IMG 6433 scaled

Budżetowe IPv6 od Fritza!

Recenzja Fritz!Box 4060 oraz repeatera FRITZ!Repeater 3000 AX

Czasy cały czas się zmieniają a wraz z nimi przyśpiesza internet. Rozwiązania, które niedawno były wydajne zaczynają dostawać czkawki, szczególnie przy mocno rozbudowanej sieci urządzeń IoT. Podstawowe modele, które często za niewielką kwotę dostarczane są przez providerów internetowych są wystarczające do podłączenia pojedynczego komputera i jakiegoś smartfona. A co w sytuacji jeśli potrzebujemy więcej a nasze wymagania są z górnej półki? Zobaczmy jakie ciekawe i budżetowe (jak na tę markę) rozwiązania oferuje jedna z najlepszych firm na rynku, która tworzy wręcz swój ekosystem sieciowy. Mowa tutaj o marce Fritz! oraz ich najnowszych urządzeniach – routerze Fritz!Box 4060 oraz wzmacniaczu FRITZ!Repeater 3000 AX. Przyjrzyjmy się bliżej ich możliwością. Zapraszam!

SPECYFIKACJA

Fritz!Box 4060

Łączność: 2.5 Gigabit/s WAN/LAN port
Wi-Fi: WiFi 6 gen. do 6000 Mbit/s
Centralka telefoniczna: Tak, VoIP + DECT
Porty USB: Tak, 1 x USB 3.0
Porty LAN: 3 porty Gigabit LAN
VPN: Tak, do 12 tuneli VPN IPSec
Standard Wi-Fi: AX
Prędkość Wi-Fi 6: 2400+2400 Mbit/s (brutto) przy 5 GHz oraz 1200 Mbit/s (brutto) przy 2,4 GHz
Prędkość Wi-Fi 5: Wi-Fi 5 do 1733+1733 Mbit/s (brutto) przy 5 GHz oraz Wi-Fi 4 do 800 Mbit/s (brutto) przy 2,4 GHz
Inteligentny dom: Tak, do 60 urządzeń dzięki DECT
Serwer multimediów (UPnP AV): Tak
Sieć dla gości: Tak
VPN IPSec: Tak (do 12 tuneli)
Kontrola rodzicielska: Tak
Centralka telefoniczna: Tak (VoIP + DECT)
NAS – dysk sieciowy: Tak
Fax i automatyczna sekretarka: Tak
Baza DECT: Tak
Porty LAN: 3 porty Gigabit LAN
Porty USB: 1 porty USB 3.0
Wymiary (dł. x szer. x wys.): 81 x 210 x 170 mm
Pobór mocy: 8 W (średni)

 

FRITZ!Repeater 3000 AX

Kategoria produktu: Wzmacniacz Wi-Fi
Standardy Wi-Fi 6: AX 2400 + 1200 Mbit/s (5 GHz) + 600 Mbit/s (2,4 GHz)
Pasma Wi-Fi: 2,4 oraz 5 GHz (dualband)
Port LAN: Tak, 2 porty Gigabit LAN (10/100/1000 Base-T)
Tryb punktu dostępowego: Tak
Konfiguracja przez WPS: Tak
Trzy bezprzewodowe jednostki radiowe: 2400 + 1200 Mbit/s (5 GHz) + 600 Mbit/s (2,4 GHz) z obsługą Wi-Fi 6
Porty LAN: 2 x Gigabitowy
Szyfrowanie: WPA2, WPA3/2
Kompatybilny z większością obecnych na rynku routerów Wi-Fi: Tak
Sygnalizacja stanu połączenia: Diody LED
IPV6: Tak
Zasilanie: Za pomocą dostarczonego zasilacza (230 V, 50 Hz, wtyk euro, EN 50075)
Obsługa standardów bezprzewodowych: 802.11ax/ac/n/g/a
LAN:  2 porty Gigabit LAN (10/100/1000 Base-T)
Częstotliwość Wi-Fi: (2x 5 GHz) + N (2,4 GHz)
Wymiary (dł. x szer. x wys.): 90 x 190 x 145 mm
Średni pobór mocy: ok. 11 W

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Urządzenia zapakowane są w kartonowe opakowania, które są utrzymane w typowych dla marki kolorach: niebieskim z żółtymi i czerwonymi akcentami. Oprawa graficzna jest przejrzysta i czytelna. Patrząc na opakowania wiadomo, jakiego produktu należy się spodziewać w środku. Informacje podane z przodu oraz z tyłu pudełka zawierają jedynie techniczne aspekty więc krótkie obcowanie z pudełkiem pozwala zapoznać się ze wszystkimi możliwościami.

Opakowanie repeatera utrzymane jest w identycznym klimacie.

Zawartość opakowań

Wewnątrz opakowania Fritz!Boxa wszystko jest szczelnie upchane. Kartonowa wewnętrzna konstrukcja mocno trzyma i oddziela od siebie poszczególne elementy wyposażenia. Z modelem 4060 dostajemy:

 • router 4060,
 • instrukcje obsługi i poradnik szybkiego uruchamiania,
 • kabel LAN,
 • zasilacz sieciowy.

IMG 6431

 

 

Kabel LAN jest o długości 1.5 m.

IMG 6429

Zasilacz to jednostka o kodowym oznaczeniu 311P0W165. Charakteryzuje się maksymalną mocą 30W (12V, 2.5A). Do pracy wymaga prądu o napięciu 220-240V o częstotliwości 50/60Hz. Wykonana jest z białego, matowego tworzywa i ma całkiem miły dla oka, sześcienny kształt.

W przypadku FRITZ! Repeater 3000 AX środek opakowania prezentuje się bardzo podobnie. Również i tutaj całość zapakowana jest niezwykle sztywnie i ciasno dzięki kartonowej konstrukcji. Szczerze, to podziwiam pakowaczy bo aby zapakować tak samo, jak fabrycznie jest, to trzeba mieć z dwa doktoraty 😉

Wewnątrz opakowania znajdziemy:

 • wzmacniacz sygnału FRITZ! Repeater 3000 AX,
 • instrukcje obsługi oraz przewodnik instalacji,
 • kabel LAN,
 • zasilacz.

 

Instrukcje są bogato zdobione grafikami:

Kabel LAN jest o długości 1.5 m.

Za zasilanie odpowiada jednostka o kodowym oznaczeniu 311P0W168. Charakteryzuje się maksymalną mocą 18W (12V, 1.5A). Do pracy wymaga prądu o napięciu 200-240V o częstotliwości 50/60Hz. Wykonana jest z białego, matowego tworzywa i ma prostopadłościenny kształt.

BUDOWA ZEWNĘTRZNA

Fritz!Box 4060

Oba modele Fritza są bardzo podobne do siebie stylistycznie a także do całej rodziny modeli tego producenta. Dominującym kolorem jest biel oraz czerwone dodatki. W designie urządzeń próżno szukać ostrych i wyraźnych krzywizn. Jest stylistycznie poprawnie i zachowawczo. A nawet mógłbym powiedzieć, że ponadczasowo. Ot, spójrzmy na FRITZ!Boxa 4060:

IMG 6433

Urządzenie zaprojektowane do bólu poprawnie i czytelnie w formie stojącego prostopadłościanu. Z przodu diody LED, przycisk łączenia i logo producenta. Klasyka. Niezwykle czytelna klasyka. Jednym rzutem oka widać, jaki jest status urządzenia i czy poprawnie działa.

Z boku dzieje się jeszcze mniej. Witają nas wielkie, proste tafle błyszczącego białego plastiku. Oprócz tego widoczne są żeberka od otworów wentylacyjnych, umieszczonych na spodzie i na górze obudowy. Wspomaga to naturalną cyrkulację powietrza gdzie zimne powietrze od dołu zasysane jest do urządzenia a po ogrzaniu zostaje odprowadzone górą.

Wszystkie złącza zostały ulokowane z tyłu urządzenia.

A tych złączy jest trochę:

 • Power,
 • WAN,
 • 3x LAN,
 • USB 3.0.

Od spodu urządzenia wita nas pokaźnych rozmiarów podstawa, która zapewnia stabilność routera. Jest ona przymocowana do obudowy za pomocą 2 śrubek i 2 zatrzasków.

Wygląd urządzenia, mimo, że bardzo prosty, to jest niezwykle nieabsorbujący naszej uwagi. Ot, router doskonale wtopi się w wystrój każdego wnętrza. Oczywiście jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Spasowanie elementów jest bardzo dobre, nic nie trzeszczy podczas nacisku a wykończenie ma idealnie gładką powierzchnię.

 

FRITZ!Repeater 3000 AX

Bardziej wyrazisty kształt ma wzmacniacz sygnału. Z wyglądu przypomina wieżę – szeroka podstawa zwężająca się ku górze. Chociaż mi, w tej kolorystyce, przypomina nieco jakiś latający pojazd z uniwersum gwiezdnych wojen… 😉

IMG 6467

W stylistyce repeatera widać, że producent pozwolił sobie na nieco więcej swobody. Ale klasyczne kolory zachował, dominuje połączenie bieli i czerwone akcenty. I w sumie są to jedyne kolory, z którymi się spotkamy. Trójkątna podstawa jest dwukolorowa – spód jest czerwony a pozostała część biała. Tak samo biała jest również pionowa część. Boczne płaszczyzny są całkowicie białe, wykończone połyskującą powłoką. Oprócz loga Fritz! nie znajdziemy tutaj żadnych dodatków stylistycznych.

Z tyłu urządzenia znajdziemy wejście zasilania oraz dwa złącza LAN – 2.5 Gigabitowe oraz 1 Gigabitowe.

Z przodu urządzenia dzieje się nieco więcej. Występuje tutaj dioda zasięgu Wi-Fi oraz sygnalizująca status urządzenia. Czerwony przycisk Connect przełamuje białą kolorystykę.

Podstawa urządzenia jest trójkątna, z czerwonym spodem. Urządzenie pewnie stoi na blacie za pomocą 4 silikonowych końcówek.

IMG 6471

Gęste użebrowanie podstawy oraz góry urządzenia wpływa pozytywnie na naturalną cyrkulację powietrza, które skutecznie ochładza wnętrze urządzenia.

PODŁĄCZENIE, KONFIGURACJA I TESTY

Konfigurację routera ułatwia bogato ilustrowany przewodnik. W zestawie dołączona jest karta serwisowa z wpisanymi danymi do logowania. Komputer, który obsługuje WLAN można podłączyć do urządzenia FRITZ!Box za pomocą klucza sieciowego WLAN. Oczywiście komputer można też podłączyć za pomocą kabla sieciowego.

Fritz!Box 4060

Urządzenia FRITZ!Box można używać za pomocą dowolnego modemu DSL, kablowego lub światłowodowego bądź alternatywnie możliwe jest również podłączenie przez mobilne urządzenie LTE lub UMTS. Fritz!Box 4060 udostępnia nam 3 złącza Gigabit LAN dzięki temu można nawiązać przez LAN połączenie z komputerem, konsolą do gier lub innymi urządzeniami sieciowym o prędkości sięgającej nawet 1 000 Mbit/s. Zastosowanie Wi-Fi 6 umożliwia transfery o prędkości 2400 Mbit/s (dla 5 GHz) + 1200 Mbit/s (dla 2.4 GHz).

Ok, przejdźmy do konfiguracji!

Po podłączeniu routera do sieci wchodzimy na stronę: http://fritz.box i zaczyna się konfiguracja ? Wybieramy język i kraj:

1

2

 

3

Odczekujemy chwilę:

4

Przywitanie:

5

 

I voila! Centrum sterowania siecią Fritz! przed naszymi oczami 🙂

6

7

FRITZ!Repeater 3000 AX

Podłączanie i konfiguracja Repeatera jest banalnie prosta i ogranicza się ona do podłączenia zasilania, kliknięcia przycisku Connect na repeaterze oraz routerze i… w zasadzie to wszystko 🙂 Odpowiednie diody sygnalizują nam poprawne połączenie.

IMG 6492

Dla pewności sprawdźmy co słychać w panelu administratora.

9

Wygląda dobrze. Sprawdźmy zakładkę „Sieć domowa”.

8

Tutaj również wygląda dobrze. Wraz z podróżowaniem po domu i przełączaniem się między routerem a repeaterem następuje zmiana w podłączonym urządzeniach. Wszystko odbywa się niesamowicie płynnie oraz niewidocznie dla użytkownika. W całym domu widać tylko jedną sieć, która ma takie samo hasło. Cała magia wykonywana jest po stronie sprzętowej. Przejdźmy w takim razie do cyferek.

Testy

Testy przeprowadziłem w moim domu, którego graficzna reprezentacja jest taka jak poniżej:

Domek

Wyniki wydajności zostały przeprowadzone z użyciem samego Fritz!Boxa 4060 oraz po dołączeniu Fritz! Repeater 3000 AX. W każdym pomieszczeniu testy wykonywane były dwukrotnie a w przypadku dziwnych odczytów nawet kilkukrotnie aby wykluczyć chwilowe, nieprzewidziane zakłócenia. Repeater 3000 został umieszczony w „pokój pod routerem”.

2.4 GHz

Zaczniemy od testów pasma 2.4 GHz.

241

24 download

24 upload

5.0 GHz

A teraz pasmo 5.0 GHz:

501

50 download

50 upload

Tandem Fritz + repeater uzyskuje zwykle lepsze wyniki niż sam router. Lepsze wyniki widoczne są szczególnie tam, gdzie zasięg sieci rozgłaszanej przez sam router nie dochodzi. Wtedy nieodzowny okazuje się repeater. Czasami pojawiają się różnice, które raczej mieszczą się w niedokładnościach programu online SpeedTest. Uzyskiwane transfery nie są maksymalnymi uzyskiwanymi przez ten komplet. Ograniczeniem jest tutaj moje złącze internetowe, które ma przepustowość 100 Mbps. Wg danych producenta ten komplet spokojnie poradzi sobie z transferami wynoszącymi nawet i 900 Mbps!

PODSUMOWANIE

Kolejny raz Fritz! udowodnił, że jego ekosystem jest bezkompromisowy jeśli chodzi o jakość połączenia oraz transparentność działania z punktu widzenia użytkownika. Podłączenie, konfiguracja czy rozszerzanie sieci o nowe urządzenia jest wręcz bajecznie prosta i przy każdym kroku jesteśmy prowadzeni za przysłowiową rączkę. Testowane urządzenia cechuje bardzo dobra jakość wykonania oraz stylistyka, która jest charakterystyczna dla wszystkich produktów marki Fritz! W wyglądzie dominuje biały kolor z czerwonymi wstawkami. Tych urządzeń nie da się pomylić z żadnych innym producentem. Zarówno Fritz!Box 4060 jak i Fritz! Repeater 3000 AX wyposażone są w najnowsze rozwiązania technologiczne w obsługą Wi-Fi 6 włącznie. Pomimo, że są to jedne z tańszych urządzeń Fritza to ich cena nie jest niska, tak samo jak wydajność – w jednym i drugim przypadku wartości są wysokie. Czy warto? To już każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Jako to w przypadku produktów Fritza, ceny są wysokie… Fritz!Box 4060 kosztuje w okolicach 1200 zł, a Fritz! Repeater 3000 AX to wydatek ok 850zł. Łączny koszt zestawu to blisko 2000 złotych… Jednak w tej cenie otrzymujemy wejście w ekosystem Fritza, którego rozbudowa jest dziecinnie prosta i polega na dokładaniu kolejnych elementów układanki.

Zalety:

 • jakość wykonania,
 • obsługa Wi-Fi 6 (do 2400 MBit/s),
 • 3 x Lan w 4060 (Wi-Fi 6),
 • WPA3/WPA2,
 • 2x LAN w 3000 AX,
 • praktycznie P&P,
 • świetny ekosystem Fritz!,
 • obsługa Mesh Wi-Fi,
 • działanie niewidoczne dla użytkownika.

Wady:

 • cena.

IMG 6433

Loading

Ocena ogólna
4.4
 • Jakość wykonania
 • Szybkość działania
 • Obsługa
 • Cena
 • Funkcjonalność