Dysk M.2 PCIe 3×4 NVMe 1.3 Silicon Power XD80 1TB

To jest to!

Dyski SSD stają się coraz popularniejsze, a to za sprawą ich niewielkich rozmiarów, bezgłośności i prędkości, jakie mogą wykręcić. Z kolei zapotrzebowanie na tanie, a zarazem szybkie i solidne magazyny danych wciąż rośnie.
Testowany model Silicon PowerXD80 1TB to jedna z najnowszych propozycji Tajwańskiego producenta. Wyróżnia się przede wszystkim stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Cena około 600zł za SSD o pojemności 1TB i prędkościach 3000 MB/s / 3400 MB/s sprawia, że konkurencyjne modele zostają gdzieś w tyle. Pytanie, czy faktycznie XD80 jest aż tak dobry.

Specyfikacja

Pojemność: 1000 GB
Format: M.2
Interfejs: M.2 PCIe 3×4 NVMe 1.3
Prędkość odczytu (maksymalna): 3400 MB/s
Prędkość zapisu (maksymalna): 3000 MB/s
Rodzaj kości pamięci: TLC
Niezawodność MTBF: 2 000 000 godz.
Dodatkowe informacje: Technologia SLC
Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

XD80 to zwykły kawałek płytki drukowanej z naklejonym aluminiowym radiatorem. Z pewnością pozwoli on lepiej odprowadzać ciepło z układów.

Cechami charakterystycznymi dla tego modelu jest m.in. zastosowany najnowszy interfejs PCIe Gen 3×4 – to właśnie głównie dzięki niemu dysk potrafi osiągnąć tak wysokie transfery danych. Dodatkowo zastosowano tu bufor w technologii SLC i pamięci DRAM. Obsługa standardu NVMe 1.3 zapewnia z kolei wyższą wydajność przy niższym zużyciu energii.

SP XD80 testowałem z wykorzystaniem płyty głównej GIGABYTE B450 I AORUS PRO WIFI dysponującej złączem NVMe PCle Gen3x4 M.2, więc testy powinny być jak najbardziej miarodajne.

Na początku przypominijmy – producent zapewnia nas, że możemy uzyskać maksymalne prędkości odczytu do 3400 MB/s oraz zapisu do 3000 MB/s.

Jakież było moje zdziwienie, gdy popijając sobie spokojnie kawkę i obserwując poczynania Crystal Disk Marka, nagle moim oczom ukazały się tak piękne wyniki 😮

Szczerze spodziewałem się czegoś na poziomie 2000 – 2500 MB/s, a tutaj WOW – nawet nieco więcej od deklaracji producenta. Brawo SP!

XD80 testowałem jako dodatkowy dysk na dane. Przenoszenie plików pomiędzy dyskami odbywa się sprawnie, a transfery nie spadają. Czego chcieć więcej?

 

PODSUMOWANIE

Silicon Power XD80 1TB to solidny, godny polecenia dysk SSD w najnowszej technologii. Przeszukując oferty znanych sklepów internetowych zauważyłem, że model XD80 obecnie jest najtańszą opcją oferującą tak wysokie transfery danych. SP pokazał, że można wydać tani, a zarazem bardzo dobry dysk SSD. Dodatkowo dostajemy aż 5 lat gwarancji producenta!

 406 total views,  4 views today

Ciekawe artykuły
MINIX Neo Storage Hub 240GB