Dysk twardy TOSHIBA PC P300 1TB

Jeden z najtańszych dysków HDD o pojemności 1TB

Stali bywalcy portalu zapewne pamiętają, jak w zeszłym roku miałem już okazję testować dysk twardy Toshiba PC P300, ale w wersji o pojemności aż 6 TB, szybkości 5400 RPM i buforze 128MB – okazał się on bardzo dobrym wyborem dla osób potrzebujących przestrzeni na magazynowanie plików i to w najniższej cenie na rynku. Tym razem mam okazję przetestować model o pojemności 1 TB wykazującego prędkość 7200 RPM i bufor 64 MB, a to powinno dać nam lepsze wyniki od wersji 6 TB-owej. Jego cena wynosi około 159zł i aktualnie jest najtańszym dyskiem HDD o pojemności 1 TB. Czy jednak jest warty uwagi? Przekonajmy się!

 

Specyfikacja

Czujnik wstrząsów: Tak
Rozmiar bufora dysku pamięci: 64 MB
Średni czas do awarii (MTTF): 300000 godz.
Średnie opóźnienie: 4,17 ms
Zaawansowany format (AF): Tak
Szybkość transmisji interfejsu HDD: 6 Gbit/s
Bezhalogenowy: Tak
Rozmiar HDD: 3.5″
Kolejkowaniem zadań (NCQ): Tak
Poziom szumu, bezczynny: 25 dB
Szybkość HDD: 7200 RPM
Pojemność HDD: 1000 GB
Standardowe rozwiązania komunikacyjne: Serial ATA III
Element dla: PC
Zgodność z RoHS: Tak
Pobór mocy (zapis): 6,40 W
Napięcie pracy: 5 / 12 V
Pobór mocy (odczyt): 6,40 W
Pobór mocy (bezczynny): 3,70 W
Wymiary: 147mm x 101,8mm x 26,1mm
Waga produktu: 450 g
Wibracje podczas przechowywania: 1,04 G
Wstrząsy podczas przechowywania: 350 G
Wibracje podczas pracy: 0,67 G
Wstrząsy podczas pracy: 70 G
Zakres temperatur (eksploatacja): 0 – 65 °C
Zakres temperatur (przechowywanie): -40 – 70 °C

 

Na początku trochę moich złotych myśli 🙂
Dyski HDD mimo, że są stopniowo wypierane przez szybsze, bezgłośne i zdecydowanie mniejsze dyski SSD to nadal talerzowe kolosy znajdują się w ofertach popularnych producentów i co ciekawe.. nadal są na nie chętni. Nie twierdzę, że wybór twardziela to no sense, bo jeśli potrzebujemy taniego rozwiązania do magazynowania danych – bo jakby nie patrzeć 159zł za 1 TB HDD, a 400zł (najtańszy, jaki znalazłem) za 1 TB SSD to jednak dla wielu spora różnica. I jest to zrozumiałe. Ale pod system, do instalacji oprogramowania? .. no chyba nie bardzo, tym bardziej że średnio HDD osiągają jakieś 180 MB/s zapisu i odczytu, gdzie SSD to minimum 400 MB/s .. nie mówiąc o tym, że możemy wybierać w rozwiązaniach, które sięgają 3500 MB/s i więcej, ale to już koszta 😉 .

 

Toshiba PC P300 1 TB w przeciwieństwie do większego modelu przychodzi do nas w pudełku, a nie w zwykłym blistrze. W środku znalazła się nawet papierologia 😉 . Wygląda to zdecydowanie lepiej.

Sprawdźmy te prędkości…

Nie oczekiwałem cudów po najtańszym dysku HDD na rynku. Ale z racji jego popularności miałem chociaż nadzieję, że jego wydajnością przebije model 6 TB-owy. I wcale się nie zawiodłem!

CrystalDiskBenchmark wykręca zdecydowanie lepsze wyniki od większego brata. Zobaczcie sami wyniki bezpośrednio z CDM i porównanie.

A tutaj jeszcze wyniki z ATTO.

Do dyspozycji użytkownika przy sformatowaniu dysku do systemu plików NTFS zostaje nam 931 GB.

Pochwalić muszę również głośność pracy dysku. Przyzwyczajony do dysków SSD spodziewałem się jakiegoś hałasu, a tutaj P300 działa naprawdę cichutko. Podczas zupełnej ciszy z pewnością usłyszymy pracę głowicy, ale chyba głośniejsze są wentylatory w komputerze.

PODSUMOWANIE

Toshiba PC P300 1 TB to przyzwoity dysk twardy dla naprawdę budżetowych komputerów, albo po prostu jako dodatkowy dysk, obok systemowego SSD. P300 z pewnością poradzi sobie z systemem operacyjnym, obsługą gier, oprogramowania, ale nie liczyłbym na super komfortową pracę. W dobie szybkich dysków SSD, dyski twarde to jedynie dobre rozwiązania jako magazyny danych, albo po prostu.. do instalacji lekkiego oprogramowania. Tak czy inaczej, P300 1 TB oferuje świetny stosunek ceny do jakości i wydajności. Szukając taniego HDD myślę, że nie warto przepłacać za droższe modele, bo z pewnością nie odczujemy dużej różnicy.

 276 total views,  2 views today

Ciekawe artykuły
Adapter Multi Port na USB-C Natec Fowler 2