Pamięć RAM IRDM PRO DDR4 DEEP BLACK 16GB

GOODRAM IRDM PRO DDR4 DEEP BLACK

Ostatnio mieliście okazję czytać recenzję modułów IRDM PRO DDR4 HOLLOW WHITE 16GB , a tym razem przyjrzymy się bliźniaczemu modelowi IRDM PRO DDR4 DEEP BLACK. Również jak w przypadku HOLLOW WHITE, muszę się Wam przyznać do zbrodni, którą popełniłem względem osób, które użyczyły mi produkty na testy – zwyczajnie tak mi się życie potoczyło, że przeleżały u mnie kilka dobrych miesięcy. Plusy tego są takie, że praktycznie od początku siedziały w moim komputerze, co za tym idzie, były testowane dzień w dzień, więc mogę z czystym sumieniem opowiedzieć Wam moje przemyślenia na temat tego modelu.
IRDM PRO DDR4 DEEP BLACK to zestaw dwóch modułów każdy o pojemności 8GB. Ich cena oscyluje w granicach 309zł, co w połączeniu z wieczystą gwarancją daje nam bardzo interesującą propozycję.

Specyfikacja

Typ złącza: UDIMM
Typ pamięci: DDR4
Chłodzenie: Radiator
Niskoprofilowe: Tak
Pojemność łączna: 16 GB
Liczba modułów: 2
Częstotliwość pracy [MHz]: 3600
Opóźnienie: CL18
Napięcie [V]: 1.35

 

Moduły pamięci IRDM PRO DDR4 DEEP BLACK to również eleganckie jak w przypadku modelu Hollow White podejście do tak prostego produktu jakim jest pamięć RAM. Metalowy radiator w czarnym kolorze i wygrawerowane czarne logo IRDM wraz z oznaczeniami marki IRDM PRO by GOODRAM – tutaj jednak wolałbym zobaczyć nieco jaśniejszy grawer, bo tym wydaniu zlewa się czarnym radiatorem. Niemniej wygląda to bardzo ładnie i świetnie pasuje do nowoczesnych PC’tów ze szklaną obudową. Design rewelka!
Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie, gruby metal radiatora, ładne czarne PCB z pozłacanymi pinami to idealne połączenie.

 

 

Moduły testowałem na poniższej konfiguracji:
Płyta główna B450 I AORUS PRO WIFI, Procesor Ryzen 7 1700X, Karta graficzna Radeon RX 470 – wszystko bez podkręcania.

Dokładnie tak samo jak w przypadku Hollow White muszę poruszyć temat podkręcania modułów, czy użycia profilu XMP. O ile w przypadku uprzednio testowanych modułów udało się używać profilu XMP po aktualizacji BIOS, tak tutaj ta metoda nie zadziałała i komputer zawieszał się już przy uruchamianiu systemu. W czym tkwi problem.. ciężko mi powiedzieć. Być może moja platforma jest już leciwa. Jeśli uda mi się to ogarnąć to wrócę z aktualizacją 😉 .
Czym właściwie jest profil XMP? To bardzo prosta opcja, dzięki której z poziomu BIOSu możecie włączyć profil, który podkręci Wam nieco pamięć – oczywiście tylko do bezpiecznych wartości.
Po przeczytaniu opinii w sieci, wielu użytkowników chwali się, że bez problemu przy użyciu profilu XMP pamięci działają z częstotliwością 3600MHz i timingami CL17-19-19. Udało mi się również znaleźć informację, że przy zwiększeniu napięcia można bez problemu uzyskać 4200MHz!
W związku z tym, że u mnie to kompletnie nie zadziałało, byłem zmuszony testować moduł na domyślnych ustawieniach. Jak to wyglądało w praktyce, zobaczcie sami…

Wyniki są dobre jak na te parametry, z jakimi działały moduły. Testowałem je kilka miesięcy i przez ten czas nie miałem żadnych problemów ze stabilnością czy wydajnością. Wszystko hulało aż miło 🙂 , a to jest dla mnie najważniejsze.

 

PODSUMOWANIE

Pamięci IRDM PRO DDR4 DEEP BLACK to świetne moduły pamięci RAM, które kuszą świetnym stosunkiem ceny do jakości. Bardzo dobre wykonanie, ładny, minimalistyczny design i świetna wydajność z niezłymi możliwościami OC. Jak za cenę około 309zł – na dzień publikacji artykułu – uważam, że jest to model godny rozważenia.

 

 148 total views,  26 views today

Ocena ogólna
4.8
  • Cena
  • Jakość wykonania
  • Design
  • Wydajność ogólna
Translate »