Recenzja chłodzenia Noctua NH-D15S

Dwuwieżowe premium od Noctuy

Po ostatnich, dobrze przyjętych recenzjach Noctua, dzisiaj mam przyjemność przetestować jedno z najwydajniejszych rozwiązań austriackiego producenta jakim jest model NH-D15S. A to już naprawdę waga ciężka bo chłodzenie z wentylatorem waży ponad 1 kg. Zapraszam!

Specyfikacja

Wymiary (z wentylatorem) [d/s/w]: 135/150/165 [mm]
Waga (z wentylatorem): 980g (1150g)
Ilość ciepłowodów: 6
Materiał: Miedziana podstawa i ciepłowody, aluminiowe finy
Zastosowany wentylator: Noctua NF-A15 PWM
Kompatybilność Intel: LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150
Kompatybilność AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+
Gwarancja: 6 lat

Dane techniczne wentylatora:

Łożysko: SSO2
Prędkość obrotowa (max/min/L.N.A.) 1500/300/1200 obr
Maksymalny przepływ powietrza (z L.N.A.): 140,2 m³/h (115,5 m³/h)
Maksymalna głośność (z L.N.A.): 24,6 dB(A) (19,2 dB(A))
Moc wejściowa: 1,56 W
Napięcie: 12V
Zywotność: > 150.000 h

 

Opakowanie i zawartość

Chłodzenie zapakowane jest w kartonowe opakowanie w typowych dla marki Noctua kolorach – brązowym i białym. Na opakowaniu znajdują się artystyczne zdjęcia fragmentów kupowanego chłodzenia oraz wyszczególnione jest bardzo dużo najważniejszych informacji, takich jak:

 • specyfikacja chłodzenia,
 • specyfikacja wentylatora,
 • kompatybilność z podstawkami,
 • zawartość opakowania,
 • schematyczne grafiki przedstawiające wymiary chłodzenia oraz jego dwa rzuty,
 • wyszczególnione najważniejsze zalety projektu tego chłodzenia.

 

Wewnątrz opakowania, jak w każdym produkcie Noctua, panuje pedantyczny porządek. Jest to znak rozpoznawczy i charakterystyczny dla produktów tej marki.

W pudełku z akcesoriami również panuje idealny porządek. Wszystko ma swoje miejsce i swoją przegrodę. Na zawartość składa się:

 • 3 instrukcje,
 • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1,
 • reduktor obrotów L.N.A.,
 • metalowa naklejka z logiem Noctua,
 • śrubokręt,
 • system montażowy SecuFirm 2.

 

Budowa

Chłodzenie to ma budowę podwójnej wieży. Każda z wież jest lustrzanym odbiciem, połączone są z podstawą za pomocą 6 grubych ciepłowodów. Wieże mają budowę niesymetryczną dzięki czemu poprawiona została kompatybilność z różnymi typami pamięci RAM a maksymalna dopuszczalna wysokość pamięci to 65mm. Podstawa jest miedziana i poniklowana, tak samo jak 6 miedzianych ciepłowodów. Wykończenie podstawy jest bardzo dobre. Co prawda nie jest wypolerowana na lustro jednak nie widać na niej żadnej niedoskonałości. Każdy z radiatorów składa się z 45 rzędów listków, z czego 7 z nich jest mniejszych. Każdy z górnych finów radiatora ma wytłoczone logo oraz nazwę producenta. Ciepłowody w radiatorze są bardzo ładnie zakończone, co prawda brakuje jakiś designerskich korków ale Noctua nigdy nie dodawała takich ozdobień do swoich produktów. Listki są masywne, sztywne i tak jakby delikatnie zaokrąglone na końcach. Nie ma możliwości aby się nimi skaleczyć. Na listkach możemy wyróżnić specjalne skarbowanie, które ma na celu rozbicie i „przecięcie” przepływających mas powietrza z wentylatora.

Wentylator to znany i ceniony z innych modeli NF-A15 PWM. Jest model o średnicy 140mm i standardowej wysokości 25mm. Wyposażony jest w wirnik z 7 łopatkami oraz łożysko SSO2 (kulkowe z magnetycznym stabilizowaniem). Każda z łopatek zakończona jest trzema wypustkami a technologia ta została nazwana jako Flow Acceleration Channels. Również obudowa wentylatora wyposażona jest w autorskie rozwiązania jak Stepped Inlet Design (schodkowe przejście od naroży do środka wentylatora), Inner Surface Microstructures (nacięcia od wewnętrznej strony obudowy) oraz podkładki antywibracyjne w rogach. Wentylator jest mocowany do radiatora za pomocą dwóch drucików, które zapewniają pewny i mocny chwyt. Przewód jest zakończony wtyczką 4 Pin oraz jest w oplocie.

Wentylator osiąga prędkość z zakresu 300-1500 obr/min (przy zastosowaniu redukcji L.N.A. maksymalna prędkość spada do 1200 obr/min) zapewniając przy tym maksymalny przepływ powietrza wynoszący aż 140,2 m³/h (115,5 m³/h z L.N.A.) i nie generując hałasu większego niż 24,6 dB(A) (19,2 dB(A)). Po samych danych technicznych widać, że jest to jednostka nastawiona na niesamowitą wydajność z rozsądnym poziomem ciszy.

Chłodzenie z zamontowanym wentylatorem prezentuje się następująco:

Prawdziwe rozmiary tego kolosa uwidaczniają się po zamontowaniu na płytę główną:

Dzięki niesymetrycznej budowie radiator idealnie dopasowuje się do pozostałych elementów na płycie głównej. Nie istnieje obawa, że pamięć RAM może być za wysoka albo radiatory na chipsecie/mosfeta mogłyby kolidować z ciepłowodami.

Wydajność chłodzenia powinien wspomagać tylni wentylator umieszczony w obudowie.

Bok obudowy zamyka się dosłownie na milimetry 🙂

Wydajność

Przechodzimy do najważniejszej części recenzji czyli wydajności! Pomiary temperatury dokonywane są na procesorze AMD Ryzen 3400G z zapuszczonym testem Linpack w programie OCCT oraz przeprowadzone w klimatyzowanym pokoju ze średnią temperaturą 21*C. Standardowo w obudowie puszczone są wszystkie wentylatory na maksymalną prędkość, przy testach chłodzeń do małych obudów wprowadziłem jeszcze jeden test z włączonym tylko jednym wentylatorem na tyle obudowy. Ma to na celu zasymulowanie warunków, które panują w małych obudowach czyli niski przepływ powietrza. Odczyt temperatury jest wartością maksymalną odczytaną po teście puszczonym na 30 min. Pomiar głośności wykonywany jest przy ustawieniu prędkości wentylatora na 50% i 100% w programie Gigabyte SIV (dlatego 50% prędkości wentylatora nie jest połową maksymalnej prędkości tylko połową prędkości jaką realnie wentylator może uzyskać). Odczyt głośności następuje przy wyłączonych wszystkich wentylatorach w obudowie oraz pod małym obciążeniem aby wentylator zasilacza nie zaburzał odczytów (zasilacz półpasywny). Odczyt głośności następuje z odległości ok 30 cm i jest średnią uzyskaną przy odczycie (oczywiście jeśli w tle wystąpił jakiś nieprzewidziany dźwięk zaszumiający odczyt to pomiar jest powtarzany). Pasta termoprzewodząca używana jest zawsze ta dostarczana przez producent, rozgrzewanie pasty trwa nie mniej niż 24h.

Głośność prezentuje się następująco:

A wydajność wygląda następująco:

Jak przystało na jedno z topowych rozwiązań marki Noctua wydajność jest najlepsza z możliwych. Już przy wentylatorze puszczonym na 50% (830 rpm) chłodzenie plasuje się na podium. Po odkręceniu wentylatora na 100% NH-D15S ustawia wszystkich w szeregu i pokazuje gdzie ich miejsce. Jest to jedyne chłodzenie, któremu udało się schłodzić 3400G poniżej 60*C i uzyskać okrągłe 59*C. Za to największe zaskoczenie jest w teście głośności, gdzie wentylator w NH-D15S dwa razy jest na prowadzeniu – raz jako najcichsze rozwiązanie a raz jako najgłośniejsze. Wentylator 140mm rządzi się własnymi regułami i jednocześnie potrafi być bardzo cichy (zapewniając przy tym bardzo wysoką wydajność) albo słyszalnym (pokazując przy tym pełnie wydajności chłodzenia).

Podsumowanie

Chłodzenie Noctua NH-D15S jest produktem, który nie bierze jeńców. Najwydajniejsze chłodzenie powietrzne, jakie testowałem. Przy skręceniu wentylatora do 50% (830 rpm) wentylator okazuje się najcichszym ze wszystkich testowanych wentylatorów (w chłodzeniach typu tower). Cisza nie oznacza braku wydajności, ta jest aż nadto wystarczająca aby wskoczyć na podium! Przy maksymalnej prędkości obrotowej wentylatora chłodzenie staje się numerem jeden. Prócz niesamowitej wydajności dostajemy również bardzo przemyślaną konstrukcję, która dzięki asymetrycznej budowie doskonale pasuje nawet do małych płyt głównych ITX. Wycięcia w kilku dolnych finach umożliwiają montaż bardzo wysokich pamięci RAM (do 65mm wysokości). Dodatki, jak przystało na Noctuę, są bardzo bogate. Tylko ta cena wynosząca ok 420zł… Drogo. Bardzo.

Zalety:

 • przemyślana konstrukcja,
 • cicha praca,
 • niesamowita wydajność,
 • jakość wykonania,
 • dodatki,
 • zastosowany wentylator,
 • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca,
 • świetnie zilustrowane instrukcje,
 • gwarancja 6 lat.

Wady:

 • brak instrukcji w języku polskim,
 • bardzo wysoka cena.

 

 498 total views,  2 views today

Ocena ogólna
4.6
 • Wydajność
 • Wykonanie
 • Dodatki
 • Głośność
 • Cena
Ciekawe artykuły
Edimax EU-4308 – hub USB i karta sieciowa w jednym domu stały