Recenzja Noctua NH-U14S

Bardzo wydajne, jednowieżowe chłodzenie

Noctua ma w swojej ofercie bardzo wydajne dwuwieżowe chłodzenia takie jak NH-D15, które dorównuje swoją wydajnością nawet chłodzeniom wodnym. Jednak nie każdy potrzebuje albo jest w stanie pomieścić aż tak wielkie jednostki i właśnie z myślą o takich osobach powstało chłodzenie NH-U14S. Zapraszam do recenzji!

SPECYFIKACJA

Wymiary (z wentylatorem) [g/s/w]: 52/150/165 (78/150/165) [mm]
Waga (z wentylatorem): 770g (935g)
Ilość ciepłowodów: 6
Materiał: Miedziana podstawa i ciepłowody, aluminiowe finy
Zastosowany wentylator: Noctua NF-A15 PWM
Kompatybilność Intel: LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150
Kompatybilność AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+
Gwarancja: 6 lat

Dane techniczne wentylatora:

Łożysko: SSO2
Prędkość obrotowa (max/min/L.N.A.) 1500/300/1200 obr
Maksymalny przepływ powietrza (z L.N.A.): 140,2 m³/h (115,5 m³/h)
Maksymalna głośność (z L.N.A.): 24,6 dB(A) (19,2 dB(A))
Moc wejściowa: 1,56 W
Napięcie: 12V
Zywotność: > 150.000 h

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Chłodzenie zapakowane jest w kartonowe opakowanie w typowych dla marki Noctua kolorach – brązowym i białym. Na opakowaniu znajdują się artystyczne zdjęcia fragmentów kupowanego chłodzenia oraz wyszczególnione jest bardzo dużo najważniejszych informacji, takich jak:

 • specyfikacja chłodzenia,
 • specyfikacja wentylatora,
 • kompatybilność z podstawkami,
 • zawartość opakowania,
 • schematyczne grafiki przedstawiające wymiary chłodzenia oraz jego dwa rzuty,
 • wyszczególnione najważniejsze zalety projektu tego chłodzenia.

 

Wewnątrz opakowania, jak w każdym produkcie Noctua, panuje pedantyczny porządek. Jest to znak rozpoznawczy i charakterystyczny dla produktów tej marki.

W pudełku z akcesoriami również panuje idealny porządek. Wszystko ma swoje miejsce i swoją przegrodę. Na zawartość składa się:

 • 3 instrukcje,
 • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1,
 • reduktor obrotów L.N.A.,
 • metalowa naklejka z logiem Noctua,
 • śrubokręt,
 • system montażowy SecuFirm 2,
 • uchwyty do montażu drugiego wentylatora NF-A15.

BUDOWA

Chłodzenie to ma budowę typu wieża. Główna część radiatora jest połączona z podstawą za pomocą 6 ciepłowodów. Chłodzenie co prawda nie ma asymetrycznej budowy ale poprzez swoją małą głębokość po zamontowaniu wentylatory nie istnieje obawa o kolizję z modułami pamięci RAM. Podstawa jest miedziana i poniklowana, tak samo jak 6 miedzianych ciepłowodów. Wykończenie podstawy jest bardzo dobre. Co prawda nie jest wypolerowana na lustro jednak nie widać na niej żadnej niedoskonałości. Radiator składa się z 57 rzędów listków (z czego 6 najniższych jest mniejszych). Górny fin radiatora ma wytłoczone logo oraz nazwę producenta. Ciepłowody w radiatorze są bardzo ładnie zakończone, co prawda brakuje jakiś designerskich korków ale Noctua nigdy nie dodawała takich ozdobień do swoich produktów. Listki są masywne, sztywne i tak jakby delikatnie zaokrąglone na końcach. Nie ma możliwości aby się nimi skaleczyć. Na listkach możemy wyróżnić specjalne skarbowanie, które ma na celu rozbicie i „przecięcie” przepływających mas powietrza z wentylatora.

 

Wentylator to znany i ceniony z innych modeli NF-A15 PWM. Jest model o średnicy 140mm i standardowej wysokości 25mm. Wentylator jest o tyle ciekawą konstrukcją, że w jednym kierunku ma 140mm a w drugim 150mm. Rozstaw otworów montażowych to 105mm. Wyposażony jest w wirnik z 7 łopatkami oraz łożysko SSO2 (kulkowe z magnetycznym stabilizowaniem). Każda z łopatek zakończona jest trzema wypustkami a technologia ta została nazwana jako Flow Acceleration Channels. Również obudowa wentylatora wyposażona jest w autorskie rozwiązania jak Stepped Inlet Design (schodkowe przejście od naroży do środka wentylatora), Inner Surface Microstructures (nacięcia od wewnętrznej strony obudowy) oraz podkładki antywibracyjne w rogach. Wentylator jest mocowany do radiatora za pomocą dwóch drucików, które zapewniają pewny i mocny chwyt. Przewód jest zakończony wtyczką 4 Pin oraz jest w oplocie.

Wentylator osiąga prędkość z zakresu 300-1500 obr/min (przy zastosowaniu redukcji L.N.A. maksymalna prędkość spada do 120 obr/min) zapewniając przy tym maksymalny przepływ powietrza wynoszący aż 140,2 m³/h (115,5 m³/h z L.N.A.) i nie generując hałasu większego niż 24,6 dB(A) (19,2 dB(A)). Po samych danych technicznych widać, że jest to jednostka nastawiona na jak najwyższą wydajność z zachowaniem wysokiej kultury pracy.

 

Chłodzenie z zamontowanym wentylatorem prezentuje się następująco:

Montaż chłodzenia do płyty głównej jest bardzo prosty. Każdy z kroków opisany jest w ilustrowanej instrukcji a odpowiednie elementy zapakowane są w oddzielne woreczki. Najpierw montujemy elementy montażowe do płyty głównej.

A później radiator.

Kompaktowe rozmiary tego chłodzenia uwidaczniają się po zamontowaniu na płytę główną:

WYDAJNOŚĆ

Przechodzimy do najważniejszej części recenzji czyli wydajności! Pomiary temperatury dokonywane są na procesorze AMD Ryzen 3400G z zapuszczonym testem Linpack w programie OCCT oraz przeprowadzone w klimatyzowanym pokoju ze średnią temperaturą 21*C. Standardowo w obudowie puszczone są wszystkie wentylatory na maksymalną prędkość. Odczyt temperatury jest wartością maksymalną odczytaną po teście puszczonym na 30 min. Pomiar głośności wykonywany jest przy ustawieniu prędkości wentylatora na 50% i 100% w programie Gigabyte SIV (dlatego 50% prędkości wentylatora nie jest połową maksymalnej prędkości tylko połową prędkości jaką realnie wentylator może uzyskać). Odczyt głośności następuje przy wyłączonych wszystkich wentylatorach w obudowie oraz pod małym obciążeniem aby wentylator zasilacza nie zaburzał odczytów (zasilacz półpasywny). Odczyt głośności następuje z odległości ok 30 cm i jest średnią uzyskaną przy odczycie (oczywiście jeśli w tle wystąpił jakiś nieprzewidziany dźwięk zaszumiający odczyt to pomiar jest powtarzany). Pasta termoprzewodząca używana jest zawsze ta dostarczana przez producent, rozgrzewanie pasty trwa nie mniej niż 24h.

Temperatura prezentuje się następująco:

A głośność tak:

Noctua NH-U14S niebezpiecznie blisko trzyma się swoich większych, dwuwieżowych braci. Świadczy to dobrze o przemyślanej konstrukcji oraz o tym, że mój referencyjny procesor w postaci Ryzena 3400G nie jest strasznie wymagającym rywalem dla aż tak wydajnych konstrukcji. Testowane chłodzenie pozwoliło schłodzić procesor do bardzo niskich 60*C przy maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej blisko 1500 rpm (1487 rpm), jednak okupione to było dość znacznym hałasem wynoszącym 38,2 dB. Znacznie lepiej, dla takiego procesora jak mój, prezentuje się puszczenie wentylatora na 50% jego możliwości bo uzyskujemy wtedy temperaturę ledwie o 2*C wyższą czyli wciąż bardzo dobre 61,88 *C! I temperatura ta uzyskiwana jest w praktycznie absolutnej ciszy bo zmierzona głośność to zaledwie 27,6 dB.

 

PODSUMOWANIE

Noctua NH-U14S jest chłodzeniem bardzo ciekawym w swojej formie. Z jednej strony nie ma tak kosmicznych rozmiarów jak jej więksi, dwuwieżowi bracia a z drugiej strony nie odstępuje im wydajnościowo. Najciekawiej zaś prezentuje się gdy skręcimy obroty wentylatora! Dzięki zastosowaniu bardzo dużego wentylatora otrzymujemy przy niskich prędkościach obrotowych bardzo duży przepływ powietrza (zachowując absolutną ciszę!). W połączeniu z dużym radiatorem skutkuje to bardzo dobrą wydajnością. Pod względem ciszy do wydajności jest to jedno z najlepiej prezentujących się rozwiązań. Dodatkowo NH-14S ma stosunkowo kompaktowe wymiary dzięki czemu nie nastręcza problemów podczas montażu do płyty głównej.

Jak w przypadku każdego produktu Noctua tak i w tym przypadku przyjdzie słono zapłacić za to chłodzenie albowiem ceny „czternastki” zaczynają się od 370zł

Zalety:

 • przemyślana konstrukcja,
 • niesamowicie cicha praca przy niskich prędkościach obrotowych wentylatora,
 • dobra wydajność na najwyższych obrotach wentylatora,
 • jakość wykonania,
 • dodatki,
 • zastosowany wentylator,
 • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca,
 • świetnie zilustrowane instrukcje,
 • możliwość montażu drugiego wentylatora,
 • gwarancja 6 lat.

Wady:

 • brak instrukcji w języku polskim,
 • głośna przy maksymalnych obrotach wentylatora,
 • wysoka cena.

 590 total views,  6 views today

Ocena ogólna
4.4
 • Jakość wykonania
 • Wydajność
 • Dodatki
 • Cena
 • Kultura pracy
Translate »