TOSHIBA PC P300 6TB

Dysk twardy o ogromnej pojemności w niskiej cenie

Dyski twarde powoli odchodzą do lamusa, a to za sprawą spadku cen pamięci półprzewodnikowych, czyli popularnych dysków SSD. Wszystko byłoby super, gdyby nie fakt że duże pojemności, od 4TB w górę, nadal kosztują niemałe pieniądze. Przykład – gdybyśmy chcieli 4TB SSD musielibyśmy na dzień dzisiejszy wyłożyć kwotę rzędu 1500zł (Samsung 870 QVO 4TB) lub 3500zł za wersję 8TB (Samsung 870 QVO 8TB).  Nie oszukujmy się, są to ceny mocno wykraczające poza budżet typowego Kowalskiego.

Na szczęście dyski HDD nadal są dostępne na rynku i w przeciwieństwie do SSD ich duże poejmności można kupić w relatywnie niskich pieniądzach. Przykładem jest testowany dzisiaj twardziel Toshiba PC P300 o pojemności aż 6TB. Jego cena to około 550zł, co wygląda naprawdę imponująco.

 

Egzemplarz testowy dotarł do mnie w zwykłym woreczku antystatycznym. W środku sam dysk.

Specyfikacja

Czujnik wstrząsów: Tak
Rozmiar bufora dysku pamięci: 128 MB
Średni czas do awarii (MTTF): 600000 godz.
Średnie opóźnienie: 4,17 ms
Zaawansowany format (AF): Tak
Szybkość transmisji interfejsu HDD: 6 Gbit/s
Bezhalogenowy: Tak
Rozmiar HDD: 3.5″
Kolejkowaniem zadań (NCQ): Tak
Poziom szumu, bezczynny: 24 dB
Szybkość HDD: 5400 RPM
Pojemność HDD: 6000 GB
Standardowe rozwiązania komunikacyjne: Serial ATA III
Element dla: PC
Zgodność z RoHS: Tak
Pobór mocy (zapis): 4,46 W
Napięcie pracy: 5 / 12 V
Pobór mocy (odczyt): 4,46 W
Pobór mocy (bezczynny): 2,68 W
Wymiary: 147mm x 101,8mm x 26,1mm
Waga produktu: 680 g
Wibracje podczas przechowywania: 3 G
Wstrząsy podczas przechowywania: 300 G
Wibracje podczas pracy: 0,5 G
Wstrząsy podczas pracy: 70 G
Zakres temperatur (eksploatacja): 0 – 60 °C
Zakres temperatur (przechowywanie): -40 – 65 °C

O parametrach użytkowych dysku nie dowiemy się zbyt dużo. Producent nie chwali się ani prędkością zapisu, ani tez prędkością odczytu. Po prędkości obrotowej możemy jednak już na początku domniemywać, że nie będzie to produkt o wysokich osiągach.

Czas na testy…

Tradycyjnie zaczniemy od kopiowania pliku na dysk – tutaj wynik to około 60 MB/s (plik w rozmiarze 2,77 GB). I tutaj dla porównania popularny WD Blue 1TB (WD10EZEX , 7200 obr/min)  osiąga prędkość około 170 MB/s. Pamiętajmy jednak, że P300 ma niższą prędkość obrotową, bo tylko 5400 obr/min.

 

No i teraz benchmark, który powie nam w zasadzie wszystko o możliwościach tego giganta 😉 .

Dysk dzięki niskiej prędkości obrotowej jest naprawdę cichy. Co prawda w totalnej ciszy usłyszymy pracę głowicy, ale absolutnie nie jest to dokuczające.

 

 

Podsumowanie

Toshiba PC P300 6TB to zdecydowanie nie jest dysk pod system, oprogramowania, gry. Prędkości są zbyt niskie aby zapewnić dostateczny komfort korzystania z komputera. Zapytacie więc dla kogo ten dysk…  przede wszystkim taka poejmność idealnie nadaje się jako archiwum na wszelkie rodzaju dokumenty, zdjęcia, muzykę, filmy i wiele więcej. Jest to bardzo dobry produkt dla osób, które potrzbuję magazynu plików, a nie chcą zawalać nimi głównego dysku. Cena 550zł za pojemność 6TB to cena naprawdę rozsądna i uważam, że jest to model zdecydowanie godny polecenia.

 

Zalety:

  • ogromna pojemność,
  • cicha praca,
  • niska cena.

Wady:

  • niskie prędkości.

 1,385 total views,  6 views today