PATRIOT SUPERSONIC RAGE PRIME USB 3.2 250GB – DYSK SSD W PENDRIVE?

Recenzja superszybkiego pendrive PATRIOT SUPERSONIC RAGE PRIME USB 3.2 z odczytem maksymalnym do 600 MB/s.

Pendrive to przenośna pamięć, którą większość z nas posiada w domu. Jednak z reguły kopiowanie z lub na takową pamięć jest dość żmudne. Co, gdyby tak zamknąć szybki dysk SSD w formie pendrive? Brzmi to naprawdę ciekawie, dlatego zapraszam do dalszego zapoznania się z recenzją pendrive Patriot Supersonic Rage Prime USB 3.2 o pojemności 250 GB. Kwota jaką przyjdzie nam zapłacić oscyluje w przedziale 220 – 270 złotych.

SPECYFIKACJA

Pojemność 250 GB
Interfejs USB 3.1 Gen.2
Prędkość odczytu (maksymalna) 600 MB/s
Wymiary (szer. x wys. x gł.) 21 x 53 x 10 mm
Waga 8.2 g
Dodatkowe informacje Wsteczna zgodność z USB 3.0 i USB 2.0

Kompatybilność: Windows oraz Mac OS X

OPAKOWANIE

Pendrive otrzymujemy w opakowaniu w formie tak zwanej zawieszki, w której umieszczono Supersonic Rage Prime pod plastikową wytłoczką.

Na przodzie opakowania Patriot umieścił informację o pojemności 250 GB, prędkości odczytu sięgającej do 600 MB/s, również o interfejsie USB 3.2 Gen 2 oraz zamieścił swoje oznaczenia wydajności, które w tym przypadku są na poziomie Extreme Performance, czyli najwyższym.

Z tyłu umieszczono informacje o interfejsie, kompatybilności oraz wsparciu. Pojawiły się także linki do mediów społecznościowych Patriot.

BUDOWA

Rozmiar jest standardowy, co może dziwić wiedząc, że Supersonic Rage Prime mieści 250 GB zadeklarowanych, które przekładają się na 232 GB rzeczywiste. Wykonanie kształtuje się na wysokim poziomie. Cała obudowa została wykonana z wysokiej jakości plastiku w kolorze białym z naniesionym czerwonym logo oraz modelem.

Wysunięcie lub schowanie wtyku odbywa się poprzez przesunięcie elementu obudowy. Sam mechanizm działa z lekkim oporem, który zapobiega samoczynnemu chowaniu się wtyku USB podczas wpinania w port USB przykładowo komputera. Mimo lekkiego oporu wszystko działa bardzo płynnie.

 

TESTY WYDAJNOŚCIOWE

Producent zadeklarował prędkość odczytu do 600 MB/s, sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce, za pomocą dwóch specjalnie do tego przeznaczonych benchmarków.

CrystalDiskMark w wersji 8.0.4 symuluje rzeczywistą pracę, a szybkości wyglądają następująco: Odczyt 594.23 MB/s oraz Zapis 286.77 MB/s. Wartości można nazwać wzorowymi względem tego co producent deklaruje. Jednak trzeba dodać, że producent tylko zadeklarował prędkość odczytu, a zapisu już nie.

AS SSD sprawdza prędkości odczytu i zapisu plików słabo kompresowalnych, a wyniki to odpowiednio 542.44 MB/s oraz 266.13 MB/s dla odczytu i zapisu. Są to wartości niższe od zadeklarowanej prędkości przez producenta, jednak nadal dobre. Z kolei czas dostępu na poziomie 0.102 ms odczytu oraz 0.055 ms jest bardzo imponujący. AS SSD pokazał bad sektory, ale proszę się tym nie sugerować, ponieważ sprawdziłem i żadnych bad sektorów nie ma.

PODSUMOWANIE

Patriot Supersonic Rage Prime o pojemności 250 GB to solidny pendrive, który zaspokoi nasze potrzeby niesamowitymi prędkościami jak na tak małe urządzenie.

Prędkości rzeczywiste od zadeklarowanych są nieznacznie odbiegające. Można powiedzieć, że przy normalnym użytkowaniu są one marginesowo odbiegające. Przy plikach ciężko kompresowalnych różnica jest większa, ale nadal jest ona dobra.

Cena jest wysoka, jednakże jest ona podyktowana prędkościami zbliżonymi, a nawet w przypadku odczytu większymi od poniektórych dysków SSD na złączę SATA III, gdzie w tym przypadku mamy przenośnego niewielkich rozmiarów pendrive, którego możemy wszędzie zabrać i użyć. Jednak uważam, że prędkość zapisu powinna być znacznie większa w tej półce cenowej.

ZALETY

WADY

Wykonanie i design Cena
Prędkości odczytu

 364 total views,  10 views today

Translate »