Recenzja Ferguson Ariva T30 Mini

Mini rozmiar, mini cenka

Zmiana standardu nadawania programów jest już za nami. Nie oznacza to, że producenci zaprzestali produkcji dekoderów DVB-T2. O nie, wciąż prezentują coraz to nowsze modele. Zapraszam na recenzję najmniejszego dekodera DVB-T2 HDMI w ofercie Fergusona! Oto Ariva T30 Mini!

SPECYFIKACJA

Rodzaj głowicy: DVB-T2
Rozdzielczość obrazu: Full HD
Łączność: Wi-Fi ready
Dostępne proporcje obrazu: 4:3, 16:9
Wbudowany odtwarzacz multimedialny: Tak
Obsługa teletekstu i napisów ekranowych: Tak
Funkcja szybkiego wyszukiwania kanałów: Tak
Timeshift: Tak
Obsługa kodowania: H.265 HEVC
PVR: Tak
Wyjście HDMI: Tak
Wyjście SCART euro: Nie
Wejście antenowe: Tak 1x
Wyjście LOOP OUT: Nie
Wyjście analogowe dźwięku: Nie
Wyjście cyfrowe audio: Nie
Porty USB: Tak, 1x USB 2.0
Pilot zdalnego sterowania: Tak, RCU-33
Napięcie zasilania: 5 VDC min. 1,5A
Maksymalny pobór mocy: 7,5W
Wymiary: 65x29x14 mm

 

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Tuner Ariva T30 Mini zapakowany jest w małe kartonowe opakowanie. Utrzymane jest ono w typowym, czerwonym kolorze charakteryzującym opakowania Fergusona. Na opakowaniu, prócz zdjęcia testowanego tunera, znajdziemy krótki opis techniczny w 5 językach (jest polski!), dane techniczne oraz wyszczególnione obsługiwane formaty.

I tak m.in. możemy wyczytać następujące cechy charakterystyczne urządzenia:

  • pilot na podczerwień,
  • zgodność ze standardem DVB-T2, H.264, AVC, H.265/HEVC, MPEG4, MPEG2,
  • odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (Full HD),
  • skalowanie sygnału do rozdzielczości 576p, 720p, 1080i oraz 1080p,
  • automatyczne przełączanie PAL/NTSC,
  • obsługa teletekstu i napisów ekranowych,
  • wielojęzyczny interfejs,
  • 1 x mini USB z przejściówką na USB 2.0,
  • obsługa pamięci flash i dysków twardych (FAT32 i NTFS),
  • kontrola rodzicielska,
  • w pełni zgodny z wytycznymi Ministra Cyfryzacji dla standardu DVB-T2.

Wnętrze opakowania jest szczelnie wypełnione poprzez dostarczane akcesoria.

Wśród wyposażenia znajdziemy:

  • tuner Ariva T30 Mini,
  • pilot uczący się RCU33 (bez baterii),
  • przejściówka anteny telewizyjnej,
  • przedłużasz DV-Out,
  • kabel USB,
  • odbiornik podczerwieni IR,
  • instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.

Jest tego sporo.

BUDOWA

Tuner

Dekoder jest bardzo małym i zgrabnym urządzeniem. Ma zaledwie 6,5 cm długości, 2.9 cm szerokości i zaledwie nieco ponad 1 cm grubości (14mm)! Wyposażony jest z złącze HDMI. Po drugiej stronie znajduje się złącze antenowe oraz wyjście pod odbiornik podczerwieni. Z lewej strony jest wejście zasilania (a po zastosowaniu rozgałęziacza miejsce do wpięcia pamięci przenośnej USB). Budowa jest ażurowa co powinno zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Obudowa sprawia solidne wrażenie. Nie ugina się pod naciskiem ani próbą zgięcia.

Prawda, że maluszek? I nie, ten pilot nie jest wielki, jest standardowych rozmiarów.

Pilot

Dołączany do zestawu pilot jest zwykłym pilotem na podczerwień. Występuje klasyczna IrDa, przez co pilot z tunerem muszą się widzieć. Sam pilot jest bardzo przyjemny w użytkowaniu.  Wszystkie klawisze rozmieszczone są intuicyjnie a przyciski przyciskają się pewnie, z wyraźnym oporem. Nie mają tendencji do nadmiernego luzu na boki. Przednia część pilota ma fakturę szczotkowanego aluminium. Całość jest niesamowicie lekka ale zarazem bardzo sztywna i nie ugina się przy próbie skręcenia. W modelu tym, czyli RCU33, Ferguson zastosował możliwość uczenia się pilota jak obsługiwać inne urządzenia. Co prawda można „przyuczyć” obsługi tylko 4 przycisków ale do podstawowej obsługi telewizora wystarczy.

Można przyuczyć:

  • TV Power,
  • TV-IN,
  • VOL- oraz VOL+.

Przy odrobinie wprawy do obsługi telewizora i tunera wystarczy jeden pilot.

Producent nie dołącza do zestawu baterii więc musimy zaopatrzyć się w nie sami.

Akcesoria

Kabel HDMI to prosta przedłużka o długości 15 cm. Gumowany kabel jest dość sztywny. Złącza nie są pozłacane. Jego rolą jest zastosowanie, gdy w obudowie telewizora nie ma na tyle miejsca aby zmieścił się w niej cały tuner telewizyjny wraz z pozostałymi kablami.

Kabel zasilający służy do doprowadzenia energii z telewizora/zewnętrznego zasilacza do tunera. Niestety w komplecie nie znajdziemy dedykowane zasilacza więc najlepiej podpiąć się pod wolne złącze w telewizorze. Oprócz tego kabel posiada rozgałęzienie na końcówkę męską i żeńską (do żeńskiej możemy podpiąć zewnętrzną pamięć USB, np. ze zdjęciami). Długości obu zakończeń są asymetryczne i do końcówki żeńskiej jest 20 cm a do męskiej 30 cm.

 

Przejściówka antenowa to mały, prosty adapter, który służy jako redukcja rozmiaru kabla antenowego do czegoś mniejszego, bardziej kompaktowego.

Ostatnim dostarczanym akcesorium jest zewnętrzny odbiornik podczerwieni. Podłączany jest do tunera złączem mini-jack 2.5. Zakończony jest półprzeźroczystą półkulą z odbiornikiem podczerwieni. Kabel ma 1 m długości.

PODŁĄCZENIE

Podłączenie jest bardzo proste. Każdy z kabli ma inną końcówkę przez co nie ma możliwości by coś pomieszać 🙂

Po podłączeniu do telewizora, poza odbiornikiem podczerwieni, nie widać nic, o czym można przekonać się na następnych zdjęciach przedstawiających konfigurację i menu. Czy widzi ktoś to urządzenie? 🙂

MENU

Po włączeniu ukazuje nam się ekran startowy.

Ok, więc zacznijmy wyszukiwanie stacji.

Stacje po wyszukiwaniu ustawiają się w dobrej kolejności takiej jak jest na multipleksach. Nie ma potrzeby aby czegoś zmieniać. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie aby ustawić własną kolejność programów.

Ok, sprawdźmy jakie funkcje jeszcze tutaj mamy.

Jest telegazeta (dla młodszych, dawna namiastka internetu):

EPG:

Możliwość wyboru języka audio:

Język napisów:

Skrócona informacja o danym programie:

Pod przyciskiem MENU są do wyboru ustawienia dotyczące programu jak edycja, EPG i LCN:

W zakładce poświęconej obrazowi można zmieniać proporcje obrazu, rozdzielczość, format czy przeźroczystość:

W Wyszukiwaniu dostępne są takie opcje jak wyszukiwanie automatyczne/ręczne, kraj, zasilanie anteny (jakby antena posiadała własne zasilanie), automatyczna aktualizacja listy kanałów:

W zakładce Czas dostajemy możliwość ustawienia własnej strefy czasowej czy automatycznego czuwania.

W zakładce Opcje dostajemy do dyspozycji możliwość ustawienia języka OSD, napisów, audio, wyboru cyfrowego dźwięku oraz audiodeskrypcji.

Zakładka System to już typowe administracyjne ustawienia jak blokada rodzicielska, hasło, ustawienia fabryczne, informacje o sprzęcie, aktualizacja oprogramowania czy ustawienia sieci.

Na samym końcu jest zakładka USB, w której dostajemy możliwość obsługi zewnętrznych nośników pamięci. Możemy sterować multimediami, zdjęciami, filmami, PVR oraz aplikacjami sieciowymi.

Każde z podmenu USB wygląda następująco:

 

PODSUMOWANIE

Dekoder Ferguson Ariva T30 mini potrafi zabrać nas w świat nowego standardu telewizji jakim jest DVB-T2. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów oferuje wszystko to co pełnowymiarowi bracia i siostry. Podłączając go z tyłu telewizora praktycznie całkowicie traci się go z oczu oraz zapomina o jego istnieniu. Jedyną przypominającą o nim rzeczą jest dodatkowo pilot oraz odbiornik podczerwieni (który ma podkładkę z taśmą dwustronną i można go przykleić pod obudową telewizora). Testowane urządzenie nie posiada większych wad. Menu działa dobrze aczkolwiek oferuje tylko podstawowe funkcje i niezbyt rozbudowane EPG. Szybkość przełączania między kanałami jest akceptowalna (dużo czasu zajmuje przełączanie między TV a radiem) a po przełączeniu nie ma żadnych ścinek. Dostarczany pilot cechuje się dobrą ergonomią. Jest lekki więc po upadku na podłogę nie powinien zrobić żadnych szkód zarówno sobie jak i elementowi, na który spadł. To co najważniejsze w jego przypadku – oferuje funkcję uczenia! Co prawda przyuczyć można tylko 4 przyciski jednak jest to ilość wystarczająca by zrezygnować z pilota do telewizora. Jeśli ktoś szuka bardzo małego i kompaktowego tunera DVB-T2 to Ariva T 30 Mini jest modelem, którym powinien się zainteresować. Nawet cena tunera, pomimo dużej miniaturyzacji, nie jest specjalnie duża i wynosi ok 100zł w oficjalnym sklepie Fergusona. Jakby nie patrzeć – jest jednym z najtańszych modeli w ofercie Fergusona a na pewno jest najmniejszym.

Zalety:

  • kompaktowa budowa,
  • niewielkie rozmiary,
  • solidna konstrukcja,
  • intuicyjne i szybkie menu,
  • szybkość działania,
  • uczący się pilot.

Wady:

  • podstawowe menu,
  • brak baterii w zestawie.

Loading

Ocena ogólna
4.2
  • Jakość wykonania
  • Cena
  • Szybkość działania
  • Funkcje menu
  • Uniwersalność
Translate »