Zasilacz Seasonic A12-600 80 Plus

Bardzo dobry budżetowiec

Zasilacz komputerowy jest bardzo ważnym elementem w każdym zestawie PC. To od jego jakości zależy stabilna praca komputera. Nie zawsze trzeba jednak kupować sprzęt z najwyższej półki. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej budżetowemu zasilaczowi Seasonic A12-600 o mocy 600W i certyfikacie 80 Plus. Zapraszam!

 

SPECYFIKACJA

 • Moc ciągła 600W mierzona w temperaturze 40°C,
 • Całkowicie czarne i płaskie okablowanie zamontowane na stałe,
 • Sprawność potwierdzona certyfikatem 80Plus 230V EU (odpowiednik 80Plus Bronze),
 • Wyposażony w cichy wentylator 120mm na łożysku ślizgowym,
 • Precyzyjna regulacja napięć podawanych przez zasilacz,
 • Układ kontroli pracy wentylatora S2FC (Smart and Silent Fan Control),
 • Mocna linia 12V o obciążalności 48A (576W),
 • Komplet zabezpieczeń OPP, OVP, UVP, SCP,
 • Zgodność z normami środowiskowymi Energy Star, RoHS, WEEE, REACH,
 • Certyfikacja bezpieczeństwa TUV, CB , CCC, CE, EAC,
 • Trzy lata gwarancji producenta realizowanej w kraju,
 • Niewielkie wymiary 140 mm (Dł) x 150 mm (Sz) x 86 mm (Wy).

ZABEZPIECZENIA

 • OPP – zabezpieczenie przeciążeniowe, uaktywnia się, gdy całkowita wydajność jest wyższa niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne,
 • OVP – zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe, uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza,
 • UVP – zabezpieczenie podnapięciowe, zasilacz wyłącza się automatycznie, gdy na którymkolwiek z wyjść napięcie spadnie poniżej wartości progowej,
 • SCP – zabezpieczenie zwarciowe, w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu zasilacza oraz komponentów systemu komputerowego.

OPAKOWANIE

Zasilacz zapakowany jest w kartonowe pudełko utrzymane w różnych odcieniach zielonego. Z przodu opakowania mamy logo producenta, model, informacje o gwarancji oraz znaczek informujący o certyfikacie 80 PLUS potwierdzającym wysoką skuteczność zasilacza. Z tyłu opakowania mamy wypisane najważniejsze cechy charakterystyczne urządzenia oraz małą grafikę przedstawiającą zasadę działania technologii S2FC (Smart and Silent Fan Control). Na jednym z mniejszych boków występuje tabelka z najważniejszymi informacjami technicznymi zasilacza, wśród nich możemy znaleźć m.in. obciążalność poszczególnych linii:

 • linia 3.3V oraz 5V jest wspólna i każdą z nich można obciążyć maksymalnie 20A ale całościowo nie więcej niż 100W,
 • linie 12V można obciążyć maksymalnie 48A (576W) czyli wartość zbliżona do maksymalnej mocy zasilacza.

Bardzo mocna linia 12V, której moc jest bliska maksymalnej mocy zasilacza, dobrze świadczy o samej konstrukcji, ponieważ ta linia odpowiada za zasilanie wszystkich elementów podpiętych do płyty głównej.

Z dodatkowych informacji możemy znaleźć rozpiskę długości poszczególnych kabli (zasilacz jest konstrukcją, w której wszystkie kable są przymocowane na stałe, nie ma możliwości odpięcia któregokolwiek kabla, jeśli go nie używamy):

 • kabel 24 pin (20 + 4) do zasilania płyty głównej o długości 550mm,
 • kabel 8 pin (4 + 4) do dodatkowego zasilania procesora na płycie głównej – 600mm,
 • dwa kable z 2 złączami PCIe 8 pin (6 + 2) o długości 675mm,
 • kabel z 3 złączami SATA i jednym Molex o długości 810mm,
 • kabel z 2 złączami SATA i jednym Molec o długości 650mm.

Dostarczony przez producenta zestaw okablowania ma wystarczającą długość do standardowej wielkości obudowy. Ilość złączy wystarczy do naprawdę rozbudowanych konfiguracji do domowego użytku 🙂

Wyposażenie, jak to przystało na klasę budżetową, jest skromne i ogranicza się do:

 • zasilacza,
 • kabla zasilającego,
 • śrubek montażowych,
 • ilustrowanej instrukcji obsługi.

Trzeba pochwalić producenta Seasonic, że nawet w budżetowym modelu A12-600 zadbał aby nic w opakowaniu nie latało oraz było należycie zabezpieczone. Zasilacz włożony jest w folie bąbelkową oraz szczelnie otoczony grubą pianką. Poczta Polska oraz kurierzy nie są straszni temu opakowaniu 🙂

WYGLĄD

Zasilacz, podobnie jak jego droższy brat, pokryty jest bardzo dobrej jakości czarną farbą o delikatnej, ziarnistej strukturze, na której nie zostają odciski palców. Nie znalazłem żadnych niedociągnięć jakościowych. Jedynie do czego mógłbym się przyczepić jest brak gumowego przepustu w miejscu, gdzie kable wychodzą z obudowy. Jest to jedynie detal, na który pewnie i tak nikt nie będzie zwracał uwagi w klasie budżetowej. Szczególnie, że blacha zasilacza w tym miejscu jest zaokrąglona i nie ma żadnych szans aby podczas długotrwałego użytkowania doszło do jakiegoś uszkodzenia.

Na jednym z boków zasilacza jest przyklejona duża naklejka z najważniejszymi informacjami technicznymi. Tył składa się z perforowanej blachy (plaster miodu) oraz znajduje się na nim sieciowe wejście zasilania, włącznik oraz naklejka. Ten sam typ perforacji można znaleźć na górze zasilacza, która pełni rolę ochronnego grilla wentylatora. Pozostałe boki są czarne.

 

Kable nie są w oplocie (oprócz zasilającego płytę główną) jednak każdy z przewodów znajduje się w czarnej, elastycznej gumie. Grupy przewodów, które tworzą ze sobą funkcjonalną całość, są ze sobą sklejone. Dzięki temu możliwe jest uporządkowanie kabli wewnątrz obudowy oraz polepszenie cyrkulacji powietrza.

BUDOWA WEWNĘTRZNA

Do chłodzenia A12-600 został użyty wentylator znany z innych modeli Seasonica produkt Globe Fan S1202512L. Jest to jednostka 12V (0.18A) o rozmiarze 120mm, z łożyskiem ślizgowym i regulacją prędkości obrotowej. Wentylator ten charakteryzuje się dobrą trwałością oraz cichą pracą. Wtyczka nie jest wlutowana w PCB i w razie awarii jest możliwość wymiany wentylatora na taki sam lub inny spełniający wymagania.

 

Rozmieszczenie elementów wewnątrz zasilacza cechuje się typowym dla Seasonica uporządkowaniem i przemyślaniem. Jest to autorski projekt Seasonica a nie jedna z wielu chińskich kopii. Użyte komponenty są dobrej jakości. Dominują dobrej jakości tajwańskie kondensatory Teapo. Do chłodzenia użyto dwóch dość dużych aluminiowych radiatorów. Również, co bardzo ważne, same kable zasilające są zamontowane przy samej krawędzi i nie zaburzają wewnętrznej cyrkulacji powietrza. To w połączeniu z zastosowanym chłodzeniem powoduje, że zasilacz ma odpowiednie warunki termiczne a wentylator nie musi rozkręcać się na maksimum swoich możliwości by ochłodzić testowane urządzenie.

Jakość montażu elementów stoi na wysokim poziomie, trudno znaleźć jakościowe niedociągnięcia typu nieestetyczne lutowanie bądź pokapany klej na gorąco. Owszem, producent zastosował biały klej montażowy, który dość mocno się wyróżnia na tle ciemnego środka jednak jest on tylko tam, gdzie powinien być. Dbałość o jakość wykonania jest cechą charakterystyczną wszystkich zasilaczy marki Seasonic.

DZIAŁANIE

Zasilacz testowałem u siebie ok tygodnia. Przez ten czas nie zauważyłem żadnej niestabilności podczas pracy na mocno podkręconej jednostce (a cały mój komputer wg moich obliczeń w stresie powinien pobierać w okolicach 400-450W). Dodatkowo doceniam cichą pracę wentylatora, który podczas niewielkiego obciążenia jest niesłyszalny. Dopiero przy przekroczeniu 50-60% obciążenia następuje powolne wkręcanie się na obroty ale jest ono praktycznie nieodczuwalne i bardziej w znaki daje się chłodzenie procesora, szczególnie jeśli użyta jest jednostka boxowa.

Warto w tym momencie dodać, że zastosowany certyfikat 80PLUS 230V EU wskazuje, że wysoki procent energii elektrycznej jest zamieniany na użyteczną moc, dzięki czemu tracimy mniej ciepła i oszczędzamy więcej pieniędzy na rachunku za energię elektryczną. Certyfikat ten jest europejskim odpowiednikiem 80Plus Bronze, a to oznacza, że gwarantuje sprawność wyższą niż 82%, 85% i 82% przy odpowiednio 20%, 50% i 100% obciążeniach roboczych.

PODSUMOWANIE

Firma Seasonic słynie z bardzo wysokiej jakości swoich najdroższych konstrukcji. Przystępując do testowania i recenzowania modelu A12-600 byłem ciekaw jakie cięcia i oszczędności poczynił producent w tym modelu aby zaprezentować coś w klasie budżetowej. Nie ma co ukrywać, dobra cena nie bierze się z niczego 🙂 Jednak moje obawy zostały rozwiane. Jakość i przemyślany projekt został zachowany. Również użyte komponenty nie odbiegają od standardów, do których przyzwyczaił nas Seasonic (m. in. znany i sprawdzony wentylator, tajwańskie kondensator Teapo). Na potwierdzenie jakości zastosowanych podzespołów firma Seasonic daje 3 lata gwarancji na swój produkt. Również kultura pracy i stabilność napięć jest wystarczająca dla większości użytkowników a A12-600 w swojej kategorii cenowej stanowi bardzo dobrą propozycję. Obecnie zasilacz dostępny jest w cenie ok 220zł i można go kupić w sklepie proline.pl czyli u autoryzowanego importera marki Seasonic.

Zalety:

 • niska cena,
 • duża moc,
 • cicha praca,
 • jakość wykonania,
 • stabilność napięć,
 • 3 letnia gwarancja.

Wady:

 • tylko podstawowe wyposażenie,
 • brak języka polskiego w instrukcji.

 

 1,558 total views,  6 views today

Ciekawe artykuły
SureFire GAMING BUNKER – czyli zewnętrzny dysk HDD dla graczy