IMG 5996 scaled

Recenzja Teufel Motiv Home

Przenośny głośnik, który zastąpi stancjonarne rozwiązania


Czym jest Teufel Motiv Home? W skrócie to urządzenie typu all-in-one zapewniające dostęp do muzyki za pośrednictwem AirPlay 2Chromecast built-inSpotify Connect i Tidal Connect. Czyli przenośny głośnik, który może zastąpić stacjonarny zestaw audio. Coś pomiędzy Teufel Boomster a Teufel Musicstation. Czy takie połączenie ma sens? Zapraszam na recenzję!

SPECYFIKACJA TEUFEL MOTIV HOME

Wymiary [szer x wys x gł]: 40 cm x 16,5 cm x 16,1 cm
Waga: 4,45 kg
Złącza: AUX, AirPlay2, Bluetooth, Bluetooth AAC, Chromecast built-in, WiFi
Kompatybilność: Android, iOS, Microsoft, Teufel Home
Odtwarzanie: Dynamore® Ultra
Radio: Radio internetowe
Usługi streamingowe: Spotify, Tidal, TuneIn
Sterowanie: Aplikacja
Ilość głośników szerokopasmowych: 4
Średnica głośników szerokopasmowych: 50,8 mm
Materiał głośników szerokopasmowych: Aluminium
Ilość głośników niskotonowych: 1
Średnica głośników niskotonowych: 127 mm
Materiał głośników niskotonowych: Celuloza
Zakres częstotliwości: 40 – 20000 Hz
Układ głośników: Dwudrożny
Pojemność baterii: 5.200 mAh (czas odtwarzania: 15h)
Całkowita moc wyjściowa (RMS): 70 W
Technologia wzmacniacza: Klasy D
Kanały wzmacniacza: 5
Konfiguracja wzmacniacza: 2.1
Gwarancja: 2 lata

ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA

Teufel Motive Home zapakowany jest w niewielkich rozmiarów (jak na gabaryty samego urządzenia) kartonowe opakowanie. Z racji jego sfatygowania (w transporcie zostało zamoczone) nie będę go pokazywał 🙂

IMG 5996

Oprócz testowanej stacji muzycznej w opakowaniu znajdziemy instrukcje obsługi oraz kabel zasilający o długości 2m:

Instrukcje obsługi są, pomimo niewielkich rozmiarów, bardzo bogate w treść. Połączenie ciekawych grafik oraz opisów bardzo łatwo przeprowadza nas przez proces instalacji i konfiguracji.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY TEUFEL MOTIV HOME

Teufel Motiv Home z wyglądu przypomina inne urządzenia tej marki. Dominują tutaj proste i masywne linie. Całość jest monolityczna oraz jednokolorowa. Pod tym względem Teufel prezentuje starą, niemiecką szkołę designu – solidnie i intuicyjnie.

Większość przodu stanowi maskownica głośników z logiem producenta umieszczonym centralnie, w dolnej części głośnika. Akcentem stylistycznym są również błyszczące sfrezowane krawędzie dookoła maskownicy.

IMG 5998

Producent sprytnie umieścił pod maskownicą diody informujące o statusie urządzenia. Gdy urządzenie jest wyłączone – diody są niewidoczne. Po włączeniu aktywują się. Jest ich 7 i posiadają dwa tryby świecenia – słabszy oraz mocniejszy. Łącznie daje to 15 poziomów. Ale jak to poziomów? Za pomocą tych diód głośnik informuje nas o różnych poziomach ustawienia, np. wzmocnienia basu czy wysokich dźwięków. Przy braku wzmocnienia zapalona jest środkowa dioda. Zwiększanie wzmocnienia zapala kolejne diody na prawo od środkowej a zmniejszanie wzmocnienia analogicznie – diody na lewo od środkowej.

Na górze głośnika znajdziemy panel sterujący. Za jego pomocą można sterować wszystkimi funkcjami urządzenia.

IMG 6006

W centralnej części panelu zostało umieszczone największe i najprawdopodobniej najczęściej używane pokrętło – głośności. Po jego lewej stronie umieszczone są przyciski odpowiadające za (idąc od krawędzi urządzenia):

 • przycisk włączania,
 • diody sygnalizujące status połączenia i tryb działania (wifi/aux),
 • przycisk wyboru,
 • parowanie BT,
 • piosenka wstecz/w przód.

Po prawej stronie głównego pokrętła producent umieścił:

 • przyciski wyboru źródła dźwięku ponumerowane 1-2-3,
 • podbicie niskich częstotliwości,
 • włączanie Dynamore,
 • diodę sygnalizującą pracę urządzenia.

Po zdjęciu maskownicy tak prezentują się diody LED, które świecą w dwóch trybach mocowych:

Przetworniki

Uff… zdejmowanie maskownic w tym głośniku do najłatwiejszych nie należy. Ale udało się! Najpierw zobaczmy jak na grafice producenta wyglądają przetworniki oraz ich wzajemne ułożenie.

obraz 2024 02 06 212508454

Jak widać na zamieszczonej grafice Teufel Motiv Home składa się z 5 aktywnych przetworników i 2 pasywnych. Wśród aktywnych przetworników można wyróżnić 4 średnio-wysoko tonowe o średnicy 50mm i aluminiowej membranie oraz jeden basowy o celulozowej membranie i średnicy 127mm. Dodatkowo z tyłu głośnika znajdują się dwie pasywne membrany, których zadaniem jest wzmacnianie niskich częstotliwości. Zastosowanie aż 4 takich samych przetworników nie jest bez znaczenia – dzięki nim można poszerzyć scenę dźwiękową przy wykorzystaniu autorskiej technologii Dynamore Ultra.

Zastosowane głośniki umożliwiają reprodukcję dźwięku w zakresie częstotliwości 40 – 20000 Hz co jest całkiem dobrym rezultatem.

Głośnik bez maskownic prezentuje się następująco:

IMG 6072

Na froncie znajdują się dwa aluminiowe przetworniki o średnicy 50mm i jeden 12cm celulozowy basowiec o dużym skoku membrany.

Po bokach, pod kątem, producent umieścił po jednym przetworniku 50mm, takim samym jak ten z przodu. Boczne przetworniki używane są głównie do poszerzania sceny dźwiękowej.

Z tyłu znajdziemy dwie membrany pasywne, których zadaniem jest wzmacnianie fali dźwiękowej wytworzonej przez główny basowy głośnik.

Obudowa

Obudowa, jak przystało na niemiecki produkt, jest bardzo solidna! Zastosowany, barwiony na czarny mat plastik jest wysokiej jakości. Tutaj nawet maskownice trzymają się niesamowicie mocno i zdecydowanie ich zdejmowanie nie należy do najłatwiejszych. Jak już wcześniej wspomniałem – obudowa jest zamknięta i nie znajdziemy w niej żadnego otworu bass-reflex. Jedynym otworem, który znajdziemy z tyłu urządzenia, jest zagłębienie w obudowie będące jednocześnie rączką do przenoszenia głośnika.

Pod rączka znajduje się panel wejścia/wyjścia. Znajdziemy na nim przycisk konfiguracji podłączenia do internetu (setup), przycisk resetowania, wejście aux oraz USB. Jest również wejście zasilania. I to tyle.

IMG 6015

Głośnik z solidnym tąpnięciem musi mieć solidną podstawę. I tak jest również i w przypadku Teufel Motiv Home. Producent zastosował tutaj gumowy pierścień, który naprawdę „skleja” to urządzenie z blatem biurka. Naprawdę, przesuwając głośnik można to zrobić wraz z całym meblem. Szczególnie, że Motiv Home do najlżejszych nie należy a jego waga ociera się prawie o 5 kilogramów!

W narożach gumy producent zastosował 4 wypustki dzięki czemu kładąc ten głośnik na zabrudzonym piaskiem podłożu nie narazimy obudowy na zarysowania.

 

PODŁĄCZENIE I MOŻLIWOŚCI

Teufelem Motiv Home możemy sterować na dwa sposoby:

 • za pomocą panelu na urządzeniu,
 • za pomocą telefonu.

Wszystkie przyciski, jakie znajdziemy na urządzeniu, zostały już opisane więc przejdźmy to aplikacji.

Aplikacja

Dedykowana aplikacja nie jest tak bardzo rozbudowana jak w przypadku Musicstation lecz udostępnia kilka ciekawych funkcji.

Z poziomu aplikacji można zmieniać źródło odtwarzania dźwięku. Do wyboru są wejścia bardziej fizyczne, jak AUX czy BT oraz typowo softwarowe: TuneIn Radio, Spotify czy Tidal. Do wyboru do koloru. Strona główna aplikacji daje również wgląd w informacje na temat aktualnie odtwarzanej muzyki oraz umożliwia jej zapauzowanie czy przełączenie.

IMG 6062

Z poziomu aplikacji można również sterować pracą samego urządzenia. Włączać/wyłączać Dynamore, ustawiać podbicie niskich/wysokich częstotliwości czy zarządzać zachowaniem głośnika po przejściu w stan czuwania.

 

Dodatkowe funkcje

A jakie są wszystkie funkcje oferowane przez głośnik? Jest ich trochę i wyglądają następująco:

 • Przenośny system streamingowy all-in-one z wbudowaną baterią do strumieniowego przesyłania muzyki przez sieć Wi-Fi i Bluetooth,
 • Streaming muzyki poprzez sieć Wi-Fi, Apple AirPlay 2, Chromecast, Spotify Connect, TIDAL Connect oraz radio internetowe za pośrednictwem Tune-In,
 • Bluetooth z AAC oraz wejście liniowe dla zewnętrznych odtwarzaczy,
 • Technologia Dynamore® Ultra dla uzyskania szerokiej i wirtualnej panoramy stereo,
 • Wysokiej rozdzielczości przetwornik kompresyjny z falowodem o stałej kierunkowości zapewniający czystość tonów wysokich nawet przy dużej głośności,
 • Rozmieszczenie w przestrzeni i pełen obraz dźwiękowy zapewniony dzięki dwóm przednim, dwóm bocznym przetwornikom, subwooferem typu front-firing oraz dwoma pasywnymi membranami basowymi,
 • Możliwość ustawienia intensywności basów,
 • Funkcja powerbanku z ładowaniem zwrotnym,
 • 32-bitowy procesor DSP i niezwykle wydajne końcówki mocy klasy D,
 • Bateria litowo-jonowa o dużej pojemności z funkcją szybkiego ładowania, zapewniająca do 15 godzin odtwarzania na jednym ładowaniu przy średnim poziomie głośności,
 • Zintegrowany uchwyt – głośnik świetnie sprawdzi się w ogrodzie, na balkonie lub tarasie,
 • Podświetlany panel z trzema programowalnymi przyciskami dla dowolnie wybranych stacji, pokrętłem głośności oraz wyświetlaczem LED na panelu przednim,
 • Bezpłatna aplikacja Teufel Home (iOS/Android), dzięki której użytkownik może indywidualnie skonfigurować urządzenie, wybierać dowolne źródła, sterować odtwarzaniem, a także korzystać z korektora.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

A jak gra testowany Motiv Home? Dźwiękowo znacznie bliżej mu do testowanego wcześniej Boomstera niż do Musicstation. Jeśli ktoś kiedyś słyszał jak gra Teufel ten mniej więcej powinien mieć w głowie wyrobiony obraz czego się spodziewać. I dokładnie tak jest w tym przypadku! Czyli po pierwszym uruchomieniu nasz mózg odruchowo szuka dodatkowego subwoofera. Jednak po chwili uświadamiamy sobie, że nic takiego tutaj nie ma i rodzi się w głowie pewien dysonans poznawczy – „ale jak to, z takich gabarytów tyle niskich częstotliwości?!”. Tak, to jest właśnie Teufel. Berlińska szkoła audio czyli zrównoważony dźwięk z solidną ilością dobrego, mocnego i nisko schodzącego basu. Już w tym momencie jasno widać na kogo nakierowany jest ten dźwięk a nakierowany on jest na osoby, które chcą posłuchać muzyki rozrywkowej. Dance, trance, elektro? Super to są te klimaty. Również hip-hop brzmi bardzo dobrze. Niestety rock czy muzyka klasyczna to są zdecydowanie nie te gatunki, które ten głośnik chce odtwarzać. Tutaj ujawnia się bolączka tego głośnika czyli szerokopasmowe jednostki 50mm. Brakuje ich odseparowania na przetworniki średnio- i wysokotonowe. Ujawnia się to w braku przestrzeni w sekcji typowo wokalnej czy instrumentalnej. Musicstation potrafił zagrać „szerzej” i z większą przestrzenią wokalną. Oczywiście nie oznacza to, że dźwięk jest zły lub nienadający się do słuchania. Po prostu w tej półce cenowej zaczyna zwracać się uwagę na detale. Osoby, które chciałyby się relaksować przy jazzie będą czuły mocny niedosyt ale jak ktoś puści na tym głośniku The Prodigy albo Pendulum to… czapki z głów! Prawdziwa bomba energetyczna!

Z racji tego, że głośnik ten należy do serii Motiv, która nastawiona jest na zabieranie go ze sobą, tak jest i w tym przypadku. Co prawda waga bliska 5kg nie jest najniższa ale za to głośnik nadrabia wbudowanym akumulatorem o pojemności 5.200 mAh. Taka pojemność umożliwia odtwarzanie dźwięku przez blisko 15h co jest wartością na naprawdę długą, plenerową zabawę. A najlepsze jest to, że niezależnie od tego czy korzystamy z zasilania sieciowego czy ze zmagazynowanego w akumulatorze prądu – Motiv Home gra z taką samą werwą i tak samo energetycznie! Let This Party Never End!

JAKI JEST TEUFEL MOTIV HOME?

Teufel Motiv Home to świetny, przenośny głośnik nastawiony na młodego, często imprezowego klienta. Dźwięk generowany przez to urządzenie wręcz kipi energią i aż wyrywa się by nagłośnić jakąś prywatkę czy zabawę na wolnym powietrzu. Tak, powiedzmy sobie to szczerze, to prawdziwy łobuz. A jak na młodego łobuza przystało – najlepiej sprawdza się w muzyce energicznej, nastawionej na zabawę. Muzyka klasyczna czy mocno instrumentalna nie jest tym do czego ten głośnik został zaprojektowany. Niestety, trzeba to mieć na uwadze bo cena jest niemała, bo wynosząca aż 2599zł. A co otrzymujemy w zamian? Wulkan energii! Ogrom dobrego basu oraz możliwości streaming muzyki poprzez sieć Wi-Fi, Apple AirPlay 2, Chromecast, Spotify Connect, TIDAL Connect oraz radio internetowe za pośrednictwem Tune-In. Czyli to czego młodzi używają. Nad generacją dźwięku czuwa 32-bitowy procesor DSP i niezwykle wydajne końcówki mocy klasy D, które napędzają w sumie 5 głośników: 4 średnio- wysokotonowe o średnicy 50mm i jeden basowy o średnicy ponad 120mm. Nie trzeba też martwić się o źródło zasilania bo wbudowany akumulator o pojemności 5200 mAh wystarcza na 15h rozrywki.

Zalety:

 • wysoka jakość wykonania,
 • zachowawczy design,
 • obsługa wszystkich popularnych obecnie form transmisji dźwięku,
 • dobra jakość dźwięku, szczególnie niskie częstotliwości,
 • technologia Dynamore Ultra,
 • aplikacja na telefon,
 • wbudowany akumulator 5200 mAh.

Wady:

 • średnich częstotliwości mogłoby być więcej,
 • cena.

IMG 5996

Loading

Ocena ogólna
4.4
 • Jakość wykonania
 • Muzykalność
 • Niskie częstotliwości
 • Imprezowy charakter
 • Możliwości multimedialne