Czym jest Litecoin?

Artykuł sponsorowany

Litecoin to kryptowaluta, która przez wielu nazywana jest cyfrowym srebrem. LTC oparty jest na źródłowym i oryginalnym kodzie Bitcoina, a powstał w celu zapewnienia płatności typu peer-to-peer. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej kryptowalucie? Szczegóły poniżej!

Czym jest Litecoin (LTC)?

Litecoin jest jedną z najstarszych kryptowalut. Powstała w 2011 roku i przez wielu uważana jest za pierwszy altcoin, który okazał się udany. Warto zaznaczyć, że Litecoin nie był pierwszą próbą skopiowania kodu najsłynniejszej krypto, czyli Bitcoina, jednak dzięki zmianom źródłowego kodu oraz wprowadzeniu rewolucyjnych funkcji, zyskał niemałą popularność.

Ciekawym i wartym omówienia zjawiskiem jest Litecoin halving, dzięki któremu można utrzymać w obiegu taką liczbę monet, jaka została ustalona przez algorytm. Zjawisko litecoin halving dokładniej opisuje Kantorbitcoin.pl, strona internetowego kantoru kryptowalut.

Jaki jest sposób działania Litecoina?

Nie da się ukryć, że Litecoin ma wiele wspólnego z Bitcoinem, jednak te e-waluty nie są takie same. Altcoin LTC, tak jak najstarsza kryptowaluta, jest blockchainem o otwartym kodzie źródłowym, wykorzystującym proof-of-work. Ten mechanizm konsensusu pozwala na zarabianie Litecoinów w zamian za przeprowadzanie weryfikacji bloku.

Algorytmy używane przez BTC i Litecoin są różne. LTC korzysta z algorytmu konsensusu Scrypt, natomiast Bitcoin wykorzystuje Secure Hash Algorithm (SHA). Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma kryptowalutami jest tempo produkowania bloków oraz ostateczna liczba, która zostanie wypuszczona na rynek.

Czy znamy twórcę Litecoina?

W przeciwieństwie do w dalszym ciągu anonimowego, twórcy BTC, znamy ojca Litecoina. Jest nim Charlie Lee, absolwent Massachusetts Institute of Technology. Jego kariera zawodowa przed stworzeniem altcoinu LTC rozwijała się w zawrotnym tempie, w korporacji Google, jednak w 2013 r. został dyrektorem on ds. inżynierii kryptowalutowej giełdy Coinbase.

W 2017 roku zdecydował się na odejście z Coinbase, by móc poświęcić więcej czasu na stworzenie własnej kryptowaluty. Aktualnie, Charlie Lee związany jest z Litecoin Foundation i pełni funkcję dyrektora zarządzającego.

Czym charakteryzuje się LTC?

Warto zaznaczyć, że Litecoin nie ma zamiaru stać się konkurencją dla najstarszej kryptowaluty. Tak naprawdę działa on jako szybsza i zdecydowanie lżejsza wersja Bitcoina. Informatycy pracujący nad stałym ulepszaniem LTC wprowadzili wiele ulepszeń, jak SegWit i Lightning Network, które z powodzeniem zostały zastosowane w BTC.

Zdecydowanie warto zaznaczyć, że Litecoin należy do kryptowalut rzadkich, a jego wartość związana jest z unikalnością i deflacyjnością. Maksymalna liczba jednostek LTC określona została na poziomie 84 milionów. Litecoin jest również sprzedawany na niemal każdej giełdzie kryptowalut.

Loading

Translate »