Bezprzewodowe przesyłanie obrazu | Testujemy EZCast 2

Zdaje się, że jako pierwszy w Polsce mam okazję testować oryginalnego EZCasta 2. Czym jest to urządzenie, do czego służy? EZCast to sprzęt, który ma za zadanie przechwytywać obraz z innych urządzeń typu smartfon, tablet i wyświetlać go bezpośrednio na telewizorze, czy monitorze – oczywiście bezprzewodowo. Technologia ta jest dosyć dobrze znana posiadaczom nowych TV z systemami Smart TV. EZCast to produkt skierowany do osób posiadających starsze modele telewizorów, którzy chcieliby skorzystać z zasobów sieciowych – multimediów. Koszt EZCast 2 to $40 – czy warto? Sprawdźmy to!

 

EZCast 2 przychodzi do nas w skromnym kartoniku. Z podstawowych informacji należy nadmienić, że urządzenie wspiera obraz w rozdzielczości maksymalnie 1080p przy 60 kl./s. i dekodowaniu obrazu w standardzie H.265/HEVC i H.264. EZcast posiada wbudowany, 2-zakresowy (5GHz/2.4GHz) moduł komunikacji WiFi w standardzie 802.11ac. Całość napędzana jest procesorem AM8271, 256MB pamięci RAM, a wbudowana pamięć NAND to 128MB – zgadza się.. parametry są śmieszne, ale z drugiej strony sprzęcik ma za zadanie tylko i wyłącznie przechwytywać obraz, reszta dzieje się po stronie naszego tableta czy smartfona.

 

 

W zestawie, oprócz samego dongle’a, wielkości większego pendrive’a, znajdziemy kabel z odbiornikiem WiFi, złączem microUSB do podłączenia pod dongle’a i USB w celu zasilania. Oczywiście nie zabrakło instrukcji obsługi.

 

 

Wykonanie samego EZCasta muszę przyznać, że jest całkiem dobre – częściowo od strony złącza HDMI mamy wysokiej jakości matowy plastik, zaś od strony portu microUSB i diody LED plastik jest półprzeźroczysty. Pisałem wcześniej, że przypomina on większego pendrive’a… zapomniałem dodać, smukłego pendrive’a 🙂 .

 

 

EZCasta 2 możemy zasilać zarówno z wbudowanego portu USB w telewizorze, jak i z powerbanku, czy też bezpośrednio ładowarką do np. telefonu. Urządzenie wymaga zaledwie 5V I 1A.

 

Konfiguracja tego wynalazku jest banalnie prosta. Z Androidowego sklepu Play, bądź w przypadku Apple – App Store , pobieramy aplikację EZCast. Po zainstalowaniu należy z sieci WiFi (w smartfonie, tablecie) wyszukać naszego dongle’a i się do niego podłączyć. A pobranej aplikacji zostanie wyszukany nasz EZCast i zostaniemy poproszeni o połączenie z siecią, która posiada dostęp do internetu. No i w zasadzie to tyle. Aplikacja automatycznie skonfiguruje tablet, bądź smartfon z naszym EZCastem. W moim przypadku po podłączeniu do sieci dongle rozpoczął proces aktualizacji oprogramowania. Po wykonaniu wszystkich operacji możemy bezproblemowo za pomocą aplikacji EZCast przesyłać obraz na nasz telewizor.

 

 

Sama aplikacja posiada kilka ciekawych funkcji. Nie musimy przesyłać całego obrazu w czasie rzeczywistym. Apka ma wbudowanego.. hmm.. przerobionego YouTube’a? Nazywa się to EZChannel,  a działa tak, że wybieramy z tej sekcji interesujący nas materiał video z zasobów YouTube’a i sam obraz zostaje przesłany na nasz TV. Rozwiązanie dosyć pomysłowe, aczkolwiek wymaga jeszcze dopracowania.. fatalny interfejs.

 

 

W aplikacji mamy ponadto sekcje tj. Muzyka, Wideo, Zdjęcia, Kamera, Internet i Przechowywanie w chmurze. Działa to na takiej samej zasadzie jak EZChannel. Takie rozwiązanie zdecydowanie odciąża łącze.. po prostu działa to o wiele sprawniej.

 

 

Jeśli chodzi o język polski w apce to spolszczony jest tylko główny interfejs. Reszta, wraz z ustawieniami jest w języku angielskim. Mam nadzieję, że z czasem producent pomyśli o nas i dopracuje tą kwestię.

 

 

A jak urządzenie spisuje się na co dzień? Użytkuję  EZCasta 2 od 3 dni i śmiało mogę stwierdzić, że działa naprawdę dobrze. Nie ma problemów  ze zrywaniem połączenia, przycięciami, czy innych cudów. Jedyne do czego mogę się doczepić to obraz jest nie zawsze w wysokiej jakości.. często widoczne są piksele. Z drugiej strony mogę to wybaczyć, ponieważ jest to transmisja bezprzewodowa i przesyłanie obrazu w wysokiej jakości taką metodą wymagałoby potężnego łącza. Najważniejsze, że wszystko działa tak jak powinno i urządzenie spełnia swoje zadanie. Oglądanie filmów jest jak najbardziej przyjemne i jakość jest akceptowalna.

 

 

Podsumowując, EZCast 2 to ciekawe rozwiązanie dla osób posiadających starsze telewizory. Dzięki niemu, tanim kosztem możemy stworzyć domowe centrum rozrywki. Pewnie zarzucicie mi zaraz fakt, że są przecież TV Box’y, które 100% zaspokajają potrzeby multimedialne starszy telewizorów… zgadza się! Ale w większości nie posiadają one funkcji cast, więc nie możemy w szybki sposób wyświetlić obrazu przykładowo ze smartfona na telewizorze, a jednak w tym celu zostały stworzone te urządzenia. Według mnie urządzenie jak najbardziej warte uwagi, tym bardziej że jest to w 100% oryginalny produkt marki EZCast – w sieci znajdziecie wiele tanich podróbek, które niestety jakościowo nie nadają się praktycznie do niczego… także uważajcie!

 

 

 

Cena na dzień dzisiejszy to około $39.99(czyli około 155zł).

EZCast 2 możecie kupić w oficjalnym sklepie producenta:

https://shopping.ezcast.com/prod/ezcast2

 

Oficjalna strona producenta:

https://www.ezcast.com/

 

 

 

OCENA

Zestaw: 5/6

Jakość wykonania: 5/6

Funkcjonalność: 4+/6

Konfiguracja: 5/6

Jakość obrazu: 4+/6

Połączenie bezp.: 5+/6

Cena: 4+/6

Ocena ogólna: 5/6

 

Loading

Translate »