IMG 7701photo scaled

Recenzja XPG SPECTRIX D50

Szybka pamięć dla modderów

W przypadku pamięci RAM rynek jest przebogaty. Mamy modele budżetowe bardzo skromne, mamy modele bardzo drogie i bardzo szybkie oraz modele szybkie i dla modderów. Dzisiaj szybka recenzja pamięci z tej ostatniej grupy czyli XPG SPECTRIX D50 w wersji 2x8GB i częstotliwości 3600 MHz. Jest na czym zawiesić oko. Zapraszam!

SPECYFIKACJA

obraz 2021 11 04 191814

W zestawie otrzymujemy dwie kości pamięci, każda po 8GB. Zbudowane są one na ośmiowarstwowej płytce drukowanej, na której znajdują się układy scalone (IC) marki SpecTek. Jeśli ktoś pierwszy raz słyszy o tej marce to śpieszę poinformować, że jest to spółka zależna od Microna. W rzeczywistości są to układy scalone MT40A1G8SA-062E:E firmy Micron, potocznie określane jako E-die. Domyślnie Spectrix D50 pracuje jako DDR4-2666 z czasami ustawionymi na 19-19-19-43. Adata udostępnia dwa wbudowane profile XMP do wyboru. Główny szybszy profil o taktowaniu 3600 MHz i timmingach 18-20-20-42 oraz drugi, wolniejszy profil o takowaniu 3200 MHz i z ciaśniejszymi timmingami 16-18-18-36. Napięcie DRAM dla obu profili XMP wynosi 1,35V.

WYGLĄD

Pamięć ram zapakowana jest standardowo. Z zewnątrz kartonowe opakowanie a w środku plastikowy blister. Głównym motywem graficznym jest jedna z kości RAM z włączonym podświetleniem. Na spodniej stronie mamy wgląd w numery seryjne poszczególnym kości oraz informacje w wielu językach, co znajdziemy w środku.

Do recenzji otrzymałem białą wersję kolorystyczną SPECTRIX D50. Jest jeszcze ciemna wersja ale nie jest tak zjawiskowa jak ta. Każda ze stron pamięci otoczona jest aluminiowym radiatorem o grubości 1.95mm. Wysokość każdego banku to 43.9mm.Wzorem przewodnim na radiatorach są krzyżujące się ukośne linie, w które wkomponowany jest kawałek przeźroczystego plastiku z podświetlaniem ARGB. Razem z połyskującą bielą tworzy to świetny wizualny efekt. Dodatkowo w jednym rogu znajduje się połyskujące logo XPG. PCB pamięci jest czarne.

UŻYTKOWANIE

Po wpięciu do komputera i wejściu do BIOSu pamięci bez problemu startują z zapisanymi ustawieniami. Po krótkiej zabawie w overclocking udało mi się pokonać granicę 4000 MHz z trochę luźniejszymi timmingami niż dla pierwszego profilu XMP wynoszącymi 18-22-22-42 i napięciu 1.45V. Niestety przy wyższych częstotliwościach komputer podczas gier stawał się niestabilny. Pewnie dalsza zabawa timmingami oraz podnoszenie napięcia dałaby jeszcze lepsze rezultaty podkręcania ale nie jestem aż tak wybornym overclockerem na to 🙂 Z drugiej strony ma to być szybka i efektowna pamięć więc podejrzewam, że osoby, które zdecydują się na ten wybór nie będą zarywać nocy i dni aby znaleźć optymalne ustawienie dla tych kości. Tylko szybki OC oraz napawanie wzroku pięknym podświetleniem. A jest co podziwiać bo w białej obudowie i z czarnych chłodzeniem z białymi akcentami ta pamięć prezentuje się fenomenalnie!

Zobaczcie sami, bez podświetlenia:

IMG 7956photo

Z podświetleniem:

Oraz z dalszej perspektywy, wraz z podświetleniem obudowy i podświetlaną klawiaturą:

I na krótkim filmiku:

PODSUMOWANIE

Testowane pamięci XPG SPECTRIX D50 są nie lada gratką dla moderów i osób ceniących schludny wygląd. Są ascetycznie białe, przełamane krzyżującymi się liniami oraz subtelnie wkomponowanym podświetleniem ARGB. Po podłączeniu do komputera tworzą niesamowity spektakl wizualny. Nie można również zapominać o możliwości bezproblemowego podkręcenia pamięci o ponad 10% do okrągłych 4000 MHz (a w rękach sprawnego overclockera zapewne i więcej). W połączeniu z białą obudową i czarnym chłodzeniem z białymi dodatkami tworzy naprawdę sympatyczny komplet. Cena testowanego zestawu to ok 450zł co jest dobrą kwotą.

Zalety:

  • wygląd,
  • podświetlanie ARGB,
  • niepowtarzalny klimat,
  • OC,
  • dobrej jakości kości E-die,
  • cena.

Wady:

  • brak.

Loading

Ocena ogólna
4.6
  • Cena
  • Jakość wykonania
  • Design
  • Możliwości OC