O tym jak CHERRY MX 10.0N RGB przekona do siebie każdego

Recenzja CHERRY MX 10.0N RGB niskoprofilowej klawiatury mechanicznej dla graczy.

Zwolennicy klawiatur mechanicznym i membranowych nagle mogąc dojść do kompromisu. Co się stanie, jeśli połączy się wszelkie zalety obu rodzaju klawiatur? Powstanie CHERRY MX 10.0N RGB. Ergonomiczna, mechaniczna klawiatura, która nada się idealnie do gier i pisania.

Specyfikacja

Typ klawiatury Mechaniczna
Układ klawiszy US
Klawisze multimedialne Tak
Klawisze internetowe Nie
Klawisze numeryczne Tak
Obudowa Aluminiowa
Dodatkowe informacje Anti-ghosting, N-Key Rollover, Laserowy nadruk na przyciskach, Regulacja nachylenia, Wbudowana pamięć do zapisywania ustawień
Długość przewodu 1.6 m
Wbudowany HUB USB Nie
Krótki skok klawisza Tak
Klawiatura do Smart TV Nie
Touchpad Nie
Rodzaj przełączników Cherry MX Low Profile Speed
Podświetlenie Tak RGB
Komunikacja z komputerem Przewodowa
Interfejs USB
Kolor Czarny
Wysokość [mm] 16
Szerokość [mm] 425
Głębokość [mm] 127
Wyposażenie Kabel USB, Instrukcja obsługi w języku polskim, Karta gwarancyjna
Kompatybilne systemy Windows 10, Windows 8, Windows 7

Pudełko

CHERRY MX 10.0N RGB zamknięta jest w białym pudełku. Zapewniam, że to opakowanie zdecydowanie różni się od tych dobrze znanym Polakom. To nie jest kolorowe, czasami nadmiernie pstrokate pudełko z licznymi logami firm, masą napisów i zdjęć produktu. Karton, w którym schowana jest klawiatura CHERRY MX 10.0N RGB jest bardzo zwyczajny i tak naprawdę nie do końca trwały. Oczywiście opakowanie nie jest najważniejszym elementem. Ważne, że dzielnie trzyma sprzęt warty prawie 900 zł. Klawiatura jest bezpieczna i szczelnie zabezpieczona.

Pudełko jest naprawdę ładne i stonowane. Na przedniej jego części zobaczycie po prostu CHERRY MX 10.0N RGB z włączonym podświetleniem, a do tego informacje o aplikacji, rodzaju przełączników, logo Cherry i oznaczenie układu klawiszy US.

Przeglądając opakowanie wokół, zobaczycie nazwę i logo Cherry oraz kilka zdjęć klawiatury. Mają one na celu zaprezentowanie nikłej wysokości sprzętu. Po odwróceniu całości przyjrzeć się można nazwie klawiatury i specyfikacji w pięciu językach.

Budowa i wygląd

Mała aluminiowa klawiatura, która swoją wysokością nie przekracza 22 milimetrów. To naprawdę zgrabny sprzęt robiący wrażenie. Na pierwszy rzut oka szybko zauważa się praktycznie nieistniejące ranty, która sprawiają, że całość może być znacznie mniejsza. Klawisze są blisko siebie, a te niewielkie przestrzenie nie utrudniają użytkowania.

Na górnej części klawiatury zobaczycie klawisze multimedialne. Szczególną uwagę należy zwrócić na te nad klawiaturą numeryczną. Służą one do regulacji dźwięku, wyciszania go oraz do uruchamiania kalkulatora (przynajmniej w podstawowej wersji). Oczywiście wszystkie klawisze można sobie dowolnie zaprogramować w stworzonym przez Cherry oprogramowaniu.

Każdy klawisz jest idealnie wykonany. Ani jeden nie odstaje na tle całości. Nie ma żadnych ostrych kantów, krzywych literek, źle narysowanych oznaczeń. Klawiatura jest i wygląda jak sprzęt klasy Premium. Podkreślone to zostało pięknym logiem Cherry znajdującym się nad strzałkami.

Przyjrzyjmy się jeszcze dolnej części klawiatury. Nawet przed rozłożeniem niewielkiej regulacji zobaczycie trzy gumowe elementy zapobiegające ślizganiu się sprzętu na biurku. To bardzo przyjemna opcja, która ułatwia użytkowanie oraz uniemożliwia powstawanie rys (zarówno na biurku, jak i na klawiaturze). Wewnętrzna część tego gumowego elementu ma dwie funkcje. Główną jest to, że podniesiona klawiatura również posiada zabezpieczenie przed ślizganiem. Przy okazji jednak chroni ona wewnętrzną część przed rysami. Dzięki temu zamknięta podkładka nie ociera się o sprzęt, a grzecznie o gumowe ślizgacze.

Klawisze

Swoją smukłość CHERRY MX 10.0N RGB zawdzięcza specjalnym przełącznikom Cherry MX Low Profile Speed. Są one niewielkie, a bardzo czułe. Według producenta mogą przeżyć ponad 50 milionów kliknięć. Charakteryzują się liniowym przełączeniem, czyli taki bez kliknięcia i zauważalnego oporu. W tym przypadku polega to na tym, że punkt przełączania występuje już po skoku wynoszącym jeden milimetr. W praktyce oznacza to, że klawiatura działa nawet przy delikatnym naciśnięciu. Całościowo tworzy to świetne rozwiązanie, które wymaga niewielkiej siły. W ten sposób dłonie i palce się nie męczą. Tym bardziej, gdy wysokość klawiatury umożliwia pracę na taki niewielkiej wysokości.

 

Mimo tego, że CHERRY MX 10.0N RGB to klawiatura dla graczy nie znajdziecie w niej miliona dodatkowych przycisków, rolki do regulacji głośności czy też miejsca na postawienie telefonu. Wszystkie klawisze są idealnie dostosowane do całej klawiatury i pięknie umiejscowione. Te cztery dodatkowe klawisze multimedialne nad klawiaturą numeryczną są miłym zaskoczeniem i bardzo przydatną opcją.

Kabel

W przypadku CHERRY MX 10.0N RGB mówimy o kablu USB-C do USB-A. Jest on osobno umieszczony w pudełku. To bardzo przyjemna opcja, ponieważ w każdej chwili możecie odpiąć klawiaturę, np. aby bezpieczniej ją wyczyścić bądź szybko posprzątać biurko. Kabel jest solidny i trwały, chociaż równie delikatny i elegancki co cała klawiatura.

Uwagę zwraca przede wszystkim dopracowanie. Na obu krańcach kabla wyryte zostało piękne logo Cherry. Spełnia to dwie funkcje. Po pierwsze wygląda naprawdę estetycznie. Po drugie możecie zawsze rozpoznać ten kabelek. Nawet jeśli wrzucicie go do szuflady z setką innych.

Podświetlenie RGB

Jak już wiele razu pisałam, CHERRY MX 10.0N RGB wyróżnia się swoim ergonomicznym i niskim wyglądem. Świetnie podkreśla to podświetlenie RGB. Diody są niezależne dla każdego przycisku, dzięki czemu można zaprogramować sobie naprawdę wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju kombinację. Można bawić się nimi za pomocą klawiszy bądź specjalnego oprogramowania (o nim za chwilę). Całość może świecić się milionem barw. Nie przytłacza, co dla mnie jest ogromnym plusem. Świetnie wygląda przy innych sprzętach z takiego typu podświetleniem.

Warto jednak zaznaczyć, że podświetlenie jest jedynie pod klawiszami, a nie dodatkowo np. z boku obudowy.

Ciekawą opcją jest również podświetlanie na czerwono klawiszy takich jak Caps Lock czy Num Lock. Gdy są włączone, będę mieć inny kolor niż cała reszta. To ciekawa opcja, która może ułatwić użytkowanie.  Idealnie sprawdzi się, gdy 10 raz z rzędu wpiszecie złe hasło, ponieważ Caps Lock przypadkiem się wcisnął podczas użytkowania.

Oprogramowanie

Dedykowane oprogramowanie jest obecne standardem. Zobaczycie informacje o nim już na przedniej części pudełka. Wspominam o nim nieprzypadkowo. Oprogramowanie również jest białe i przejrzyste, tak jak i samo opakowanie klawiatury. Znajdziecie w nim dwie interesujące Was opcje: podświetlanie i klawisze. Wszelkie ustawienia dostępne w CHERRY Utility Software umożliwią Wam stworzenie idealniej klawiatury, której nigdy nie będziecie chcieli się pozbyć.

Podsumowanie

CHERRY MX 10.0N RGB to sprzęt, w którym po prostu da się zakochać. Użytkowanie go to czysta przyjemność. Szybka reakcja, cichy i przyjemny dźwięk, niewielki skok, który nie męczy dłoni. Klawiatura świetnie sprawdza się w grach, nawet tych bardzo wymagających, ale pisanie na niej to również poezja. To sprzęt do wszystkiego i dla każdego. Nawet zatwardziały miłośnik klawiatur membranowych, który w życiu nie chciałby mechanicznej, powinien spróbować.

Cena idzie w parze z jakością wykonania. Nie da się tego nie przyznać. Całość prezentuje się piękne i elegancko. To miła odmiana po gamingowych sprzętach, które zajmują pół biurka. Z tą klawiaturą nie wstyd się pokazać wśród ludzi, nawet takich niezwiązanych z branżą komputerową.

Trzeba jednak przyznać, że o klawiaturę naprawdę trzeba dbać. Jej aluminiowa obudowa i matowe klawisze chłoną sporo brudu i kurzu. Oczywiście dzięki jej budowie i kształcie łatwo ją wyczyścić. Jednak sam efekt bije po oczach. Tym bardziej że CHERRY MX 10.0N RGB ma tendencje do palcowania.

Po wszystkim podkreślę to jeszcze bardzo dosadnie i dokładnie. CHERRY MX 10.0N RGB to sprzęt, w który warto zainwestować. Odmieni on Wasze życie i możliwe, że ukoi ból zmęczonych nim nadgarstków.

Plusy i minusy

Plusy Minusy
Wygoda użytkowania Tendencja do palcowania i łapania kurzu
Cichy skok klawiszy
Świetna jakość wykonania
Podświetlenie RGB
Przyjemny, elegancki wygląd
Wyprofilowane klawisze
Niewielki rozmiar klawiatury
Klawisze multimedialne nad klawiaturą numeryczną
Dopracowana estetyka
Logo Cherry na kablu i klawiaturze
Możliwości zablokowania klawisza Windows kombinacją przycisków

 624 total views,  2 views today

CHERRY MX 10.0N RGB
Ocena ogólna
5
  • Wygląd
  • Dźwięk klawiszy
  • Jakość wykonania
  • Podświetlenie
Translate »