Strong SRT 82

Miniaturowy tuner DVB-T2

Zmiana standardu nadawania programów telewizyjnych nadciąga coraz większymi krokami. Posiadacze starszych telewizorów potrzebują zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia „upgradujące” ich odbiorniki do tego standardu. Esteci i puryści mogą nie chcieć kolejnego urządzenia, które będzie widoczne na ich stoliku TV. Zapraszam na recenzję jednego z najmniejszych dekoderów DVB-T2 HDMI na rynku! Oto Strong SRT 82.

SPECYFIKACJA

Wideo
Tryb transmisji 2 K – 8 K
Modulacja COFDM; 16 QAM/64 QAM; QPSK; 256 QAM
Profil HEVC (H265) AVC/[email protected], MPEG- 4 ASP
Współczynnik proporcji 4:3 Letterbox, 4:3 Pan & Scan, 16:9, Auto
Dekodowanie wideo PAL/NTSC
Rozdzielczość wideo 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p

 

Audio
Dekodowanie dźwięku Dolby Digital Plus*/AC3/PCM MPEG MusiCam Layer II
Tryb audio Stereo, Mono
Częstotliwość próbkowania 32, 44.1, 48 KHz

 

Tuner
Odbiór DVB-T2, UHF & VHF
Zasilanie anteny 5 V DC, maks. 50 mA, ochrona przed zwarciem
Częstotliwość wejściowa 174–230 MHz (VHF) i 470–790 MHz (UHF)
Poziom sygnału -20 ~ -82 dBm
System i Pamięć
Pamięć flash 4 MB
Pamięć systemowa 64 MB

 

Złącza
ANT IN Tak
RF IN – IEC Female HDMI Tak
HDMI Tak
USB Port Micro USB: 5 V/500 mA (maks.) z obsługą podczerwieni

 

Dane ogólne
Pobór mocy 2,5 W (maks.)
Pobór mocy w trybie czuwania <0.5 W
Temperatura pracy 0 ~ +40 °C
Temperatura przechowywania -25 ~ +60 °C
Zakres wilgotności pracy 10 ~ 85%, RH, bez kondensacji
Wymiary (SxDxW) w mm 102 × 28 × 12
Waga netto, kg 0,120 kg

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Tuner Strong SRT 82 zapakowany jest w małe kartonowe opakowanie. Głównym kolorem przewodnim jest biel z akcentami niebieskiego. Na opakowaniu, prócz zdjęcia testowanego tunera, znajdziemy krótki opis techniczny w 10 językach (niestety nie ma polskiego), dane techniczne oraz wyszczególnione obsługiwane formaty.

Wnętrze opakowania jest szczelnie wypełnione poprzez dostarczane akcesoria.

Wśród wyposażenia znajdziemy:

 • tuner Strong SRT 82,
 • pilot z bateriami,
 • kabel HDMI,
 • kabel zasilający USB,
 • przejściówka antenowa,
 • odbiornik podczerwieni,
 • instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.

Dekoder jest bardzo małym i zgrabnym urządzeniem. Ma zaledwie 7 cm długości, 2.5 cm szerokości i zaledwie nieco ponad 1 cm grubości! Wyposażony jest z złącze HDMI. Po drugiej stronie znajduje się złącze antenowe oraz wyjście pod odbiornik podczerwieni. Z lewej strony jest wejście zasilania. Budowa jest ażurowa co powinno zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Obudowa sprawia solidne wrażenie. Nie ugina się pod naciskiem ani próbą zgięcia.

Pilot to popularna jednostka, którą można znaleźć w wielu dekoderach różnych producentów. Jest bardzo lekki a jego wykonanie jest poprawne. Przyciski są gumowe a napisy na nich naniesione metodą natryskową. Dla osób o dużych palcach problemem może być niewielki rozmiar samych przycisków przez co istnieje możliwość naciśnięcia więcej niż jednego klawisza. Baterie to podstawowe, budżetowe jednostki. Bezpieczniej zaopatrzyć się w bardziej markowe sztuki.

Kabel HDMI to prosta przedłużka o długości 15 cm. Gumowany kabel jest dość sztywny. Złącza nie są pozłacane. Jego rolą jest zastosowanie, gdy w obudowie telewizora nie ma na tyle miejsca aby zmieścił się w niej cały tuner telewizyjny wraz z pozostałymi kablami.

Kabel zasilający służy do doprowadzenia energii z telewizora/zewnętrznego zasilacza do tunera. Niestety w komplecie nie znajdziemy dedykowane zasilacza więc najlepiej podpiąć się pod wolne złącze w telewizorze. Oprócz tego kabel posiada rozgałęzienie na końcówkę męską i żeńską (do żeńskiej możemy podpiąć zewnętrzną pamięć USB, np. ze zdjęciami). Długości obu zakończeń są asymetryczne i do końcówki żeńskiej jest 20 cm a do męskiej 30 cm.

Przejściówka antenowa to mały, prosty adapter, który służy jako redukcja rozmiaru kabla antenowego do czegoś mniejszego, bardziej kompaktowego.

Ostatnim dostarczanym akcesorium jest zewnętrzny odbiornik podczerwieni. Podłączany jest do tunera złączem mini-jack 2.5. Zakończony jest półprzeźroczystą półkulą z odbiornikiem podczerwieni. Kabel ma 1 m długości.

 

PODŁĄCZENIE

Podłączenie jest bardzo proste. Każdy z kabli ma inną końcówkę przez co nie ma możliwości aby coś źle wpiąć.

Po podłączeniu do telewizora, poza odbiornikiem podczerwieni, nie widać nic, o czym można przekonać się na następnych zdjęciach przedstawiających konfigurację i menu. Czy widzi ktoś to urządzenie? 🙂

MENU

Po włączeniu ukazuje nam się ekran startowy, który początkowo nie jest po Polsku…

… jednak po kilku naciśnięciach przycisków na pilocie wszystko staje się jakby bardziej zrozumiałe.

Ok, więc zacznijmy wyszukiwanie stacji.

Stacje po wyszukiwaniu ustawiają się w dobrej kolejności takiej jak jest na multipleksach. Nie ma potrzeby aby czegoś zmieniać. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie aby ustawić własną kolejność programów.

Ok, sprawdźmy jakie funkcje jeszcze tutaj mamy.

Jest telegazeta (dla młodszych, dawna namiastka internetu):

Rozbudowane EPG:

Możliwość wyboru języka audio:

Język napisów:

Skrócona informacja o danym programie:

Pod przyciskiem MENU są do wyboru ustawienia dotyczące programu jak edycja, EPG i LCN:

W zakładce poświęconej obrazowi można zmieniać proporcje obrazu, rozdzielczość oraz format:

W Wyszukiwaniu dostępne są takie opcje jak wyszukiwanie automatyczne/ręczne, kraj, zasilanie anteny (jakby antena posiadała własne zasilanie), tryb skanowania:

W zakładce Czas dostajemy możliwość ustawienia własnej strefy czasowej, automatycznego czuwania, włączania/wyłączania oraz terminarz.

W zakładce Opcje dostajemy do dyspozycji możliwość ustawienia języka OSD, napisów, audio, wyboru cyfrowego dźwięku oraz opisu audio.

Zakładka System to już typowe administracyjne ustawienia jak blokada rodzicielska, hasło, ustawienia fabryczne, informacje o sprzęcie, aktualizacja oprogramowania czy przywracanie listy.

Na samym końcu jest zakładka USB, w której dostajemy możliwość obsługi zewnętrznych nośników pamięci. Możemy sterować multimediami, zdjęciami, filmami czy PVR.

Każde z podmenu USB wygląda następująco:

PODSUMOWANIE

Dekoder Strong SRT 82 potrafi zabrać nas w świat nowego standardu telewizji jakim jest DVB-T2. Urządzenie jest bardzo małe, niewiele większe od typowego pendrive. Podłączając go z tyłu telewizora praktycznie całkowicie traci się go z oczu oraz zapomina o jego istnieniu. Jedyną przypominającą o nim rzeczą jest dodatkowo pilot oraz odbiornik podczerwieni (który ma podkładkę z taśmą dwustronną i można go przykleić pod obudową telewizora). Testowane urządzenie nie posiada większych wad. Menu działa dobrze, przełączanie między kanałami jest szybkie i po przełączeniu nie ma żadnych ścinek (no, może poza jedną pierwszą, po pierwszych paru klatkach). Dostarczany pilot, poza małymi klawiszami, cechuje się dobrą ergonomią. Jest lekki więc po upadku na podłogę nie powinien zrobić żadnych szkód zarówno sobie jak i elementowi, na który spadł. Dołączane do niego w zestawie baterie nie są najwyższej jakości i lepiej zaopatrzyć się w nowe, lepsze. Jeśli ktoś szuka bardzo małego i kompaktowego tunera DVB-T2 to SRT 82 jest modelem, którym powinien się zainteresować. Nawet cena tunera, pomimo dużej miniaturyzacji, nie jest specjalnie duża i nie odbiega od innych większych dekoderów. Wynosi ona 149zł.

Zalety:

 • kompaktowa budowa,
 • niewielkie rozmiary,
 • solidna konstrukcja,
 • intuicyjne i szybkie menu,
 • szybkość działania.

Wady:

 • przyciski w pilocie mogłyby być nieco większe,
 • tanie baterie.

Loading

Ocena ogólna
4.4
 • Wyposażenie
 • Budowa
 • Menu i funkcje
 • Jakość wykonania
Translate »