dav

Profesjonalny router z masą funkcji! | AVM FRITZ!Box 7590

Przyznam, że zabierałem się napisania tego artykułu już kilka razy i za każdym razem zacząłem wątpić w siebie… . Testowany dzisiaj prze zemnie router niemieckiej marki AVMFRITZ!Box 7590 to urządzenie.. maszyna.. serwer? Ciężko jednym słowem określić co to właściwie jest, bo mnogość funkcji jest szalenie przeogromna. Ta recenzja nie będzie się opierała o dokładne przeanalizowanie każdej funkcji.. bo musiałbym bym chyba napisać książkę 😀 , a pokrótce przedstawię Wam co oferuje nam owy model i jak się spisuje podczas zwykłego użytkowania.

FRITZ!Box 7590 na chwilę obecną kosztuje około 1200zł .. powiecie, że cena lekko chora jak za router, ale to nie tylko router… .

 

A czym właściwie jest marka AVM? Jak wspomniałem na początku, jest to niemiecki producent urządzeń sieciowych dla użytkowników domowych i małych firm. W Polsce raczej marka nie jest jakoś dobrze znana, ale jak najbardziej mamy w kraju oficjalnego dystrybutora. W Niemczech AVM cieszy się ogromną popularnością i jest chyba liderem jako producent tego typu urządzeń. I to nie tak, że niemieckie to drogie.. producent oferuje produkty z różnych półek cenowych, także nie ma tutaj lipy 🙂 .

 

 

FRITZ!Box 7590 przychodzi do nas w kartonie z niebieskimi barwami marki. Samo pudełko wygląda całkiem ładnie, dowiemy się z niego wszystkich najważniejszych informacji o produkcie.

 

 

Specyfikacja urządzenia, a właściwie jego funkcje. Radzę w tym momencie zrobić sobie herbatę, kawę i wrócić do dalszej lektury hehe 😀 .

Urządzenie można podłączyć do każdego łącza DSL. Można je również połączyć z modemem światłowodowym lub przewodowym i w prosty sposób włączyć do istniejących sieci WLAN. Możliwe jest również podłączenie przez mobilne urządzenie UMTS.

Dzięki najnowszej technologii wektorowania sygnały VDSL uzyskasz prędkość sięgającą nawet 300 Mbit/s.

Sieć bezprzewodowa WLAN (WiFi) wykorzystuje najnowszy standard AC, dzięki któremu prędkości sięgają aż 1 733 Mbit/s.

Ponadto mamy tutaj obsługę dwóch częstotliwości – 2.4GHz oraz 5GHz, które działają w osobnych sieciach bezprzewodowych. Dodatkowo możemy wybrać optymalny kanał.

System telefonii? Proszę bardzo! Urządzenie umożliwia podłączenie telefonów analogowych, ISDN, telefonów DECT, telefonów IP oraz centralek telefonicznych. Całość opiera się na funkcji HD Voice, która zapewnia doskonałą jakość rozmów.

Znajdziemy tutaj również synchronizację kontaktów telefonicznych online, sekretarkę, obsługę faksów, dostęp WLAN dla gości, dostęp do routera gdziekolwiek jesteś, szyfrowanie komunikacji VPN, serwer mediów NAS, radio internetowe, podcasty, smart home i pewnie zalałoby się jeszcze wiele innych zaawansowanych funkcji.

 

 

W zestawie oprócz routera znajdziemy papierologię, zasilacz, kable telefoniczne i internetowe oraz przejściówki. Zestaw trzeba przyznać, że dosyć bogaty, ale jednak za coś tutaj płacimy 🙂 .

 

 

Samo urządzenie prezentuje się bardzo ładnie. Śmiem nawet stwierdzić, że wygląda najładniej ze wszystkich routerów, które dotej pory widziałem.. no może oprócz typowo gamingowych, które wyglądają mega stylowo. Tutaj wszystko jest stonowane.. biały, czerwony i szary plastik, bardzo dobrej jakości. Wszystkie elementy idealnie spasowane, nic nie trzeszczy, a całość konstrukcji wygląda bardzo dobrze jak na tą cenę.

 

 

Na froncie biała, plastikowa obudowa z logiem FRITZ!Box, powyżej fajnie wyglądająca, czerwona kratka wentylacyjna. Najbardziej wyróżniają się tutaj diody i przyciski. Mamy tutaj diodę zasilania i DSL, następnie diodę informującą nas o połączeniu bezprzewodowym WLAN, kolejna to dioda telefoniczna, następnie połączenie WPS, a ostatnia to dioda Info, która świeci, gdy są przeprowadzane jakieś operacje typu aktualizacja oprogramowania.

 

 

Prawy bok to port FON, czyli telefoniczny. Zaś na lewym umieszczono port USB 3.0 np. do podłączenia zewnętrznego dysku twardego i zrobienia własnego serwera multimediów.

 

 

Tył to szereg gniazd i portów. Patrząc od lewej mamy: DSL, czyli port szerokopasmowy, dwa porty telefoniczne RJ11 i kolejny telefoniczny RJ45. Następnie WAN RJ45, 4 gniazda gigabitowe LAN (1000 Mbit/s), gniazdo zasilania oraz port USB 3.0 – oprócz dysku twardego możemy podłączyć do niego modem USB 3G/4G.

 

 

Na spodzie mamy kratkę wentylacyjną, gdzie widać płytę główną, stopki antypoślizgowe oraz wszelkie dane dostępowe do routera. Trzeba też dodać, że urządzenie można spokojnie zawiesić na ścianie.

 

 

Jak widzicie gniazd i portów jest masa i to jak najbardziej cieszy.. mnie osobiście zabrakło tutaj standardowego portu światłowodowego PON. Wydaje mi się, że w tej cenie już coś takiego powinno być zaimplementowane. No ale cóż… jakoś przeżyję 🙂 .

 

 

FRITZ!Box 7590 jak większość urządzeń tego producenta jest wyposażony w autorskie oprogramowanie, czy jak to nazywa sam producent.. system operacyjny.. FRITZ!OS. I faktycznie, można go nazwać systemem operacyjnym, ponieważ posiada taką gamę różnych funkcji, że nawet ja.. jako informatyk łapię się za głowę. Szczerze muszę przyznać, że nie mam pojęcia do czego służy około 50% funkcji, mimo że są one bardzo dobrze opisane. Po prostu z większością nigdy nie miałem styczności.

Znajdziemy tutaj wszelkiego rodzaju statystyki, filtry, kontrole rodzicielskie, udostępnianie portów, VPN z 12 tunelami, cały system konfiguracji telefonii wraz z sekretarką i faksem, zarządzanie siecią domową, tworzenia własnego serwera multimediów tj. stacje radiowe czy podcasty, serwer NAS (dysk sieciowy) z dostępem FTP, konfiguracje urządzeń smart home do 10 gnizadek FRITZ!DECT 200, zaawansowane zarządzanie siecią WLAN z ustawieniem kanałów, częstotliwości, szyfrowania i wszelakich zabezpieczeń, skonfigurowanie dostępu dla gości, konfiguracje wzmacniacza sygnały i PowerLine, ustawienia stacji bazowych DECT do 6 słuchawek bezprzewodowych wraz z usługami internetowymi, diagnostyka całego systemu wraz z siecią, informacje o zużyciu energii, Push Service, zabezpieczenia systemu, logi, aktualizacje.. i pewnie wiele pominąłem.

 

 

Dodatkowo mamy zakładkę FRITZ!NAS gdzie zwyczajnie możemy sobie zarządzać naszymi plikami – coś na wzór eksploratora plików, oraz MyFRITZ! gdzie mamy w prosty sposób wyświetlone najpotrzebniejsze sekcje systemu.

 

 

Oczywiście mamy widok domyślny jak i zaawansowany.

Funkcji jest na tyle dużo, że postanowiłem zrobić dla Was skromny filmik prezentujący wszystkie zakładki, funkcje i sekcje w systemie FRITZ!OS – mam nadzieję, że to pokaże Wam jak potężne jest to urządzenie, bo tego po prostu nie da się opisać.

 

 

Osobiście przyznaję, że nie wykorzystałem pełno potencjału sprzętu. Zwyczajnie nie jestem w stanie przetestować wszystkiego, dlatego sprawdziłem najbardziej podstawowe funkcje, ale jeśli będzie chcieli abym przyjrzał się czemuś dokładniej to napiszcie w komentarzach 😉 .

Sieć po LANie – cud miód 😛 ! – router bez wysiłku obsługuje moje pełne łącze, bez spadków, bez najmniejszych problemów. Łapcie fotki ze speedtestu.

 

 

WiFi również spisuje się znakomicie – osiągnąłem bardzo dobre wyniki, nawet ciut lepsze od mojego głównego routera. Zasięg sieci jest jak najbardziej akceptowalny, tym bardziej że nie mamy tutaj zewnętrznych anten – uzyskałem identyczny, może nawet odrobinę lepszy zasięg z routera od AVM względem mojego. Poniżej fotki ze speedtestu bezpośrednio z mojego głównego routera oraz z FRITZ!Box 7590 .

 

 

A tutaj prędkość na smartfonie z obsługą częstotliwości 5GHz – jest moooc !!

 

 

A tak wygląda zasięg sieci w porównaniu do mojego głównego routera ( nie patrzeć na reTEST.com.pl – to są wzmacniacze 😀 )

 

 

 

Skonfigurowałem sobie również NASa, bo zastanawiam się właśnie nad zakupem czegoś takiego. Przyznam, że po podłączeniu dysku zewnętrznego na USB 3.0 działa to naprawdę dobrze. Dostęp z każdego miejsca, niezależnie z jakiej sieci – wszystko działa świetnie! Jedyny minus to USB.. no jednak tutaj nie włożymy dużego dysku po kilka TB, ale jako mini dysk sieciowy.. rozwiązanie idealne!

Pobawiłem się również z kontrolą rodzicielską i tutaj można w prosty sposób wszystkie dostosować dla konkretnych urządzeń. Fajna sprawa, gdy chcemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia dla naszych pociech 🙂 .

Przeklikałem też funkcję udostępniana portów i FTP dla NAS’a – jest to bajecznie proste i intuicyjne. Nie miałem żadnych problemów i tak też wszystko działało.. bezproblemowo.

 

Dla osób bardziej mobilnych AVM przygotowało szereg aplikacji na smartfony – poniżej macie listę ze Sklepu Play oraz przykład apki MyFRITZ!

 

 

O systemie FRITZ!OS oraz samym urządzeniu FRITZ!Box 7590 można mówić wiele.. dostajemy taką dowolność w konfiguracji, że się to zwyczajnie w głowie nie mieści. Nie mogę się tutaj do niczego doczepić, bo wszystko jest idealnie dopieszczone. Widać, że mamy do czynienia z profesjonalnym urządzeniem, a tanimi routerem, który posiada kilka funkcji na krzyż. Dla mnie produkt rewelacyjny!

 

 

PODSUMOWANIE

FRITZ!Box 7590 to nie tylko router, to cały system, baza, centralka.. wszystko czego tylko dusza zapragnie znajdziecie bez problemu. Elegancki wygląd urządzania, świetne wykonanie, multum funkcji, działanie na najwyższym możliwym poziomie, najnowsze technologie oraz autorski, przejrzysty system FRITZ!OS. To wszystkie dostajemy za około 1200zł, suma spora, ale jeśli szukacie porządnego i wydajnego sprzętu to zdecydowanie warto. Trzeba również dodać, że urządzenie objęte jest 5-letnią gwarancją producenta oraz stałą aktualizacją oprogramowania i polską pomocą techniczną. Bez wahania POLECAM!

 

 

Więcej informacji na stronie producenta:

https://fritzbox.com.pl/pl/p/Router-WiFi-centralka-DECT-VoIP-VDSL-VPN-Smart-Home-AVM-FRITZBox-7590/115

 

Aktualne ceny produktu:

https://www.ceneo.pl/60711425

https://www.ceneo.pl/61684418

 

 

OCENA

Zestaw: 6/6

Jakość wykonania: 5+/6

Liczba portów / gniazd: 5/6

Zastosowanie: 6/6

Funkcjonalność: 6/6

Prędkość (WLAN): 6/6

Prędkość (LAN): 6/6

Zasięg WiFi: 5+/6

Cena: 4+/6

Ocena ogólna: 5+/6

 

Loading

Translate »