Budżetowa pamięć RAM – Silicon Power 8GB 2666MHz CL19

SILICON POWER DDR4 8GB (SP008GBLFU266B02)

Pamięci RAM nie miałem jeszcze okazji testować na łamach tego serwisu, mimo że prywatnie przeszło ich przez moje ręce naprawdę sporo. RAMki mogłoby się wydawać, że są tak oczywistym podzespołem komputera, że nawet nie ma sensu zastanawiać się nad ich wyborem. Nic bardziej mylnego.. moduły pamięci możemy podzielić na takie z radiatorami i podświetleniem, które jak się przyjęło są głównie przeznaczone dla graczy, ale i na takie do zwykłych desktopów, laptopów i serwerów, które swoim wyglądem i budową nie różnią się zbyt wiele. Oczywiście do tego dochodzi kilka innych ważnych parametrów jak np. typ pamięci, częstotliwość szyny pamięci czy opóźnienie CL.

Aby podejść do tematu najbardziej uniwersalnie na warsztat wziąłem pamięć SILICON POWER (SP) DDR4 8GB o kodzie produktu SP008GBLFU266B02. Jest to jedna z najtańszych, budżetowych pamięci do komputerów stacjonarnych wyposażonych w gniazda typu DDR4. Koszt takiego modułu to około 190zł, niemniej na znanym wszystkim portalu aukcyjnym widziałem nówki za nawet 160zł. Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że ceny wszystkich podzespołów poszły mocno w górę przez sytuację związaną z pandemią COVID-19.

 

Specyfikacja

Gwarancja: gwarancja wieczysta
Kod produktu: SP008GBLFU266B02
Rodzaj pamięci: DDR4
Całkowita pojemność pamięci: 8 GB
Napięcie: 1.20 V
Częstotliwość szyny pamięci: 2666 MHz
CAS Latency: CL19
Obsługa ECC: Nie

 

Moduł dostajemy w zwykłym, plastikowym blistrze z prostą instrukcją obsługi.
Pamięć SP jak wspomniałem to podstawowy, budżetowy model. Płytka PCB jest koloru czarnego co moim zdaniem prezentuje się lepiej od standardowego, zielonego koloru. Na froncie znalazło się 8 niewielkich układów scalonych – 4 po lewej stronie i 4 po prawej. Tył nie został zagospodarowany żadnymi układami. Trzeba przyznać, że przez to moduł wygląda dosyć minimalistycznie. O jakości wykonania nie ma tutaj w zasadzie co pisać.. jest zwyczajnie poprawnie.

 

 

RAM od Silicon Power charakteryzuje się częstotliwością szyny pamięci na poziomie 2666 MHz. Co to oznacza? W uproszczeniu częstotliwość określa nam ilość z jaką pamięć może wysyłać żądania zapisu i odczytu danych. Tak więc im wyższa częstotliwość tym lepiej. Tutaj trzeba jednak przed zakupem sprawdzić czy nasza płyta gówna obsługuje daną częstotliwość taktowania. Standardem dla pamięci typu DDR4 jest 2400 MHz w górę.

Drugim ważnym parametrem jest CAS Latency, czyli opóźnienie. W przypadku testowanego modułu jest to wartość CL19. Oznacza ona czas potrzebny do odczytania danych przez kontroler pamięci od momentu wysłania żądania. Tak więc im ta wartość jest niższa, tym pamięć jest szybsza. CL19 to standardowo najwyższa wartość w przypadku modułów typu DDR4.

Czy więc to oznacza, że propozycja marki SP jest słaba? Absolutnie nie! Opóźnienie CL19 nie ma odczuwalnego wpływu w zwykłych komputerach stacjonarnych. Tak samo częstotliwość taktowania nie jest odczuwalna przy zwykłym użytkowania desktopa. Nie ma więc znaczenia czy domowego PCta wybierzemy model o taktowaniu 2400 MHz i CL19, czy model 3600 MHz i CL13. Jasne, gracz czy ktoś potrzebujący ogromnych zasobów wybierze ten drugi wariant, ale zwykły użytkownik.. po co?  Tutaj warto też zaznaczyć, że większość popularnych, droższych pamięci DDR4 cechuje się opóźnieniem CL16 – to naprawdę niewielka różnica.

 

 

W moim przypadku SILICON POWER DDR4 8GB działał bez zastrzeżeń. Stabilność była na wysokim poziomie i nic się nie wykrzaczało.. zresztą co tu dużo mówić – to po prostu musi działać!
Poniższy zrzut z CPU-Z pokazuje nam częstotliwość na poziomie 1333 MHz – oczywiście jest to tylko aktualna prędkość magistrali, a nie efektywna szybkość transmisji danych, która tutaj realnie wynosi 2666 MHz.
Najłatwiej rzeczywiste taktowanie odczytać bezpośrednio z BIOSa lub UEFI.

PODSUMOWANIE

SILICON POWER (SP) DDR4 8GB (SP008GBLFU266B02) to poprawna, nieźle wyglądająca jak na budżetowy model, pamięć RAM. Oferowane parametry to standard w tej półce cenowej, więc nie ma co oczekiwać więcej. Warto nadmienić, że producent daje nam dożywotnią gwarancję. Osobiście uważam ten moduł za wystarczający do podstawowego desktopa i zdecydowanie mogę produkt polecić.

 

 496 total views,  4 views today

Ciekawe artykuły
Podróż przez zemstę – The Last of Us: Part II