Recenzja chłodzenia Noctua NH-U9S

Niskie wieżowe chłodzenie do węższych obudów.

Ostatnio duża część testowanych chłodzeń była jednostkami, które z trudem mieściły się do standardowych obudów. Noctua nie zapomina o innych użytkownikach i w swoim przebogatym portfolio ma również malutkie chłodzenie wieżowe. Dzisiaj na warsztat wziąłem model NH-U9S, który wyposażony jest w wentylator 92mm. Czy takie małe chłodzenia również oferują dobrą jakość? Zapraszam do recenzji!

SPECYFIKACJA

Wymiary (z wentylatorem) [d/s/w]: 97/95/125 [mm]
Waga (z wentylatorem): 524g (618g)
Ilość ciepłowodów: 5
Materiał: Miedziana podstawa i ciepłowody, aluminiowe finy
Zastosowany wentylator: Noctua NF-A9 PWM
Kompatybilność Intel: LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150
Kompatybilność AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+
Gwarancja: 6 lat

Dane techniczne wentylatora:

Łożysko: SSO2
Prędkość obrotowa (max/min/L.N.A.) 2000/400/1550 obr
Maksymalny przepływ powietrza (z L.N.A.): 78,9 m³/h (62,6 m³/h)
Maksymalna głośność (z L.N.A.): 22,8 dB(A) (16,3 dB(A))
Moc wejściowa: 1,2 W
Napięcie: 12V
Zywotność: > 150.000 h

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Chłodzenie zapakowane jest w kartonowe opakowanie w typowych dla marki Noctua kolorach – brązowym i białym. Na opakowaniu znajdują się artystyczne zdjęcia fragmentów kupowanego chłodzenia oraz wyszczególnione jest bardzo dużo najważniejszych informacji, takich jak:

  • specyfikacja chłodzenia,
  • specyfikacja wentylatora,
  • kompatybilność z podstawkami,
  • zawartość opakowania,
  • schematyczne grafiki przedstawiające wymiary chłodzenia oraz jego dwa rzuty,
  • wyszczególnione najważniejsze zalety projektu tego chłodzenia.

 

Wewnątrz opakowania, jak w każdym produkcie Noctua, panuje pedantyczny porządek. Jest to znak rozpoznawczy i charakterystyczny dla produktów tej marki.

W pudełku z akcesoriami również panuje idealny porządek. Wszystko ma swoje miejsce i swoją przegrodę. Na zawartość składa się:

  • 3 instrukcje,
  • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1,
  • reduktor obrotów L.N.A.,
  • metalowa naklejka z logiem Noctua,
  • śrubokręt,
  • system montażowy SecuFirm 2,
  • uchwyty do montażu drugiego wentylatora.

 

BUDOWA

Chłodzenie to ma budowę typu wieża. Główna część radiatora jest połączona z podstawą za pomocą 5 ciepłowodów. Wieża nie jest idealnie w osi symetrii podstawy lecz jest delikatnie przesunięta. Dzięki temu zabiegowi polepszona jest kompatybilność z różnymi typami pamięci oraz różnym usytuowaniem banków pamięci na płytach głównych, szczególnie na płytach mITX. Podstawa jest miedziana i poniklowana, tak samo jak 5 miedzianych ciepłowodów. Wykończenie podstawy jest bardzo dobre. Co prawda nie jest wypolerowana na lustro jednak nie widać na niej żadnej niedoskonałości. Radiator składa się z 43 rzędów listków. Górny fin radiatora ma wytłoczone logo oraz nazwę producenta. Ciepłowody w radiatorze są bardzo ładnie zakończone, co prawda brakuje jakiś designerskich korków ale Noctua nigdy nie dodawała takich ozdobień do swoich produktów. Listki są masywne, sztywne i tak jakby delikatnie zaokrąglone na końcach. Nie ma możliwości aby się nimi skaleczyć. Na listkach możemy wyróżnić specjalne skarbowanie, które ma na celu rozbicie i „przecięcie” przepływających mas powietrza z wentylatora.

 

Wentylator to znany i ceniony z innych modeli NF-A9 PWM. Jest model o średnicy 92mm i standardowej wysokości 25mm. Wyposażony jest w wirnik z 7 łopatkami oraz łożysko SSO2 (kulkowe z magnetycznym stabilizowaniem). Każda z łopatek zakończona jest trzema wypustkami a technologia ta została nazwana jako Flow Acceleration Channels. Również obudowa wentylatora wyposażona jest w autorskie rozwiązania jak Stepped Inlet Design (schodkowe przejście od naroży do środka wentylatora), Inner Surface Microstructures (nacięcia od wewnętrznej strony obudowy) oraz podkładki antywibracyjne w rogach. Wentylator jest mocowany do radiatora za pomocą dwóch drucików, które zapewniają pewny i mocny chwyt. Przewód jest zakończony wtyczką 4 Pin oraz jest w oplocie.

Wentylator osiąga prędkość z zakresu 400-2000 obr/min (przy zastosowaniu redukcji L.N.A. maksymalna prędkość spada do 1550 obr/min) zapewniając przy tym maksymalny przepływ powietrza wynoszący aż 78,9 m³/h (62,6 m³/h z L.N.A.) i nie generując hałasu większego niż 22,8 dB(A) (16,3 dB(A)). Po samych danych technicznych widać, że jest to jednostka będąca kompromisem między wysoką wydajnością a przyjemną ciszą.

Chłodzenie z zamontowanym wentylatorem prezentuje się następująco:

Kompaktowe rozmiary tego chłodzenia uwidaczniają się po zamontowaniu na płytę główną:

Dzięki niesymetrycznej budowie radiator idealnie dopasowuje się do pozostałych elementów na płycie głównej. Nie istnieje obawa, że pamięć RAM może być za wysoka albo radiatory na chipsecie/mosfeta mogłyby kolidować z ciepłowodami.

WYDAJNOŚĆ

Przechodzimy do najważniejszej części recenzji czyli wydajności! Pomiary temperatury dokonywane są na procesorze AMD Ryzen 3400G z zapuszczonym testem Linpack w programie OCCT oraz przeprowadzone w klimatyzowanym pokoju ze średnią temperaturą 21*C. Standardowo w obudowie puszczone są wszystkie wentylatory na maksymalną prędkość. Odczyt temperatury jest wartością maksymalną odczytaną po teście puszczonym na 30 min. Pomiar głośności wykonywany jest przy ustawieniu prędkości wentylatora na 50% i 100% w programie Gigabyte SIV (dlatego 50% prędkości wentylatora nie jest połową maksymalnej prędkości tylko połową prędkości jaką realnie wentylator może uzyskać). Odczyt głośności następuje przy wyłączonych wszystkich wentylatorach w obudowie oraz pod małym obciążeniem aby wentylator zasilacza nie zaburzał odczytów (zasilacz półpasywny). Odczyt głośności następuje z odległości ok 30 cm i jest średnią uzyskaną przy odczycie (oczywiście jeśli w tle wystąpił jakiś nieprzewidziany dźwięk zaszumiający odczyt to pomiar jest powtarzany). Pasta termoprzewodząca używana jest zawsze ta dostarczana przez producent, rozgrzewanie pasty trwa nie mniej niż 24h.

Temperatura prezentuje się następująco:

A głośność tak:

Uzyskane wyniki nieco mnie zaskoczyły, szczególnie wydajność jednostki przy maksymalnych obrotach wentylatora (blisko 2050 rpm). Temperatura na poziomie 62,5*C stawia małego NH-U9S na równi z większymi braćmi pokroju NH-U12S. Trzeba mieć też na uwadze, że referencyjny procesor Ryzen 3400G nie jest niesamowicie gorący. Może to być jeszcze ta ilość ciepła, gdzie mniejsze chłodzenia jeszcze są w stanie dotrzymać kroku tym największym. Maksymalna wydajność NH-U9S jednak okupiona jest dość sporym hałasem wynoszącym 37 dB. Coś za coś.

Po obniżeniu prędkości wentylatora do 50% (1100 rpm) następuje błoga cisza. Szum wentylatora zanika gdzieś w tle stając się niesłyszalny i osiągając niesamowite 27 dB. Nie ma również róży bez kolców i cisza powoduje spadek wydajności o 5*C jednak do wciąż bardzo dobrych 67,25*C.

 

PODSUMOWANIE

Chłodzenie Noctua NH-U9S zaprezentowało się bardzo dobrze. Przy maksymalnych obrotach wentylatora nic nie robi sobie ze swoich małych rozmiarów i dziarsko dotrzymuje kroku większym jednostkom. Niestety nie jest przy tym najcichszym rozwiązaniem. Po ustawieniu obrotów na 50% chłodzenie pokazuje swoje drugie oblicze jakim jest bezszelestna praca z rozsądnymi temperaturami pracy. Niewątpliwą zaletą są również kompaktowe wymiary, które nie ograniczają nas w przypadku zakupu mniejszych gabarytowo obudów.

Podsumowując, Noctua NH-U9S jest chłodzeniem, które przy średnio gorących procesorach potrafi dotrzymać kroku większym jednostkom. Potrafi również być niesłyszalna, zachowując jednocześnie bardzo dobre temperatury. Jeśli nie widać różnicy, po co przepłacać? 🙂

Ceny testowanego produktu zaczynają się od 270zł i są one na akceptowalnym poziomie, biorąc pod uwagę stosunek wielkości do wydajności oraz głośności.

Zalety:

  • przemyślana konstrukcja,
  • niesamowicie cicha praca przy niskich prędkościach obrotowych wentylatora,
  • dobra wydajność na najwyższych obrotach wentylatora,
  • jakość wykonania,
  • dodatki,
  • zastosowany wentylator,
  • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca,
  • świetnie zilustrowane instrukcje,
  • możliwość montażu drugiego wentylatora,
  • dobrze skalkulowana cena,
  • gwarancja 6 lat.

Wady:

  • brak instrukcji w języku polskim
  • głośna przy maksymalnych obrotach wentylatora.

Loading

Ocena ogólna
4.7
  • Wydajność
  • Jakość
  • Dodatki
  • Kultura pracy
  • Cena
Translate »