Nowoczesne cyfrowe radio DAB+ | OPTICUM RED TON3 FM DAB / DAB+

Dawno nie miałem okazji testować głośników, lecz dzisiaj dzięki uprzejmości AX TECHNOLOGY mogę się przyjrzeć z bliska głośnikowi, a w zasadzie bezprzewodowemu radiu, które brandowane jest jako OPTICUM RED. Mowa o modelu TON3, który obsługuje nie tylko standardowe fale FM, ale również cyfrowy odpowiednik, czyli DAB+.

 

 

Może na początku pokrótce omówię czym jest technologia DAB+, ponieważ zdaję sobie sprawę, że większość osób pierwszy raz ma z nią styczność.

DAB to nic innego jak skrót od Digital Audio Broadcasting. DAB to tak jak już wspomniałem technologia pozwalająca nadawać sygnał radiowy w formie cyfrowej. Natomiast DAB+ to nowszy odpowiednik DAB, który różni się przede wszystkim innymi kodekami. Ale co to oznacza dla zwykłego użytkownika? A no oznacza to, że odbierając kanały radiowe w formie cyfrowej możemy cieszyć się dużo lepszą jakością dźwięku bez zakłóceń. Warto zaznaczyć, że na dzień dzisiejszy w Polsce z technologii DAB korzysta tylko Polskie Radio.

 

No dobrze, dość tej teorii na temat technologii, teraz możemy przejść do samego produktu.

TON3 przychodzi do nas w zwykłym kartonowym pudełku, z którego możemy znaleźć dane techniczne, dane producenta itd. – pozwólcie, że pominę tę część i przystąpię do unboxingu.

 

Tak naprawdę zawartość nie powala. Znajdziemy tutaj tylko i wyłącznie instrukcję obsługi, kabel microUSB – który swoją drogą jest dosyć długi, oraz samo radio. Nie ukrywam zdziwienia, ponieważ zawsze, ilekroć recenzowałem głośniki w zestawie był dodatkowo chociaż kabelek miniJack. No ale powiedzmy, że wybaczam, ponieważ mam do czynienia z radiem, a nie pełnoprawnym głośnikiem.

 

Przyjrzyjmy się budowie naszego urządzenia.

Radio prezentuje się całkiem ładnie, jest schludne, proste, bez żadnych zbędnych „widziwiań”.

Materiał z jakiego został wykonany to dosyć dobrej jakości czarny plastik, który nie zbiera odcisków palców – i bardzo się z tego cieszę, ponieważ ostatnio widzę dużo urządzeń, które niestety się mega palcują.. no musicie przyznać, że wygląda to po prostu brzydko. Na fotkach co prawda można zauważyć odciski, aczkolwiek na żywo jest to niezauważalne, a o to właśnie nam chodzi (aparat rozjaśnia, dlatego widać opalcowaną obudowę 😛 )

 

Na froncie urządzenia umieszczono pojedynczy głośnik 2W. Całość frontu została ładnie przykryta dziurkowanym plastikiem.

 

Boki naszego TON3 to po prostu zaokrąglony plastik.

 

Tył skrywa m.in. metalową antenę – wreszcie antena z prawdziwego zdarzenia 🙂 , super! – , mamy tutaj również port microUSB służący do ładowania, diodę sygnalizująca stan naładowania akumulatora, oraz port miniJack do podłączenia słuchawek.

 

Na spodzie umieszczono stopki antypoślizgowe.

 

Zaś na góze mamy wszystko co będzie nas najbardziej interesowało.

Mamy tutaj 2-liniowy wyświetlacz, który informuje m.in. o stacji radiowej, zasięgu, stanie akumulatora, głośności  itp. . Dalej mamy szereg przycisków  tj. POWER/MODE służący do włączenia jak i zmiany z FM na DAB/DAB+. Dalej INFO/SLEEP, który służy do wyświetlania informacji o stacji oraz ustawienia timera za pomocą którego można ustalić automatyczne wyłączenie się radia. Następnie mamy SCAN/PRESET  służący do automatycznego skanowania stacji oraz ręcznego zapisywania 10 stacji zarówno w trybie FM jak i DAB. ENTER służy do zatwierdzania operacji. VOL- i VOL+ czyli zmiana głośności , oraz CH+ i CH- czyli zmiana stacji radiowej – służą one również do ręcznego strojenia stacji.

 

No i tym sposobem przechodzę do mojej opinii  na temat TON3.

Osobiście rzadko słucham radia w domu i na mnie TON3 nie zrobił jakiegoś specjalnego wrażenia. Niemniej zastosowanie technologii DAB, która jest jakby nie patrzeć technologią przyszłościową jest super rozwiązaniem i na pewno wyróżnia ten sprzęt na tle konkurencji. Jakość wykonania, bardzo dobra jakość dźwięku – mimo jedno 2W-owego głośnika dźwięk jest czysty, słychać lekki bass, a maksymalna głośność jest również na zadowalającym poziomie. Cieszy również fakt zastosowania prawdziwej anteny z metalu, a nie jakichś linek, czy wbudowanych anten – na pewno taka antena poprawia odbiór stacji radiowych. Trzeba również zaznaczyć, że jest to radio bezprzewodowe, czyli z wbudowanym akumulatorem o pojemności 1200mAh, który osobiście pozwolił mi na intensywne użytkowanie przez około 5 dni.

 

 

Miałem również okazję pokazać urządzenie dwóm osobom, które korzystają ze standardowego radia w domu – wiecie, zwykłe radio do prądu, jeszcze obsługujące kasety 🙂 – no i stwierdzili, że TON3 jest naprawdę fajny ze względu na małe wymiary, dobrą jakość dźwięku i prostotę użytkowania.

 Tak więc nie mam chyba nic więcej do dodania :).

Reasumując, jeśli szukacie radia, które będzie małe, ładnie wyglądające, z dobrą jakością dźwięku, z wbudowanym akumulatorem i nową technologią DAB/DAB+ to OPTICUM RED TON3 jest produktem jak najbardziej zasługującym na uwagę.

Cena na dzień dzisiejszy to około 149.99 PLN z wysyłką z Polski!

OPTICUM RED TON3 możecie zamówić tutaj:

https://univision24.pl/pl/p/Radio-DAB-FM-Opticum-TON3-czarne/636

Oficjalna strona producenta:

http://www.axtechnology.eu

 

Serdecznie polecam !

 

OCENA

Zestaw: 4/6

Jakość wykonania: 5/6

Pojemność baterii: 5+/6

Jakość dźwięku: 5+/6

Funkcje: 6/6

Cena: 5/6

Ocena ogólna: 5/6

 

 1,112 total views,  4 views today

Translate »