20240518 134951 scaled

Przyciąga wyglądem, zatrzymuje jakością

Recenzja Dark Project DPP87 Ink

Jakiś czas temu była na naszej stronie recenzja klawiatury Dark Project KD68B, później DPO 87 FUJI. A teraz dotarła do nas Dark Project DPP87 Ink. Jak ten model sprawdza się w codziennym użytkowaniu i grach?

Specyfikacja Dark Project DPP87 Ink

Typ Mechaniczna
Układ klawiszy US
Komunikacja z komputerem Przewodowa
Interfejs USB-C
Dla graczy Tak
Podświetlenie Tak
Touchpad Nie
Kolor Czarno-biały
Klawisze numeryczne Nie
Długość przewodu 1,8 m
Inne 16.8 mln kolorów podświetlenia RGB, 87 klawiszy, N-Key Rollover, Nakładki z PTB,  Podwójna pianka wygłuszająca, Siła nacisku klawisza: 50g, Skok klawisza: 2 mm, Wytrzymałość 50 mln kliknięć
Krótki skok klawisza Tak
Rodzaj przełączników G3ms Sapphire
Rozmiar 80% / TKL (tenkeyless)
Wysokość [mm] 28
Szerokość [mm] 362
Głębokość [mm] 136
Wyposażenie 3 dodatkowe keycapy, Narzędzie do wyjmowania klawiszy, 3 switche, kabel, switch puller

Opakowanie i zawartość

Dark Project DPP87 Ink jest zamknięta w twardym kartonie z nazwą producenta. Całość jest wstępnie zasłonięta dodatkowym elementem, a na nim znajduje się grafika przedstawiająca urządzenie i jego specyfikację.

To, co najważniejsze – pudełko jest dobrą ochroną dla klawiatury. Twardy karton zapewnia bezpieczeństwo przed czynnikami zewnętrznymi, np. w postaci uderzeń. Dzięki temu istnieje małe ryzyko jej uszkodzenia, czy to w czasie transportu, czy magazynowania.

20240518 135156 scaled

W pudełku znajduje się:

  • klawiatura Dark Project DPP87 Ink,
  • 3 dodatkowe przełączniki,
  • dodatkowe keycapy,
  • switch puller,
  • keycap puller.

Wygląd przyciągnie niejednego użytkownika

20240518 134931 scaled e1717145487458

Klawiatury od Dark Project tworzone są tak, aby człowiek mógł się w nich zakochać już na pierwszy rzut oka. Wyjątkowa stylistyka przyciąga spojrzenie i zachwyca – jeśli tylko lubi się odstępstwa od normy. Dla ludzi uwielbiających klasykę ciężko będzie znaleźć idealny model u tego producenta. Jednak jeśli lubi się wyjątkowe urządzenia, warto zainteresować się Dark Project DPP87 Ink.

Klawiatura składa się z trzech kolorów keycapów. Czarny mat, przygaszona biel i wzorzyste 4 elementy, na których widać piękną szalejącą wodę i liczne fale. Te klawisze robią wrażenie i mogą zachwycić swoją estetyką jednego użytkownika.

Warto jednak zauważyć, że wzory w przypadku Dark Project DPP87 Ink nie ograniczają się tylko co keycapów. Górna część klawiatury prezentuje piękny obraz, który perfekcyjnie łączy się ze wzorzystymi klawiszami.

Mimo kolorów i wzorów całość cechuje harmonia i delikatność. Nawet na swój sposób elegancja. Chociaż większość typowych gamingowych klawiatur jest jednokolorowa, powiedziałabym, że przy nich Dark Project DPP87 Ink wygląda minimalistycznie. To dlatego, że mimo ilości barw, całość jest idealnie do siebie dopasowana i spójna.

Cała klawiatura jest lekko wyprofilowana ku dołowi, jednak ma dwie nóżki, która pozwalają ją ustawić pod wyższym kątem. Przez to, że jest to model o wysokim podbiciu klawiszy, ta opcja ułatwi korzystanie z niego wielu osobom. Warto przy tym zaznaczyć, że nóżki są podklejone, aby klawiatura nie przesuwała się na biurku.

20240518 135022 scaled

Warto również wiedzieć, że dół Dark Project DPP87 Ink ma wyprofilowaną część na ułożenie kabla. Dzięki temu ten może wychodzić z klawiatury od tyłu lub z którego z dwóch boków. Aby tak to przyjemnie działało, producent zdecydował się na umieszczenie wejścia na kabel głębiej, a nie na boku modelu.

20240518 135159 scaled

Ciekawym patentem jest dodanie do zestawu osłonki do tego punku. Można ją przykręcić, gdy umieści się kabel w porcie. Dzięki temu całość nabiera jeszcze większej elegancji.

Tak jak w przypadku innych modeli od tego producenta, postawiono na ciekawy wygląd keycapów. Są one lekko zaokrąglone i zwężane ku górze. Dzięki temu podkreślają delikatny, ale nowoczesny wygląd całości.

Poza tym warto powiedzieć, że Dark Project DPP87 Ink ma układ klawiszy to ANSI US i nasadki wykonane są z PTB. To dobre i trwałe rozwiązanie, które świetnie się sprawdza nie tylko przy długim użytkowaniu, lecz także jest łatwe w czyszczeniu.

Cały model to jeden z przedstawicieli modeli 80%, czyli bez klawiatury numerycznej. To świetna opcja do gier – zajmuje mniej miejsca na biurku, co pozwala np. na wygodniejsze ruchy myszką.

Jakoś wykonania Dark Project DPP87 Ink

Dark Project DPP87 Ink stawia nie tylko na wygląd, lecz także na jakość. Producent pokusił się o metalową konstrukcję (ciężką i to czuć), która większa wytrzymałość i masę całego modelu. Dzięki temu klawiatura nie jeździ po biurku i może wytrzymać wiele lat.

Przy okazji metalowa płyta pod klawiszami wygląda bardzo dobrze. Warto zaznaczyć, że to rozwiązanie nie wpływa negatywnie na dźwięk podczas użytkowania. Jakość tego modelu jest widoczna w każdym detalu. Wszystko jest na swoim miejscu, dopasowane i dostosowane tak, aby zachwycać użytkownika.

Keycapy wytrzymają nadmiar emocji

IMG 20240531 105526130 scaled

W opisie wyglądu Dark Project DPP87 Ink wspominałam, że model ma keycapy wykonane z PTB. To dobre rozwiązanie, które docenia wielu graczy. Takie nakładki są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Można w nie na spokojnie uderzać palcami czy paznokciami. One mimo tego pozostają bez uszkodzeń.

Co ważne, nakładki można też bez problemu myć. Wystarczy je ściągnąć z klawiatury i wrzucić do wody. Nic się im nie stanie, a to bezpieczny i szybko sposób na usuniecie zanieczyszczeń, np. plam po tłustym jedzeniu.

Czcionka widoczna na klawiszach świetnie współgra z całością. Jest delikatna, szara i elegancka. Wiele osób doceni to, że nie ma widocznych rozcięć, które często powstają przy umieszczaniu czcionki metoda podwójnego wtrysku. Dlatego całość wygląda spójnie i dopełnia styl modelu.

Przełączniki w Dark Project DPP87 Ink

20240518 135223 scaled

W Dark Project DPP87 Ink zastosowano dokładnie takie same przełączniki jak w Dark Project DPO 87 FUJI. Jeśli chcecie poczytać o ich użytkowaniu więcej, zachęcam Was do sprawdzenia tamtej recenzji. W skrócie zaznaczę tylko, że dla mnie G3ms Sapphire to bardzo dobre rozwiązanie. Tak samo jak ręczne smarowanie stabilizatorów, o które zadbał producent.

Gamingowe podświetlenie klawiatury

O podświetleniu nie ma co dużo mówić. Jest dobre. Można je dostosować w pełni do własnych potrzeb. Dzięki temu, że cześć nakładek jest biała, między nimi widać mocne i wyraźne kolory. Cieszy oko, gdy ktoś lubi RGB. Warto zaznaczyć, że podświetlenie można swobodnie dostosować do swoich potrzeb w aplikacji.

Aplikacja do Dark Project DPP87 Ink4

Klawiatura ma dedykowaną aplikację, którą można pobrać ze strony producenta. Działa podobnie jak większość programów tego typu. W niej dostępne są ustawienia dotyczące podświetlenie i możliwość ustawienia macro. Całość jest dostępne po angielsku, ale powinna być przejrzysta nawet dla osób, które nie znają tego języka.

Wrażenia z testowania

Wstępnie nasmarowane liniowe przełączniki mechaniczne G3ms Sapphire, kompaktowy rozmiar, częstotliwość odpytywania 1000 Hz czy obsługa technologii HotSwap to tylko kilka zalet, które prezentuje Dark Project DPP87 Ink. Jest ich o wiele więcej i warto się o tym przekonać na własnej skórze.

Ten model jest naprawdę dobry i warty zakupu. Klawiatura tak naprawdę nie ma wad, jak na swoją grupę docelową i to, co oferuje użytkownikowi. To, do czego można by się przyczepić to brak możliwości działania bezprzewodowego.

Producent zadbał o komfort graczy na wiele sposobów. Stworzył nie tylko kompaktową klawiaturę w ciekawym stylu, lecz także postawił na dwuwarstwową piankę. Takie rozwiązanie sprawia, że całość jest cicha – ja na klawiaturę mechaniczną.

To, czy warto kupić Dark Project DPP87 Ink, to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli oczekuje się wyjątkowego modelu, który będzie robić wrażenie już samym wyglądem? Tak. Wtedy warto wydać te 400 zł akurat na tę klawiaturę. Bo ona poza wyglądem ma wiele do zaoferowania i nie zawodzi. Jeśli jednak chce się model równie dobry, ale np. bezprzewodowy – za tę cenę lepiej znaleźć inne dobre klawiatury.

Plusy i minusy Dark Project DPP87 Ink

Plusy Minusy
Spójny styl Duży ciężar, jeśli ktoś chce ją przenosić
Kompaktowy rozmiar
Wyjątkowy wygląd
Świetne przełączniki
Cicha praca – jak na mechana
Podświetlenie RBG
Prosta aplikacja
Smarowane stabilizatory
Świetna jakość wykonania

Loading

Dark Project DPP87 Ink
Ocena ogólna
5
  • Wygląd
  • Wygoda użytkowania
  • Jakość wykonania