SanDisk Extreme PRO USB 3.2 – prędkość na miarę XXI wieku

Recenzja SanDisk Extreme PRO USB 3.2 wersji 128 GB.

SanDisk Extreme PRO USB 3.2 to kolejna generacja dobrze znanych modeli SanDisk Extreme Pro USB. Wygląd się nie zmienił, a czy dalej można liczyć na niezawodność, wydajność, szyfrowanie i nieprzerwaną pracę? Sprawdźmy to zagłębiając się w tej recenzji.

Specyfikacja

Interfejs USB 3.2 Gen 1
Złącze USB-A
Zgodność USB 3.2, USB 3.1, USB 3.0 & USB 2.0
Prędkość odczytu sekwencyjnego Up to 420MB/s
Prędkość zapisu sekwencyjnego Up to 380MB/s
Szerokość 21 mm
Wysokość 71 mm
Głębokość 11 mm
Waga 17 g

Dostępne pojemności

  • 128 GB – cena około 250 zł,
  • 256 GB – cena około 425 zł,
  • 512 GB – cena około 860 zł,
  • 1 TB – cena około – 1700 zł.

Moc w niewielkim wydaniu

SanDisk Extreme PRO USB 3.2 to naprawdę niewielki nośnik typu SSD, którego możecie wcisnąć w każdą torbę czy kieszeń (nawet taką w damskich jeansach).

Oprócz niewielkiego rozmiaru warto pochwalić jeszcze elegancką i trwałą obudowę, która na pewno uchroni pendrive przez uszkodzeniami. Nie rysuje się, nie palcuje, wygląda jak wyjęty świeżo z pudełka, nawet jeśli stale jest używany.

Dużym plusem jest również zawieszka po jednej ze stron obudowy, do której bez problemu przypiąć można smycz czy brelok. Ułatwi ona użytkowanie wszystkim zakręconym osobom, które potrafią zapodziać pendrive’a w szufladzie bądź torbie z rzeczami.

Po drugiej stronie obudowy schowane zostało złącze USB. Wysuwa się je za pomocą suwaka umieszczonego na froncie. To bardzo przyjemne rozwiązanie, które eliminuje wieczne gubienie nakładki zabezpieczającej to złącze.

Szyfrowanie danych

Świetna opcja, która jest dostępna wraz z zakupem urządzenia. Specjalna aplikacja do szyfrowania danych stoi przed Wami otworem, bez żadnych dodatkowych kosztów. Musicie się jednak zalogować i zatwierdzić regulamin. Podkreślić warto raz jeszcze, oprogramowania SanDisk SecureAccess dołączane, do każdego nośnika jest w pełni bezpłatne.
Program sam w sobie nie jest skomplikowany. Obsługuje 128-bitowe szyfrowanie, a zabezpieczone pliki chronione są hasłem. Ważna sprawa jest taka, że nie ma opcji odzyskania zapomnianego hasła. Musicie na to uważać, jeśli macie krótką pamięć bądź będziecie chcieli zajrzeć do danego pliku po latach. Oczywiste jest to, że nie wszystkie dane trzeba szyfrować. Możecie wcale się tym nie bawić albo zabezpieczyć tylko część ważnych dla Was plików.
Warto wiedzieć, że SanDisk SecureAccess jest dostępne zarówno dla sprzętów z systemem Windows jak i komputerów Apple.

Odzyskiwanie danych

Kolejną dobrą i bezpłatną opcją jest odzyskiwanie danych po ich usunięciu. Do tego potrzebujecie jedynie aplikacji RescuePRO® Deluxe. Wystarczy ją pobrać, a wszelkie nieszczęsne przypadkowe kliknięcia nie będą Wam spędzać snu z powiek.

Test szybkości

Producent deklaruje, że SanDisk Extreme PRO USB 3.2 w optymalnych warunkach osiąga szybkość na poziomie 420 MB/s w odczycie i 380 MB/s podczas zapisu. Zakładałam, że te liczby będą praktycznie nieosiągalne. Bardzo się zdziwiłam, gdy poddałam pendrive szybkiemu testowi. Według ATTO Benchmark (przypiętego do portu USB 3.2 Gen 1) wyniki są następujące: odczyt na poziomie 400 MB/s, a zapis 370 MB/s. Te liczby utwierdziły mnie w przekonaniu, że SanDisk Extreme PRO USB 3.2 to idealny sprzęt do pracy, w której czasami potrzebuję przenosić spore pliki pomiędzy komputerami.

Co jednak w „naturalnym” środowisku? Film ważący 4.4 GB przesłał się w 12 sekund. Jeśli jednak chodzi o mniejsze, ale bardziej liczne pliki… W niecałe 20 sekund na pendrive znalazł się folder ważący 2.5 GB, składający się z prawie 3 tysięcy plików. To wszystko pokazuje, jak SanDisk Extreme PRO USB 3.2 dba o komfort użytkowania oraz oszczędność czasu. Nie zawiedzie Was, nawet jeśli się śpieszycie.

Warto jednak zaznaczyć, że niewiele gorzej radzi sobie wpięty do portu USB 3.1. Różnicę widać gołym okiem, ale wyniki i tak powinny zadowolić większość użytkowników.

Podsumowanie

SanDisk Extreme PRO USB 3.2 to nie sprzęt dla ludzi, którzy potrzebują raz na kilka miesięcy zgrać coś z komputera. To profesjonalny nośnik, który umożliwi naprawdę szybki transport ważnych i dużych plików. Dla niedzielnego użytkownika, poszukującego zwykłego, prostego pendrive’a do sporadycznego przerzucania danych, zakup SanDisk Extreme PRO USB 3.2 będzie jedynie zbędnym wydatkiem, którego nigdy w pełni nie wykorzysta. W sklepach jest wiele tańszych rozwiązań, którymi można się zainteresować.
Jeśli jednak jesteście wymagającymi użytkownikami, dla których szybkość i bezpieczeństwo plików to priorytety, to nośnik w sam raz dla Was. Na pewno Was nie zawiedzie, a jego profesjonalny, elegancki wygląd, nie przyniesie wstydu na biznesowych spotkaniach. SanDisk Extreme PRO USB 3.2 to po prostu niewielki nośnik typu SSD, który zawsze możecie mieć przy sobie.
Jeszcze jedna sprawa, o której warto powiedzieć. SanDisk Extreme PRO USB 3.2 posiada dożywotnią gwarancję. To świetne zabezpieczanie, gdyby któryś z elementów uległ uszkodzeniu w bliskiej bądź dalekiej przyszłości.

Wady i zalety

Plusy Minusy
Lekki i elegancki Cena za wysoka dla niedzielnych użytkowników
Wytrzymały
Chowane złącze USB
Szyfrowanie danych
Odzyskiwanie danych
Wydajny i szybki
Dożywotnia gwarancja

 846 total views,  2 views today

SanDisk Extreme PRO USB 3.2
Ocena ogólna
5
  • Wygląd
  • Szybkość przesyłania danych
  • Wykonanie
  • Cena adekwatna do jakości
Translate »