Smart wtyczka FRITZ!DECT 200

Opus Magnum wtyczek!

Mając na myśli smart wtyczkę myślimy o urządzeniu, które będziemy mogli włączać/wyłączać za pomocą smartfona. Ale to nie są jedynie możliwości jakie oferują współczesne wtyczki. Zapraszam do recenzji urządzenia, które moim zdaniem jest Opus Magnum wśród wszystkich urządzeń tego typu czyli FRITZ!DECT 200!

SPECYFIKACJA

Rodzaj podłączenia: Bezprzewodowe DECT
Moc maksymalna: 2300W
Czujnik temperatury: Tak
Mikrofon: Tak
Konfiguracja: Przez interface urządzenia FRITZ!Box
Pobór mocy: 1.1W (w trybie uśpienia 0.5W)
Wymiary (dł x szer x wys): 59 x 93 x 41 mm
Waga: 134g
Rodzaje przełączania: Jednorazowe, codzienne, cykliczne, losowe, odliczanie, kalendarz astronomiczny, odliczanie czasu, stand by

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Wtyczka zapakowana jest w kartonowe, niebieskie opakowanie. Znajdziemy na nim mnóstwo informacji dzięki czemu dowiemy się o najważniejszych funkcja wtyczki. Dodatkowo uzyskamy informacje na temat wymaganego do działania rutera. Dzięki takiemu opakowaniu już w momencie zakupu wiemy z czym mamy do czynienia. Wewnątrz opakowania, prócz samej wtyczki, znajdziemy również instrukcję, która w 3 krokach opisuje przebieg instalacji.

WYGLĄD

Wtyczka ma prosty, prostopadłościenny wygląd. Próżno tutaj szukać designerskich smaczków, kolorowego podświetlenia czy fikuśnych kształtów. Wszystko zostało podporządkowane funkcji aby było praktycznie i możliwie uniwersalne. I tak na froncie znajdziemy jedyny stylistyczny wyróżnić czyli czerwony, pionowy pasek, w którym umieszczone są dwa diodowe przyciski. Przyciski te służą do włączania/wyłączania wtyczki (on/off) oraz do podłączania wtyczki do wewnętrznej sieci Fritz (przycisk Dect).

Oprócz tego na froncie wtyczki znalazło się również logo producenta Fritz!. Na dole i górze znalazły się prostopadłe szczeliny, które z jednej strony służą jako cyrkulacja powietrza przez wtyczkę a z drugiej pozwalają zmierzyć temperaturę otoczenia oraz umożliwiają wbudowanemu mikrofonowi nasłuchiwanie otoczenia. Całość jest wykonana naprawdę solidnie z dobrej jakości plastiku. Przypadkowe wypadnięcie z rąk nie robi na tej wtyczce żadnego wrażenia.

FUNKCJONALNOŚĆ

Aby móc korzystać z wtyczki wymagane jest posiadanie rutera marki Fritz! Tak, taka jest polityka firmy, że wszystkie jej urządzenia komunikują się wewnątrz sieci tworzonej przez ich autorski ruter… z jednej strony jest to pewna niedogodność i dodatkowy koszt, z drugiej strony takie podejście umożliwia łatwe rozbudowywanie smart domu o kolejne elementy układanki oraz zapewnia bezpieczeństwo, że nikt niepowołany nie włamie się do naszych smart urządzeń i nie przejmie nad nimi kontroli.

A więc po kolei. Z szybkich 3 kroków, które opisane są w instrukcji obsługi, najpierw trzeba skonfigurować ruter służący na centrum dowodzenia Fritz 🙂 Jak już mamy to zrobione (a na szczęście wykonuje się to tylko raz i jest czynnością szybką) to dodawanie kolejnego urządzenia do sieci jest proste.

W ogromnym, telegraficznym skrócie:

  1. Przyciśnij przycisk DECT na wtyczce
  2. Przytrzymaj przycisk DECT na routerze aż światełko zacznie migać – czyli ok. 8 sekund
  3. Wtyczka z routerem połączy się automatycznie i gotowe 🙂

Prawda, że proste?

Po dodaniu urządzenia w systemie FRITZ!Box pojawia się odpowiednia pozycja:

Jest również możliwość skonfigurowania wtyczki pod własne upodobania:

Skupmy się teraz na tym co oferuje FRITZ!DECT 200 bo jak na wtyczkę to oferuje naprawdę wiele. A możemy:

  • nazwać wtyczkę jak chcemy,
  • ustawić własny harmonogram oraz timer działania,
  • monitorować zużycie energii elektrycznej – zbierać dane oraz przeliczać po wpisaniu swoje stawki za prąd,
  • mierzyć temperaturę poprzez wbudowany w wtyczkę czujnik temperatury,
  • mierzyć emisję dwutlenku węgla na podstawie przepływającego przez wtyczkę prądu,
  • możemy sterować wtyczką głosowo lub przez… klaskanie (wbudowany mikrofon),
  • możemy ustawić naprawdę zaawansowane funkcje kalendarza i działania (w tym również losowe uruchamianie podłączonych pod wtyczkę urządzeń, jeśli będziemy na urlopie).

Fritz! udostępnia również aplikację mobilną na telefon, która oferuje funkcjonalność taką samą jak aplikacja na komputer stacjonarny.

PODSUMOWANIE

Fritz! swoją wtyczką FRITZ!DECT 200 stworzył prawdziwe Opus Magnum smart wtyczek. Jest to niesamowicie rozbudowany kombajn, który oferuje rozwiązania niedostępne wśród innych, tańszych urządzeń tego typu. Do tego oprogramowanie, które dostarczane jest do komputerów stacjonarnych albo na urządzenia mobilne umożliwia nam pełną kontrolę nad urządzeniem. Wadą jest posiadanie dodatkowego rutera, który będzie centralą pod cały ekosystem Fritz. Jest to na pewno duże nieudogodnienie, które podbija cenę zakupu. Z drugiej strony, jeśli mamy w planach posiadanie większej liczby smart urządzeń taki jednostkowy zakup (centralki) opłaci się. Dostajemy w zamian dopracowane środowisko, w którym urządzenia bezproblemowo łączą się ze sobą i współpracują.

Cena testowanej wtyczki wynosi nieco ponad 200zł.

Zalety:

  • Posiadając już system FRITZ!Box konfiguracja jest naprawdę szybka i prosta,
  • Bardzo rozbudowany system z ustawieniami oraz mnóstwo możliwości,
  • Wbudowany watomierz – monitorowanie energii elektrycznej,
  • Mierzenie temperatury,
  • Sterowanie głosem / klaskaniem – wbudowany mikrofon,
  • Monitorowanie emisji dwutlenku węgla przez pobrany prąd,
  • Dokładne statystyki dostępne w aplikacji.

Wady:

  • Działa tylko z ekosystemem Fritz,
  • Spory rozmiar,
  • Cena.

Loading

Ocena ogólna
4.6
  • Funkcjonalność
  • Jakość wykonania
  • Cena
  • Możliwości
Translate »