Stacja dokująca USB typu C dla dysków SATA | UNITEK Y-3605

Potrzebowaliście kiedyś zrzucić coś z dysku SATA z uszkodzonego laptopa? Bądź jakiegokolwiek innego dysku ze złączem SATA? Ja osobiście mam tak często, a nie zawsze chce mi się otwierać obudowę kompa i podłączać dysk, który zaraz i tak będę wyciągał. Aby ułatwić nam życie powstały stacje dokujące na dyski SATA. W tym artykule przyjrzę się modelowi UNITEK Y-3605, którego można nabyć w granicach 160zł.

 

Pudełko skromne z podstawowymi informacjami o produkcie.

 

 

UNITEK Y-3605 wyróżnia się możliwością podpięcią jednego dysku 2.5″ lub 3.5″ – zarówno dysku twardego HDD jak i popularnego SSD. Za transmisję danych odpowiada najnowszy standard USB 3.1 typu C, które może osiągnąć zawrotną prędkość do 10 Gbps. Dodatkowo warto wspomnieć, że urządzenie działa w trybie Plug and play, czyli nie wymaga dodatkowych sterowników.

 

W zestawie oprócz samej stacji dokującej znajdziemy zasilacz, kabel USB 3.1 oraz papierologię.

 

Urządzenie wykonane jest ładnie, minimalistycznie, bez zbędnych wodotrysków. Cała konstrukcja jest bardzo dobrze wyważona przez co nie będzie się ślizgać na blacie. Wykorzystany materiał to bardzo dobrej jakości plastik, który nie sprawia wrażenia tandety.

 

Od frontu mamy logo UNITEK.

 

Prawy i lewy bok pozostają niezagospodarowane.

 

Od góry mamy diodę LED oraz otwór z klapką, gdzie umieszczamy dysk 2.5″ lun 3.5″.

 

Na tyle znalazły się port USB typu C do podłączenia stacji z komputerem, gniazdo zasilania oraz przełącznik ON / OFF.

 

Na spodzie oprócz informacji producenta mamy 4 małe stopki antypoślizgowe.

 

Urządzenie przetestowałem zarówno pod portem USB 2.0 jak i USB 3.0 – niestety na chwilę obecną nie posiadam żadnego sprzętu z portem USB typu C, ale to niebawem się zmieni 😉 .

Stacja testowana na starym dysku 2.5″ – HITACHI 5K500 B-250 5400RPM SATA2.

TEST NA USB 2.0

 

TEST NA USB 3.0

 

Jeśli będziecie chcieli to po nowym roku będę miał kilka dysków SSD i sprzęt z portem USB typu C, tak więc będę mógł zrobić małą aktualizację ;).

Po testach na w/w dysku stwierdzam, że stacja dokująca UNITEK Y-3605 radzi sobie wręcz rewelacyjnie. Uzyskane prędkości są więcej niż zadawalącje. Ani razu nie miałem problemów ze spadkami prędkości, zawieszaniem się dysku, czy też jego rozłączaniem. Po prostu wszystko działa bez błędnie.

 

PODSUMOWANIE

Stacja dokująca UNITEK Y-3605 to niezwykle przydatne urządzenie w przyzwoitej cenie, bo około 160zł. Osoby, które szukają solidnej stacji dokującej do dysków SATA – HDD i SSD z pewnością będą zadowolone z zakupu. Osobiście polecam!

 

Aktualne ceny stacji dokującej UNITEK Y-3605

https://www.ceneo.pl/46621443

 

OCENA

Zestaw: 6/6

Jakość wykonania: 5+/6

Prędkości transferu: 5+/6

Funkcjonalność: 5/6

Cena: 5/6

Ocena ogólna: 5+/6

 2,009 total views,  10 views today

Translate »