Montaż

Noctua NH-L12Sx77, horyzontalne chłodzenie o wysokiej wydajności

Recenzja chłodzenia Noctua NH-L12Sx77


Najnowsza Noctua NH-L12Sx77 to przedstawiciel horyzontalnych chłodzeń. Tego typu chłodzenia pojawiają się niezwykle rzadko. Ten rodzaj schładzaczy procesora, niegdyś bardzo popularny, znacząco ustąpił miejsca rozwiązaniom typu wieża. Jednak od czasu do czasu pojawiają się ciekawe nowości, które głównie kierowane są do posiadaczy węższych obudów. Jak wygląda wydajność najnowszej Noctuy tego typu na tle wieżowych odpowiedników? Zapraszam do recenzji modelu NH-L12Sx77 marki Noctua!

 

SPECYFIKACJA

Wymiary z wentylatorem [w/s/g]: 77/128/131 [mm]
Waga (z wentylatorem): 410g (540g)
Ilość ciepłowodów: 6
Materiał: Miedziana podstawa i ciepłowody, aluminiowe żeberka
Zastosowany wentylator: Noctua NF-A12x15 PWM
Kompatybilność Intel: LGA1851, 1700, 1200, 1150, 1151, 1155, 1156
Kompatybilność AMD: AM4, AM5
Gwarancja: 6 lat

Dane techniczne wentylatora:

Łożysko: SSO2
Prędkość obrotowa (max/L.N.A.) 1850/1400 obr
Maksymalny przepływ powietrza (z L.N.A.): 94,2 m³/h (70,8 m³/h)
Maksymalna głośność (z L.N.A.): 23,9 dB(A) (16,8 dB(A))
Moc wejściowa: 1,56 W
Napięcie: 12V
Żywotność: > 150.000 h

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Chłodzenie zapakowane jest w kartonowe opakowanie w typowych dla marki Noctua kolorach – brązowym i białym. Na opakowaniu znajdują się artystyczne zdjęcia fragmentów kupowanego chłodzenia oraz wyszczególnione jest bardzo dużo najważniejszych informacji, takich jak:

  • specyfikacja chłodzenia,
  • specyfikacja wentylatora,
  • kompatybilność z podstawkami,
  • zawartość opakowania,
  • schematyczne grafiki przedstawiające wymiary chłodzenia oraz jego dwa rzuty,
  • wyszczególnione najważniejsze zalety projektu tego chłodzenia.
Specyfikacja
Specyfikacja

 

Wewnątrz opakowania, jak w każdym produkcie Noctua, panuje pedantyczny porządek. Jest to znak rozpoznawczy i charakterystyczny dla produktów tej marki.

W pudełku z akcesoriami również panuje idealny porządek. Wszystko ma swoje miejsce i swoją przegrodę. Na zawartość składa się:

  • instrukcja,
  • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca Noctua NT-H2,
  • reduktor obrotów L.N.A.,
  • metalowa naklejka z logiem Noctua,
  • śrubokręt,
  • system montażowy SecuFirm 2.
Zawartość
Zawartość

WYGLĄD I BUDOWA

NH-L12Sx77 swoją budową przypomina leżące chłodzenie typu wieża. Występuje tutaj oddzielna od radiatora podstawa oraz 6 ciepłowodów. Ciepłowody łączą podstawę z właściwą sekcją radiatora składającego się z 55 rzędów listków. Część z nich ma otwory, które służą do przeprowadzenia przez nie śrubokręta. Radiator jest lekko symetryczny w stosunku do ciepłowodów. Podstawa jest miedziana i poniklowana, tak samo jak 6 miedzianych ciepłowodów. Wykończenie podstawy jest bardzo dobre. Co prawda nie jest wypolerowana na lustro jednak nie widać na niej żadnej niedoskonałości. Ciepłowody w radiatorze są bardzo ładnie zakończone. Ciężko powiedzieć, czy na zakończeniu zostały użyte jakieś dodatkowe elementy czy Noctua zaczęła stosować ciepłowody z prostym czopem. Zwykle zakończenia były stożkowate. Listki radiatora są masywne, sztywne i tak jakby delikatnie zaokrąglone na końcach. Nie ma możliwości aby się nimi skaleczyć. Na listkach możemy wyróżnić specjalne skarbowanie, które ma na celu rozbicie i „przecięcie” przepływających mas powietrza z wentylatora.

 

Wygląd zewnętrzny
Wygląd zewnętrzny

W celu redukcji wysokości (wysokość to zaledwie 77mm), wentylator został zamontowany pod chłodzeniem i wyciąga on powietrze znad procesora poprzez radiator na zewnątrz.

Podstawa co prawda nie jest wypolerowana na lustro ale jest bardzo gładka.

A tak prezentuje się sam radiator.

Wentylator

Wentylator to znany z innych modeli bardzo udany NF-A12x15 PWM. Jest model o średnicy 120mm i obniżonej wysokości do 15mm. Wyposażony jest w wirnik z 7 łopatkami oraz łożysko SSO2 (kulkowe z magnetycznym stabilizowaniem). Każda z łopatek zakończona jest trzema wypustkami a technologia ta została nazwana jako Flow Acceleration Channels. Również obudowa wentylatora wyposażona jest w autorskie rozwiązania jak Stepped Inlet Design (schodkowe przejście od naroży do środka wentylatora), Inner Surface Microstructures (nacięcia od wewnętrznej strony obudowy) oraz podkładki antywibracyjne w rogach. Wentylator jest mocowany do radiatora za pomocą dwóch drucików, które zapewniają pewny i mocny chwyt. Przewód jest zakończony wtyczką 4 Pin oraz jest w oplocie. Charakterystyczną cechą wizualną tego wentylatora jest metalowy środek wirnika. Nie jest to, jakby się mogło wydawać, jakiś brak materiałowy tylko specjalna wzmacniana metalem piasta silnika. Technologia ta nosi nazwę Metal-reinforced motor hub i została zastosowana w celu zwiększenia stabilności krótkiej osi łożyska. Jakby nie patrzeć – niski wentylator, niska oś łożyska a długie ramie (czyli łopatki). Moment bezwładności krańców łopatek jest dość spory.

Wentylator osiąga prędkość z zakresu 450-1850 obr/min (przy zastosowaniu redukcji L.N.A. maksymalna prędkość spada do 1450 obr/min) zapewniając przy tym maksymalny przepływ powietrza wynoszący 94,2 m³/h (70,8 m³/h z L.N.A.) i nie generując hałasu większego niż 23,9 dB(A) (16,8 dB(A) z L.N.A.). Już na maksymalnych obrotach wentylator jest cichy a z zastosowaniem L.N.A. staje się praktycznie bezgłośny.

Montaż

Montaż chłodzenia do płyty głównej jest bardzo prosty. Każdy z kroków opisany jest w ilustrowanej instrukcji a odpowiednie elementy zapakowane są w oddzielne woreczki. Najpierw montujemy elementy montażowe do płyty głównej.

Montaż
Montaż

Po zamontowaniu na płytę główną całość prezentuje się dosyć okazale. Wentylator w dolnym położeniu nie wadzi o radiatory pamięci RAM i jest na styk z wyższymi radiatorami umiejscowionymi na mostku północnym.

WYDAJNOŚĆ

Przechodzimy do najważniejszej części recenzji czyli wydajności! Procesor to AMD Ryzen 5600G podkręcony do 4.5 GHz, GPU podkręcone do 2.4 GHz a napięcie ustawione na 1.34V. Na takich ustawieniach OCCT pokazuje równe 100W. Dodatkowo same ustawienia programu są następujące:

Ustawienia OCCT Final

Jest to najbardziej obciążające i wygrzewające ustawienie, jakie można osiągnąć tym programem dla tego procesora. Odczytywana temperatura to CPU Tctl/Tdie. Test wykonuje się przez 30 minut i zapisywana jest najwyższa osiągnięta wartość. Pokój jest klimatyzowany ze średnią temperaturą 21*C. Standardowo w obudowie puszczone są wszystkie wentylatory na maksymalną prędkość. Pomiar głośności wykonywany jest przy ustawieniu prędkości wentylatora na 50% i 100% w programie Gigabyte SIV (dlatego 50% prędkości wentylatora nie jest połową maksymalnej prędkości tylko połową prędkości jaką realnie wentylator może uzyskać). Odczyt głośności następuje przy wyłączonych wszystkich wentylatorach w obudowie oraz pod małym obciążeniem aby wentylator zasilacza nie zaburzał odczytów (zasilacz półpasywny). Odczyt głośności następuje z odległości ok 30 cm i jest średnią uzyskaną przy odczycie (oczywiście jeśli w tle wystąpił jakiś nieprzewidziany dźwięk zaszumiający odczyt to pomiar jest powtarzany). Pasta termoprzewodząca używana jest zawsze ta dostarczana przez producent, rozgrzewanie pasty trwa nie mniej niż 24h.

Zobaczmy najpierw na głośność:

Głośność
Głośność

Głośność stoi na dobrym poziomie, przy obrotach 1100 obr/min chłodzenie generuje 30.5 dB a przy obrotach na poziomie 1800 obr/min jest to już słyszalne 44,6 dB 

A jak prezentuje się wydajność?

Temperatury 5600G
Temperatury 5600G

Tutaj zaskoczenia nie ma. Gabaryty robią swoje i fizyki się nie przeskoczy. Jednak patrząc przez pryzmat wysokości chłodzenia, która wynosi zaledwie 77mm uzyskane wyniki są całkiem dobre i w zupełności wystarczające do schłodzenia 100W, podkręconego procesora. Zejście poniżej 80*C (dokładnie to 79,25*C) jest wynikiem porównywalnym do budżetowych ale praktycznie dwukrotnie wyższych chłodzeń wieżowych. Ciekawie wygląda wydajność na tle mniejszego poziomego chłodzenia Noctua jakim jest NH-L9x65. Tutaj uzyskany wynik jest o 4 stopnie lepszy.

 

PODSUMOWANIE

NH-L12Sx77 to poziome chłodzenie o niewielkiej wysokości, które wydajnością zahacza o rejony wieżowych rozwiązań. Dla osób posiadających niewielkie obudowy jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pewną bolączką jest tutaj wentylator, który potrafi pracować z prędkością obrotową na poziomie 1800 obr/min, która w połączeniu z rozmiarem 120mm generuje 44 dB. Jest pewne uniedogodnienie jednak małe obudowy rządzą się własnymi prawami. Na szczęście podczas normalnej pracy wentylatora obniża mocno prędkość obrotową i jego praca staje się niesłyszalna. Pod kątem jakości wykonania chłodzenie to oferuje typową dla Noctuy jakość – premium. Nie ma się do czego przyczepić.

No, może poza ceną, która wynosi 368zł.

Zalety:

  • przemyślana konstrukcja,
  • cicha praca przy niskich prędkościach obrotowych wentylatora,
  • dobra wydajność na najwyższych obrotach wentylatora,
  • jakość wykonania,
  • dodatki,
  • zastosowany wentylator,
  • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca,
  • świetnie zilustrowane instrukcje,
  • chłodzi okolice procesora i sekcji zasilania,
  • gwarancja 6 lat.

Wady:

  • brak instrukcji w języku polskim,
  • głośna przy maksymalnych obrotach wentylatora,
  • wysoka cena.
Zakończenie
Zakończenie

Loading

Ocena ogólna
4.5
  • Jakość wykonania
  • Wydajność
  • Cena
  • Kompatybilność
  • Akcesoria