Acer Nitro 5 – centrum dowodzenia prawdziwego gracza

Laptop gamingowy Acer Nitro 5 (NH.QBAEP.004) w konfiguracji 15,6"/Ryzen5/8GB/512GB/Win10

Laptop gamingowy Acer Nitro 5 (NH.QBAEP.004) w konfiguracji 15,6″/Ryzen5/16GB/512GB/Win10 to przenośne centrum dowodzenia każdego prawdziwego gracza. Dobre centrum dowodzenia to dwie rzeczy. Pierwsza wydajność oraz druga wygląd. Czy w tym przypadku tak jest?

SPECYFIKACJA

Numer modelu: AN515-45-R1ZL
Numer części: NH.QBAEP.004

Procesor AMD Ryzen 5 5600H (6 rdzeni, 12 wątków, 3.30-4.20 GHz, 19 MB cache)
Pamięć RAM 16 GB (DDR4, 3200 MHz)
Maksymalna obsługiwana pojemność RAM 32 GB
Liczba gniazd pamięci RAM (ogółem/wolne) 2/1
Dysk SSD m.2 PCIe 512 GB
Opcje dołożenia dysków Możliwość montażu dysku SATA (elementy montażowe w zestawie)
Możliwość montażu dysku M.2 PCIe (elementy montażowe w zestawie)
Napęd optyczny Nie
Dotykowy ekran Nie
Typ ekranu Matowy, LED, IPS
Przekątna ekranu 15.6”
Rozdzielczość ekranu 1920×1080 (FullHD)
Częstotliwość odświeżania ekranu 144 Hz
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3050
AMD Radeon Graphics
Moc karty graficznej (TGP) 60 W
Maks. moc karty graficznej (TGP) 75 W
Pamięć karty graficznej 4 GB GDDR6
Dźwięk Głośniki stereo
Mikrofony
Kamera internetowa 1 Mpix
Łączność LAN 1 Gb/s
Wi-Fi 6
Moduł Bluetooth
Złącza USB 3.2 Gen. 1 – 2 szt.

USB 3.2 Gen. 2 – 1 szt.

USB Typu-C – 1 szt.

HDMI 2.1 – 1 szt.

RJ-45 (LAN) – 1 szt.

Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.

DC-in (wejście zasilania) – 1 szt.

Typ baterii Litowo-jonowa
Pojemność baterii 2-komorowa, 3733 mAh
Czytnik linii papilarnych Nie
Podświetlana klawiatura Tak (na czerwono)
 Zabezpieczenia Możliwość zabezpieczenia linką (port Kensington Lock)

Szyfrowanie TPM

System operacyjny Windows 10 Home (64-bit)
Dołączone oprogramowanie Partycja Recovery (opcja przywrócenia systemu z dysku)
Dodatkowe informacje Wydzielona klawiatura numeryczna
Wielodotykowy, intuicyjny touchpad
Wymiary (wys. x szer. X gł.) 27,9 x 363 x 262 mm
Waga 2.12 kg
Akcesoria Zasilacz
   

 

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Laptopa gamingowego otrzymujemy w kartonowej walizce z genialną grafiką na froncie oraz oznajmieniem, że w środku kryje się model Nitro 5. Ważnym elementem jest swego rodzaju plomba na górze pudełka, która informuje czy ktoś już czasem nie otwierał opakowania. Z tyłu znajduję się ważna informacja o baterii w środku, a z kolei na bokach producent umieścił parametry charakteryzujące urządzenie.

Wewnątrz znajduję się laptop Acer Nitro 5 włożony do materiałowego zapobiegającemu rysowaniu woreczka, na który nałożone są dwa duże piankowe ochraniacze skutecznie osłaniające krawędzie. Obok znajduję się prostokątne pudełko zawierające przewód zasilający wraz z zasilaczem, złączkę do podłączenia dysku HDD oraz dokumentację. Po otwarciu Nitro 5 mamy jeszcze jedno zabezpieczenie w postaci materiału położonego na klawiaturę, aby nie doszło w żadnym przypadku do zarysowania ekranu.

KONSTRUKCJA

Acer Nitro 5 zaprojektowano agresywnie, specjalnie dla graczy. W szczególności widać to na tylnych otworach wentylacyjnych, które prócz gamingowego designu, są w kolorze czerwonych komponując się z napisem NITRO, czyli serii laptopów. Skoro jesteśmy już z tyłu to umieszczono tutaj gniazdo zasilania, do którego podłączamy zasilacz.

Z prawej strony znajdują się 3 porty w postaci portu USB typu C, USB 3.2 Gen 2 oraz HDMI. Z lewej strony jest specjalny otwór umożliwiający zabezpieczenie linką Kensington Lock. Następnie znajduję się port RJ-45, dwa porty USB 3.2 Gen 1 oraz wejście słuchawkowe. Na obu bokach znajdują się otwory wentylacyjne.

Po otwarciu Nitro 5 przy zawiasach są kolejne otwory wentylacyjne. Całe chłodzenie zostało dobrze przemyślane, a przede wszystkim jest skuteczne o czym w dalszej części. Na skuteczność również składa się hałas, który bez znaczącego obciążenia praktycznie nie istnieje. Trochę głośniej jest pod obciążeniem, ale nie jest to przesadny hałas, patrząc na to, że nawet przy dużym obciążeniu laptop nie potrzebował wejść na maksymalne prędkości wentylatorów.

Nad ekranem umieszczono kamerę internetową wraz z diodą sygnalizującą pracę kamery. Dioda zapewni nam komfort oraz informację o uruchomionej kamerze. Po obu stronach kamerki umieszczono po mikrofonie, pozwalającym na komunikację.

Ekran jak już można było przeczytaj w specyfikacji charakteryzuję się wielkością 15,6”, rozdzielczością FullHD oraz odświeżaniem 144 Hz. Sama matryca jest matowa na technologii IPS z podświetleniem LED.

Na wysokości zawiasów umieszczono dwie diody sygnalizujące ładowanie oraz uruchomienie. Klawiatura jest oparta na membranie o nisko-średnim skoku, zapewniają wysoką wygodę użytkowania, chociaż jest to oczywiście kwestia gustu. Same klawisze mają czerwone boki oraz oznaczenia wyglądające jakby były już podświetlone na czerwono, mimo że jeszcze nie są. Cała magia podświetlenia, które jest stałym podświetleniem w kolorze czerwonym tak jak klawisze zaczyna się po uruchomieniu Nitro 5.

 

Klawiatura posiada klawisze funkcyjne, które się aktywuję przy użyciu kombinacji klawisza Fn wraz z odpowiednim klawiszem funkcyjnym. Rezultat jaki uzyskamy z klawiszy funkcyjnych wygląda następująco:
– wyłączenie wbudowanego Touchpada
– włączenie trybu samolotowego
– uśpienie
– przełączenie wyświetlacza
– wyłączenie ekranu
– wyciszenie mikrofonu
– wyciszenie dźwięku
– zmniejszenie intensywności podświetlenia klawiatury
– zwiększenie intensywności podświetlenia klawiatury
– pauza
– Scroll Lock
– SysRq
– Ins
– wznowienie/pauza
– poprzednie
– następne
– zwiększenie głośności
– zmniejszenie głośności
– zwiększenie jasności ekranu
– zmniejszenie jasności ekranu

Klawiatura jest wyposażona w dodatkową sekcję klawiszy numerycznych, między którymi kryje się bardzo ciekawy klawisz, niespotykany w innych laptopach. Jest to klawisz z naniesionym N oznaczającym Nitro, a konkretniej NitroSense, czyli oprogramowanie, za pomocą którego dostosujemy dźwięk, chłodzenie oraz wydajność laptopa gamingowego.

Poniżej spacji umieszczono wielodotykowy Touchpad. Wielodotykowy ze względu na możliwość użytkowania go za pomocą wielu palców, przy czym każda kombinacja coś wyzwala. Prócz standardowych operacji jednym palcem, możemy za pomocą stuknięcia dwoma palcami wywołać akcję kliknięcia prawego przycisku myszy. Przeciągnięcie dwoma palcami pozwala na szybkie przeglądanie dokumentu lub strony internetowej. Naciśnięcie trzema palcami otwiera Cortana lub jeśli nie jest obsługiwana to wyszukiwanie. Przeciągnięcie trzema palcami w górę otwiera widok zadań, w dół minimalizuje wszystkie okna, a w lewo lub prawo przełącza pomiędzy otwartymi oknami. Naciśnięcie czterema palcami otwiera centrum akcji. Touchpad został również wyposażony w standardowy lewy i prawy przycisk, który został ukryty odpowiednio pod lewym i prawym dolnym rogiem. Możemy śmiało w to miejsce nacisnąć i uzyskamy standardową reakcję.

Po lewej stronie Touchpada umieszczono informację o producencie procesora i jego serii oraz o producencie i serii karty graficznej. Po prawej stronie Touchpada umieszczono wyszczególnione charakterystyki laptopa.

Pod spodem Acer Nitro 5 bezpośrednio przy nas na rogach umieszczono dwa głośniki. Niestety nie znalazłem informacji o ich mocy. Umieszczono cztery nóżki zapobiegające przesuwaniu się urządzenia, które również pełnią rolę dystansu od podłoża dla umieszczonych otworów wentylacyjnych.

Bateria Litowo-jonowa o pojemności 3733 mAh pozwala na pracę laptopa równo dwugodzinną przy trybie wysokiej wydajności, gdzie poziom naładowania spadł ze 100% do 5%. Przy 20% włącza się oszczędzanie energii, a przy 10% pojawia się przypomnienie o podłączeniu ładowania. Ładowanie z 5% do 100% zajęło półtorej godziny. Z kolei użytkowanie na trybie oszczędzania energii pozwoliło na półtorej godziny pracy urządzenia przy stracie 60% baterii (100% – 40%).

TECHNOLOGIE I OPROGRAMOWANIE

Domyślnie otrzymujemy system operacyjny w postaci Windows 10 Home w wersji 64-bitowej. Jednak po pierwszym uruchomieniu będąc na etapie instalacji systemu, w pewnym momencie musimy podjąć wybór o instalacji Windows 10 lub Windows 11. Osobiście poszedłem ścieżką Windows 11 i wszystkie testy które będą w dalszej części, będą właśnie wykonane na tym systemie operacyjnym.

Acer Nitro 5 posiada technologię szyfrowania TPM, czyli technologie, która umożliwia zaawansowane szyfrowanie rodzaju podstawieniowego, czyli takiego w którym litera tekstu jest zastępowana inną. Co ciekawe, wspomniana technologia pozwala zabezpieczyć system nawet przy zmianie ustawień BIOS lub wymiany dysku twardego.

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego i uruchomieniu, zauważymy zainstalowane dodatkowe oprogramowanie w postaci antywirusa Norton w wersji testowej na 30 dni oraz ExpressVPN, czyli VPN również w wersji testowej na 30 dni. Zainstalowany dodatkowo jest Acer Care Center z szeroką funkcjonalnością oraz NitroSense o którym w dalszej części.

 • Acer Care Center

To złożony program z kilku segmentów. Pierwszym segmentem jest Mój system, z którego dowiemy się wszystkiego o naszym sprzęcie. Począwszy od systemu operacyjnego, kończąc na podzespołach komputerowych.

Sprawdzanie to kolejny segment. Sprawdzimy tutaj pojemność dysku, stan akumulatora, pamięci. Włączymy limit naładowania baterii, który będzie powodował zaprzestania ładowania po osiągnięciu 80% naładowania baterii w celu jej ochrony oraz skalibrujemy baterię, aby poziom naładowania i pozostały czas pracy były jeszcze dokładniejsze. Ostatnią opcją w tym segmencie jest LAN, przy którym podejrzymy się oraz uruchomimy diagnostykę w razie potrzeby. Wszystko to się przekłada na uzyskanie informacji czy laptop działa poprawnie.

Trzecia zakładka to Dostrajanie, która pozwoli nam zoptymalizować Nitro 5 i usunąć zbędne śmieci. Posiadamy możliwość sprawdzenia wpływu aplikacji na start systemu oraz wyłączenia ich auto-rozruchu. Usuniemy niepotrzebne pliki z pamięci podręcznej przeglądarki, pliki tymczasowe oraz z kosza. Możemy ponadto oczyścić i zdefragmentować dysk.

Aktualizację tak została nazwana czwarta sekcja. W tym jednym miejscu podglądniemy dostępność aktualizacji systemu, zainstalujemy aktualizację oraz wglądniemy do historii aktualizacji.

Wsparcie to zakładka następna. Uzyskamy tutaj wsparcie dla produktu wraz z często zadawanymi pytaniami oraz sterownikami i oprogramowaniem. Znajdziemy najbliższe centrum serwisowe oraz sprawdzimy numery identyfikujące nasze urządzenie.

Recovery Management to ostatnia sekcja pozwalająca na utworzenie kopii zapasowej danych, a także co ciekawe utworzenie kopii zapasowej sterowników karty sieci bezprzewodowej i LAN. Możemy również przywrócić komputer do stanu początkowego z zachowaniem lub usunięciem plików.

 • NitroSense

Główne oprogramowanie do zarządzania wydajnością Acer Nitro 5, chłodzeniem oraz dźwiękiem. NitroSense umożliwia nam sterowanie wentylatorami w sposób automatyczny – automatycznie jest dobierana ich prędkość do temperatury podzespołów. Maksymalne, czyli maksymalna prędkość wentylatora na procesorze oraz karcie graficznej. Niestandardowy przy którym ręcznie ustawiamy prędkość dla poszczególnego wentylatora. Technologia CoolBoost, którą możemy włączyć zwiększa prędkość wentylatora chłodzenia procesora o 10% oraz wentylatora procesora graficznego o 9% w porównaniu do trybu automatycznego.

W planie zasilania możemy wybrać, czy zależy nam na wydajność czy na długości pracy na baterii. Są tutaj 4 poziomy: oszczędzanie energii, bateria, balans (zoptymalizowany Acer) oraz wysoka wydajność. Istotnym jest, że możemy wybrać interesujący nas tryb osobno dla pracy na zasilaniu podłączonym, a osobno dla pracy na baterii.

Monitor to sekcja z wykresem minimalnych, aktualnych, maksymalnych temperatur oraz użyciem procesora i karty graficznej.

NitroSense posiada również ustawienia genialnej technologii Acer TrueHarmony, która pozwala nam ustawić balans i tonację dźwięku zależnie od tego co robimy. Możemy wybrać następujące pozycję: Strzelanka, RPG, Strategia, Filmy, Muzyka, Głos, Automatycznie oraz ustawić ustawienia niestandardowe. Rzeczywiście słychać różnicę w dźwięku i warto z tego korzystać dla zapewnienia 100% odczuć.

Odnośnik GeForce Experience przenosi bezpośrednio do tego programu, czyli miejsca, gdzie pobierzemy i zaktualizujemy nasz sterownik karty graficznej. Także posiadamy możliwość włączenia nakładki w grze, uruchomienia trybu zdjęć, wydajności i wielu innych.

 • NortonLife

Znany i ceniony antywirus, który otrzymujemy w wersji próbnej na 30 dni. Prócz podstawowej funkcji jaką jest ochrona przez zawirusowaniem komputera, pozwala na optymalizację dysku, czyszczenie plików, zarządzać menedżerem uruchamiania oraz spojrzeć w dane z wykresów. Zawiera także tworzenie kopii zapasowej oraz ochronę antyspam.

 • ExpressVPN

Próbna 30-dniowa wersja VPN, pozwalająca poczuć nam się bezpieczniej w internecie. Posiada 160 lokalizacji w 94 krajach, a przy tym nieograniczony transfer. Sam program pozwala dodatkowo wykonać test prędkości dla pojedynczego lub wielu serwerów, który zamieszczam poniżej (moje połączenie jest światłowodowe z średnim pingiem 2ms oraz prędkościami pobierania i uploadu 300/30). Załączę również dla porównania wynik ze speedtestu dla porównania prędkości pomiędzy testem VPN, a standardowym w przeglądarce. Dobrą opcją jest możliwość wyboru protokołu sieci ręcznie zamiast automatycznie.

PLANET9

Planet9 to wielka platforma e-sportowa zaprojektowana przez Acer zrzeszająca graczy amatorów oraz profesjonalistów z całego świata. Pozwala połączyć się z graczami z całego świata, uczyć się i trenować na podstawie poradników stworzonych przez profesjonalistów, a także dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Bardzo ciekawe, że trenera możemy wybrać na podstawie języka, statystyk, ocen i stawki godzinowej za którą płacimy walutą platformy. Sam trener ma wgląd w nasze statystyki, które pozwalają mu lepiej poprawić nasz styl gry, a także wyeliminować czynione błędy. Cechą szczególną jest komunikacja na portalu, który wyklucza potrzebę instalacji programów trzecich do tego celu. Posiadamy opcję udostępniania ekranu, czatu głosowego i wideo oraz funkcję przesyłania wideo na żądanie.

Na Planet9 znajdują się również kluby, które pozwalają na sparingi z innymi klanami, rzucanie wyzwań oraz wywoływanie bitew klubowych w cotygodniowych turniejach, za które gracze otrzymują premie i bonus.

Przydatną sekcją jest Planet9 Daily w której pojawiają się wszystkie nowinki ze świata gier. Dobra sprawa, aby być zawsze na bieżąco z tym co się dzieje w środowisku, w którym uczestniczymy.

Planet9 oferuje dodatkowo oprogramowanie do pobrania zapewniające asystenta League Of Legends, asystenta bitewnego, funkcje do tworzenia adnotacji oraz tłumacza sztucznej inteligencji. Funkcja adnotacji pozwala na rysowanie, zakreślanie, pisanie, wstawianie oraz na kilka innych opcji do lepszego tłumaczenia taktyk i wyszczególnienia elementów. SigridWave, czyli tłumacz AI pozwala przełamać barierę językową w grach. Sztuczna inteligencja jest wyszkolona w zasób żargonów graczy, dzięki czemu jest skuteczna i nie ograniczona do podstawowych zwrotów językowych.

TESTY WYDAJNOŚCIOWE PROGRAMOWE

Poniżej zamieszczam przeprowadzone testy wydajnościowe wraz z temperaturami z programu HWMonitor.

 • CrystalDiskMark
 • HD TUNE

BENCHMARKI – GRY

Tutaj zamieszczam benchmarki z poniższych gier wraz z temperaturami. W każdym tytule rozdzielczość wynosiła 1920x1080p, odświeżanie 144 Hz (jeśli była taka możliwość), wyłączony VSync oraz tryb pełnego ekran.

 • World Of Tanks
 • Microsoft Flight Simulator 2020

 • Forza Horizon 5

 • Farming Simulator 22

 • Assassin’s Creed Odyssey

 • Horizon Zero Down

 • Car Mechanic Simulator 2021

 • Grand Theft Auto V
 • F1 2020

 • Red Dead Redemption 2

 

UŻYTKOWANIE

Acer Nitro 5 bardzo przyjemnie się użytkuje. System jest szybki wraz z szybkim uruchamianiem dzięki dyskowi SSD na port M.2. Pojemność połowy terabajta mi osobiście wystarczyła, jednak gdybyśmy chcieli trzymać więcej gier o sporej liczbie gigabajtów to trzeba będzie zainwestować w dodatkowy dysk lub podmienić istniejący. Miło, że Acer pomyślał i dorzucił do zestawu złączkę dla dysków HDD nie zmuszając do jej osobnego zakupu.

Klawiatura posiada genialnie się prezentujące podświetlenie, którego możemy dowolnie regulować jasność za pomocą klawiszy funkcyjnych. Dodatkowo w BIOSIE lub oprogramowaniu NitroSense, możemy włączyć opcję, która wyłącza podświetlenie po 30 sekundach braku interakcji, a załącza przy wykryciu interakcji. Skok klawiszy jest bardzo przyjemny i nie wymaga długiego się przyzwyczajania.

Touchpad jest bardzo czuły i precyzyjny przy operacjach wykonywanych. Atutem jest, że typ wielodotykowy pozwala na różne operacje przy użyciu różniej ilości palców, a nie tak jak to było kiedyś.

Głośniki jak na laptopa gamingowego grają nieźle. Dobrze słychać tony, dźwięk jest wyrazisty, nic nie skrzeczy ani nie wydaje dziwnych dźwięków. Tonu niskiego jest mało, ale nie spodziewajmy się po tak niewielkich głośnikach, że będziemy mieli duży bas. Tony średnie i wysokie są bardzo przyjemne dla ucha, a technologia Acer TrueHarmony pozwala ciekawie operować dźwiękiem, realnie wpływając na brzmienie.

Kamera internetowa jest jakości beznadziejnej jak to przystało w laptopach. 1 Mpix pozwala na komunikację, ale nic więcej. Do obrazu ze smartfonu jest bardzo daleko. Z drugiej strony to laptop gamingowy, także też kokosów nie ma co oczekiwać. Mikrofon ładnie zbiera dźwięk.

Ekran z matrycą IPS genialnie odwzorowuje barwy i nasycenie jak przystało na ten typ matrycy. Kąty widzenia wynoszą praktycznie po 90 stopni kolejno w lewo i w prawo. Nie zauważyłem punktów podświetlenia ani tym bardziej srebrzeń. Miło się gra, zwłaszcza mając 144Hz odświeżania, gdzie na polu bitwy jest to bardzo przydatna wartość w kwestii szybkiej reakcji. Filmy z tą matrycą także potrafią wciągnąć niesamowicie. Czuć potęgę tej technologii w świecie barw i nasycenia. Odchył ekranu również jest bardzo duży i satysfakcjonujący. Jasność maksymalna jest w zupełności wystarczająca i nawet przy padającym słońcu bezpośrednio na ekran nie powinno być problemu z odczytem informacji na nim zawartych.

Waga 2,3 kilograma nie jest ani mała, ani duża. Spokojnie Nitro 5 można przenieść w jednej dłoni z miejsca A na miejsce B. Gabarytowo również nie zawadza i spokojnie go włożymy w ciaśniejsze miejsca w celu schowania.

PODSUMOWANIE

Acer Nitro 5 (NH.QBAEP.004) to ładny, wydajny gamingowy laptop, który przy cenie 4300 złotych przewyższa konkurencję, jeśli chodzi o modele z procesorem Ryzen i systemem operacyjnym. W mojej konfiguracji, mimo że jest tylko 8 GB pamięci RAM to w niczym ten szczegół nie przeszkadzał i nie powodował spadków wydajności. Na benchmarkach dobrze widać, że laptop naprawdę jest wydajny i godny zainteresowania.

ZALETY

WADY

Wydajność Kamera internetowa
Podświetlenie Krótki czas pracy na baterii
Design  
Oprogramowanie  
Ekran  
   

 650 total views,  2 views today

Ocena Acer Nitro 5 NH.QBAEP.004
Ocena ogólna
4.5
 • Wydajność
 • Opłacalność
 • Design
 • Oprogramowanie
 • Komunikacja (kamera, mikrofon)
 • Dźwięk
Translate »