Mała, bezprzewodowa klawiatura z touchpadem za 100zł

Recenzja klawiatury bezprzewodowej QOLTEC 50250

Swego czasu miałem okazję testować małą klawiaturę bezprzewodową marki Rapoo w cenie około 120zł. Tym razem w moje ręce wpadła propozycja firmy Qoltec, a dokładniej mowa o modelu 50250, który można nabyć w okolicach 100zł. Czy warto zainteresować się tym produktem? Sprawdźmy to!

 

SPECYFIKACJA

Rodzaj: Multimedialna
Połączenie: Bezprzewodowe
Interfejs: Radio 2,4 GHz
Zasilanie: Baterie/akumulatory AAA
Zasięg: 10 m
Wymiary: Klawiatura: 329.6 x 110 x 17.8 mm Touchpad: 80.4 x 93.3 mm
Waga: 270 g
Pozostałe parametry: Układ klawiatury: 80 klawiszy Klawisze multimedialne: 15

 

Urządzenie dostajemy w skromnym pudełku z najbardziej podstawowymi informacjami o produkcie.

 

 

W zestawie oprócz klawiatury i odbiornika USB, znajdziemy tylko i wyłącznie instrukcję obsługi.

 

 

Klawiatura pod względem designu przypomina tanie klawiatury biurowe z niskim skokiem – z tym, że tutaj dostajemy wersję zminiaturyzowaną. Całość wykonana została z tworzywa sztucznego, przeciętnej, ale nie najgorszej jakości. Wszystkie elementy są prawidłowo spasowane, nic nie wystaje, nic nie trzeszczy i absolutnie nie sprawia wrażenia tandety!

 

Na froncie widzimy 80 klawiszy z niskim, przyjemnym skokiem i praktycznie bezgłośnym klikiem. Warto też dodać, że w porównaniu z RAPOO E2710 tutaj odstępy pomiędzy klawiszami są znaczne i w mojej ocenie jest to o wiele wygodniejsze! W prawym, górnym rogu klawiszy znalazły się standardowe diody z  dodatkową informacją o stanie baterii. Po prawej stronie znalazł się duży touchpad o wymiarach 80.4 x 93.3 mm.

 

 

Nie ma co pisać o bokach, bo grubość klawiatury to zaledwie 17.8 mm.

 

 

Spód to 4 stopki antypoślizgowe, które idealnie radzą sobie na wszelkiego rodzaju płaskich powierzchniach. Po lewej stronie znalazł się przełącznik ON/OFF, zaś po prawej u góry mamy klapkę, pod który znajduje się miejsce na 2 baterie AAA oraz odbiornik USB.

 

 

No to pozostała nam kwestia najważniejsza.. jak ten wynalazek sprawdza się w praktyce.

Może zacznę od tego, że ten model, jak każda inna klawiatura bezprzewodowa (w większości) nie wymaga dodatkowych sterowników, tzn. podpinamy dołączony odbiornik USB do portu USB w komputerze/laptopie/telewizorze itd. i tyle. Klawiatura od razu jest gotowa do pracy.

Trzeba też zaznaczyć, że model Qoltec idealnie radzi sobie z telewizorami wyposażonymi w systemy Smart TV – osobiście testowałem na webOS oraz Tizen i ani razu nie miałem problemów. To samo tyczy się TV BOXów z Androidem – testowane na Mi BOX oraz Ferguson FBOX ATV. I tutaj też dołożę swoje 5 groszy – zawsze, ale to zawsze rekomenduję zakup tego typu klawiatury do obsługi systemów operacyjnych na telewizorach.. po prostu nie wyobrażam sobie korzystania z pilota i wpisywania za jego pomocą tekstu.. jest to mega męczące, a taka klawiatura zdecydowanie poprawia komfort użytkowania całego systemu 🙂 .

Przechodząc do bardziej technicznej części testów, od razu zaznaczę że uświadczymy tutaj anti-ghostingu, ani innych technologii znanych z droższych modeli. Klawiatura Qoltec 50250 to przede wszystkim urządzenie do obsługi multimediów, a nie do grania, czy też jakichś bardziej zaawansowanych operacji. Powtórzę się.. na plus niski skok klawiszy i cichość – po prostu rewelacja! Klawisze są miękkie, działają płynnie, a odczyt wciśniętego klawisza jest bezproblemowy. Dodatkowo mamy do dyspozycji klawisze funkcyjne (Fn +) – możemy tam między innymi zmieniać głośność, wejść w ustawienia systemu, wyłączyć/włączyć touchpada i wiele więcej – są to funkcje znane raczej wszystkim posiadaczom laptopów 😉 .

Touchpad – ten działa równie dobrze jak klawiatura. Nasze gesty są bardzo dobrze rozpoznawane nawet przy niewielkim nacisku. Nie ma absolutnie żadnych problemów z działaniem.. po prostu działa jak powinien. Touchpad obsługuje również funkcje,  może bardziej znane jako gesty – poniżej podrzucam Wam fotkę,  gdzie wszystko jest ładnie opisane.

 

Zasięg tego wynalazku to około 10m podczas moich testów – na dalszych odległościach praca była już mało komfortowa. Oczywiście wszystko zależy od zakłóceń i różnych innych czynników, ale te 10m jest według mnie wystarczające.

 

 

Na koniec bateria. Tutaj producent nigdzie nie chwali się ile takie dwie baterie AAA powinny wytrzymać. Nie jestem również w stanie tego sprawdzić, bo po około 2 tygodniach pracy baterie nadal działają i nic nie wskazuje na to, aby miały zaraz paść. Tutaj też moja taka mała uwaga – jeśli już zdecyduje się na zakup tego modelu to po skończonej pracy wyłączajcie ją z tyłu przełącznikiem, wtedy na pewno zyskacie większy czas pracy na baterii 😉 .

 

PODSUMOWANIE

Bezprzewodowa klawiatura z touchpadem QOLTEC 50250 to z całą pewnością niezła propozycja dla wszystkich posiadaczy telewizorów z SmartTV, TV BOXów, czy nawet komputerów stacjonarnych. Działanie klawiatury jest bezbłędne i absolutnie nie mam się do czego przyczepić. Może pod względem wyglądu nie robi wrażenia, ale za to komfort użytkowania stoi tutaj na naprawdę wysokim poziomie. Cena około 100zł jest akceptowalna, ale nie obraziłbym się gdyby kosztowała w okolicach 80zł 😀 . Tak czy inaczej polecam!

 

 2,866 total views,  2 views today

OCENA Qoltec 50250
Ocena ogólna
4.3
  • Design
  • Jakość wykonania
  • Działanie klawiszy
  • Działanie touchpada
  • Kompatybilność
  • Komfort użytkowania
  • Funkcje
  • Bateria
  • Zestaw
  • Cena

Nagrody

        

Translate »