Recenzja podstawki chłodzącej Genesis Oxid 260

Cztery wentylatory ujarzmią każdy laptop

Test niesponsorwany, bezpłatny - zawarte stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami redaktora

Laptopy są fajne – lekkie, mobilne i wydajne. Jest jednak coś co studzi entuzjazm a mianowicie problem z odprowadzaniem ciepła wydajniejszych konstrukcji. Aby dobrze odprowadzić ciepło trzeba zainstalować albo rozbudowane systemy chłodzenia albo zwiększyć przepływ powietrza. Z racji ograniczonych rozmiarów systemy chłodzenia mają ograniczoną przestrzeń. Najczęściej też za cyrkulacje powietrza odpowiada mały wentylator, który szybko się kręci. Ale i on ma ograniczone możliwości… A jakby tak zastosować zewnętrzny nadmuch powietrza, który wspomoże chłodzenie laptopa? Zapraszam do recenzji podstawki chłodzącej laptopa Genesis Oxid 260!

SPECYFIKACJA GENESIS OXID 260

Maksymalny rozmiar laptopa 17.3″
Liczba zainstalowanych wentylatorów 4
Rozmiar wentylatorów Każdy 120mm
Prędkość obrotowa wentylatora +/-10% 850 – 1010 RPM
Przepływ powietrza Do 60 CFM
Regulacja kąta nachylenia 8 stopni
Podświetlenie Tak, czerwone
Materiał Metal, ABS
Zasilanie USB (5V)
Kolor Czarny
Waga 850 g
Elementy podświetlane Wentylator
Akcesoria w zestawie Kabel USB – USB Typ A
Wymiary (długość/szerokość/wysokość) 420/303/35 mm
Gwarancja 24 miesiące

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Genesis Oxide 260 zapakowany jest w kartonowe opakowanie w kolorach typowych dla tego producenta czyli grafitowym z czerwonymi dodatkami. Opakowanie ma formę małej aktówki z wygodną rączką do przenoszenia.

Na kartonie znaleźć możemy zdjęcia testowanego produktu oraz bardzo dużo informacji na jego temat. Jest to m.in.

  • kontroler prędkości obrotowej wentylatorów,
  • frontowy panel wykonany z metalowej siatki,
  • 2 porty USB-A w standardzie 2.0,
  • 4 podświetlane wentylatory 120mm,
  • 8 stopni nachylenia podstawki,
  • czerwone podświetlenie.

Wyposażenie jest raczej skromne i poza podstawowymi elementami nie znajdziemy żadnych bonusów. W opakowaniu, prócz podstawki znajdziemy kabelek USB-A.

BUDOWA I WYDAJNOŚĆ GENESIS OXID 260

Podstawka chłodząca jest bardzo cienka, jak na urządzenie, które wyposażone jest w 4 wentylatory (zaledwie 35mm grubości). Praktycznie cała góra podstawki pokryta jest metalową, czarną siatką, na którym wytłoczone jest logo producenta Genesis. Reszta Oxida wykonana jest z czarnego plastiku, za wyjątkiem zakończenia naroży, które posiadają wstawki z czarno-czerwonego półprzeźroczystego plastiku. Szkoda, że te elementy nie są podświetlane… Jakość spasowania poszczególnych elementów jest bardzo dobra. Na żadnym elemencie nie zauważyłem jakiś niedoskonałości produkcyjnych.

W górnej części podstawki umieszczone jest pokrętło do sterowania prędkością obrotową wentylatorów. Zakres ustawień jest płynny (w zakresie 850-1010 RPM) z możliwością całkowitego wyłączenia wentylatorów (razem z podświetleniem). Na dole podstawki została umieszczona chowana podpórka, której celem jest utrzymywanie laptopa na miejscu, gdy podstawka jest ustawiona do piony w jednym z 8 możliwych położeń. Podpórka wykończona jest pianką.

Podstawka wyposażona jest w hub USB. Szkoda, że producent nie pokusił się o więcej wyjść. Te jedynie duplikują zajęty przed podstawkę port.

Spód podstawki nie wyróżnia się niczym szczególnym. Występują tutaj cztery gumowe stopki, które stabilizują Oxida na podłożu, system zmiany kąta nachylenia oraz ażurową budowę, która jednocześnie jest maskownicą wentylatorów.

 

Genesis Oxid 260 umożliwia ustawienie jednego z 8 stopni nachylenia. Odbywa się to poprzez podniesienie stopek i zablokowanie ich w wybranej pozycji. Stopki zakończone są gumowymi nakładkami, dzięki czemu żadnego drgania ani wibracje nie są przenoszone na konstrukcje.

Zakres regulacji prezentuje się następująco:

Jest on naprawdę całkiem spory.

Głośność

 

Odnośnie zastosowanych wentylatorów to występują tutaj 4 sztuki o średnicy 120mm. Są to nisko profilowe jednostki wyposażone w czerwone łopatki (po 11 łopatek) oraz podświetlenie LED. Prędkość obrotową wentylatorów możemy regulować za pomocą wbudowanego w podkładkę przyciska w zakresie od 850 rpm do 1010 rpm. Nie jest to wiele ale różnica w głośności jest bardzo słyszalna. Wg. moich pomiarów na najniższej prędkości obrotowej podkładka generuje 31 dB a przy najszybszym ustawieniu aż 35 dB. Są to dobre wyniki a w najcichszym trybie szum podkładki zlewa się z szumem tła.

Wraz ze zmianą prędkości obrotowej zmienia się również intensywność podświetlenia. Przy zastopowaniu wentylatorów podświetlenie również znika. Nie ma możliwości aby wentylatory nie pracowały a świeciły. Szkoda, że naroża podkładki nie są podświetlane.

Na szczęście możliwości chłodzące podstawki są bardzo dobre! Mój laptop, który wyposażony jest w prądożernego i7, podczas długotrwałych obliczeń wykazywał temperaturę o ponad 10*C niższą niż bez zastosowania podkładki. Pewnie w gorące lato różnica ta będzie jeszcze większa, u mnie pokój jest klimatyzowany a temperatura w nim oscyluje na poziomie 21*C.

JAKI JEST GENESIS OXID 260

Genesis Oxid 260 to dobra podstawka pod laptopa wyposażona w 4 wentylatory z czerwonym podświetleniem. Taki komplet skutecznie dba o dobre warunki termalne naszego laptopa. Pozytywnie zaskakuje kultura pracy wentylatorów, które przy najniższych obrotach są praktycznie niesłyszalne. Czerwone podświetlenie tworzy miłą dla oka poświatę w ciemnym pokoju a nieco agresywny wygląd może spodobać się szczególnie młodszym użytkownikom. Trzeba jednak mieć na uwadze, że podświetlenie działa tylko wtedy jak wentylatory się obracają a intensywność podświetlenia zależy od szybkości działania wentylatorów. Im szybciej, tym jaśniej (ale i głośniej). Od strony czysto konstrukcyjnej Oxid 260 jest przemyślanie zaprojektowany. Posiada 8 stopni ustawienia pochylenia + może być całkowicie płaski. Z góry urządzenia znajduje się hub USB dzięki czemu nie tracimy żadnego złącza w laptopie. Wg oficjalnych informacji podkładka pomieści laptopy o przekątnej 17″ jednak nic nie stoi na przeszkodzie by położyć na niej coś większego 🙂 Nie ma żadnych wystających elementów, które by to uniemożliwiały.

Genesis Oxid 260 został wyceniony na 119 zł.

Zalety:

  • przemyślana konstrukcja,
  • wbudowane 4 wentylatory,
  • czerwone podświetlenie,
  • 8 stopni nachylenia,
  • płynna regulacja prędkości obrotowej wentylatorów (+ całkowite wyłączenie),
  • hub USB 2.0,
  • metalowe wykończenie góry,
  • cena.

Wady:

  • podświetlenie działa tylko wtedy jak wentylatory,
  • zastosowany hub tylko duplikuje wykorzystane złącze USB.

Loading

Translate »