Zastanawiałeś się kiedyś, czy oddychasz czystym powietrzem?

Recenzja czujnika jakości powietrza Netatmo NHC-EC

Test niesponsorwany, bezpłatny - zawarte stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami redaktora

Jest takie powiedzenie: „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Ale czy aby na pewno? I cichym zabójcy w postaci czadu każdy słyszał. Bezwonny, bezbarwny tlenek węgla zbiera żniwo każdego roku. A co z zanieczyszczeniami powietrza? Jak w ogóle badać czy oddychamy czystym powietrzem? Co prawda są stacjonarne, pomiarowe czujniki powietrza ale one najczęściej znajdują się w dalszej odległości. A jakby tak nabyć coś do domu i monitorować jakość powietrza na własną rękę? Szczególnie w pokoju gdzie śpi dziecko? Zapraszam do recenzji czujnika jakości powietrza Netatmo Healthy Home Coach.

SPECYFIKACJA

 

Komunikacja: HomeKit, protokół producenta, WiFi
Wymagany Hub do połączenia: Nie
Współpraca z systemami: Amazon Echo, Apple HomeKit, Google Home, IFTTT
Detekcja: temperatury, wilgotności
Kompatybilny z: iOS 8.0 lub nowszy
Funkcje Smart Home: tak
Zasilanie: Sieciowe
Wymiary odbiornika (dług. x wys. x głęb.) (w cm): 4,5 x 15,5 x 4,5
Dodatkowe informacje: wilgotność (zakresy od: 0 do 100%; dokładność: ± 3%) | pomiar poziomu CO2 (zakresy od: 0 do 5000 ppm; dokładność: ± 50 ppm lub ± 5%) | poziom dźwięku (zakresy od: 35 dB do 120 dB)
Gwarancja: 2 lata

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Czujnik jakości powietrza zapakowany jest w małe, kartonowe opakowanie utrzymane w biało-pomarańczowej stylistyce. Stylistycznie zaprojektowane jest bardzo przyjemnie dla oka. Każdy bok zawiera po kilka najważniejszych informacji + jakieś zdjęcie. Nie odnosi się wrażenia przytłoczenia informacjami.

Wewnątrz opakowania zwraca uwagę zabezpieczenie produktu w postaci pianek i wytłoczek.

Oprócz czujnika jakości powietrza znajdziemy jeszcze krótką instrukcję obsługi oraz zasilacz. I to wszystko.

Instrukcja obsługi jest bardzo cienka. W większości opisuje proces pobierania aplikacji na telefon oraz parowania z urządzeniem.

Zasilacz to jednostka Helms-Man, która do poprawnego działania potrzebuje napięcia z zakresu 100-240V i częstotliwości 50-60Hz. Generuje przy tym 2.75W mocy (5V/0.55A). Do czujnika podłączany jest poprzez złącze mini-USB.

 

WYGLĄD I BUDOWA ZEWNĘTRZNA NETATMO

Netatmo NHC-EC ma prostą w formie budowę. Ot aluminiowy cylinder, który z góry i dołu zakończony jest plastikiem.

Góra urządzenia wyposażona jest czujnik dotykowy, którym sterujemy urządzeniem.

Podstawę stanowi plastikowa część o grubości niecałych 2 cm. Wykończona jest w biały połysk. Niestety sama stopka również wykonana jest z tego rodzaju plastiku. Powoduje to samoistne obracanie czujnika od naprężeń pochodzących od kabla zasilającego. Zdecydowanie lepiej sprawdzała by się tutaj podgumowana podstawa.

Boczna część urządzenia wykonana jest z jednego, grubego kawałka aluminium o grubości 2mm. Naprawdę robi to bardzo dobre wrażenie. Powłoka lakiernicza również wykonana jest świetnie. Na froncie urządzenia jest duży, pionowy wskaźnik LED, który informuje o statusie czujnika oraz sygnalizuje również jakość powietrza. Jest to dobre rozwiązanie bo nie trzeba wchodzić do aplikacji, wystarczy szybki rzut oka i wiemy czy powietrze jest dobre czy złe. Sam czujnik również jest stosunkowo niewielkich rozmiarów i jego wymiary wynoszą: 4,5 x 15,5 x 4,5 [cm].

W ciemnych pomieszczeniach podświetlenie nie jest bardzo intensywne i nie będzie przeszkadzało podczas snu.

I jeszcze jedno zdjęcie przedstawiające czujnik wraz z podłączonym zasilaniem. Jak widać, kabel zasilający jest dość sztywny i ma tendencję do sprężynowania. W połączeniu z gładką podstawą i niską wagą tworzy efekt samoczynnie obracającej się tuby 🙂

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA HEALTHY HOME COACH

Aby móc skorzystać z odczytów czujnika należy pobrać dedykowaną aplikację na iOSa albo Androida. Proces instalacji i konfiguracji jest bardzo prosty i głównie polega na podłączeniu się do sieci internetowej oraz wskazaniu, jaki typ urządzenia chcemy przyłączyć. Reszta procesu jest w pełni automatyczna.

Po skonfigurowaniu i sparowaniu z czujnikiem, od razu dostajemy informacje na temat jakości powietrza, temperatury czy wilgotności. Oczywiście dobrze jest dać czujnikowi krótki czas na autokalibrację i adaptację do nowego pomieszczenia, bo w moim przypadku wyglądało to tak, że szybkie wyjęcie z pudełka i podłączenie pokazywało złą jakość powietrza, po czym, po kilku minutach wyniki ustabilizowały się. Czujnik podaje odczyty odnośnie temperatury, wilgotności, zanieczyszczeń oraz głośności.

Aplikacja daje nam możliwość konfigurowania i zarządzania wieloma urządzeniami podłączonymi do naszej smart sieci Netatmo. Dodatkowo możemy dla każdego urządzenia odpalić autokalibrację.

PODSUMOWANIE

Netatmo Healthy Home Coach to dobre urządzenie aby badać jakość powietrza we własnym domu. Jego niewielkie gabaryty umożliwiają postawienie go w dowolnym miejscu a nie rzucające się w oczy podświetlenie nie będzie powodowało dyskomfortu użytkowników w nocy. Ważnym również aspektem jest bezszelestna praca dzięki czemu może być ono postawione w pokoju, gdzie są małe dzieci czy niemowlaki. Bardzo dobre wrażenie robi jakość wykonania, która jest świetna! Grube aluminium robi wrażenie. Niezrozumiałe jest jednak zastosowanie śliskiej podstawy, która w połączeniu ze sztywnym kablem zasilającym może powodować samoistny i powolnym obrót czujnika. Aplikacja to również mocna strona Netatmo bo nie wymaga specjalnej wiedzy a cały proces podłączania ogranicza się do przeklikiwania się pomiędzy kolejnymi okienkami. Cała trudność to zapamiętanie hasła do Wi-Fi 😉

Cena, jak to w przypadku urządzeń wykonanych bardzo dobrze oraz posiadających sensowną aplikację, nie jest niska i wynosi ok 450zł. Tanio nie jest.

Zalety:

  • jakość wykonania,
  • prostota instalacji i konfiguracji,
  • estetyczny wygląd,
  • przemyślana konstrukcja,
  • niski pobór mocy,
  • bezszelestna praca.

Wady:

  • sztywny kabel zasilający,
  • gładka podstawa urządzenia.

Loading

Ocena ogólna
4.3
  • Jakość wykonania
  • Konstrukcja
  • Cena
  • Funkcjonalność
Translate »