Soundcore Life Q30 – słuchawki nauszne z NFC, ANC, BT, AUX – wysoka półka

Recenzja słuchawek z którymi obowiązkowo trzeba wejść w romans, czyli Soundcore Life Q30

Soundcore to marka specjalizująca się w urządzeniach audio takich jak: słuchawki douszne oraz nauszne, jak i głośnikach przenośnych oraz bardziej do domowego zastosowania.

W obecnej recenzji przyjrzymy się dokładnie Soundcore Life Q30 w kwocie około 360 – 400 zł (zależne od koloru). Są to słuchawki nauszne typu zamkniętego z łącznością bezprzewodową (NFC, BT) oraz wejściem AUX. Nieodzownym elementem jest tutaj ANC (Active Noise Cancellation – Aktywna Redukcja Szumów) oraz tryb Transparency.

SPECYFIKACJA

Impedancja 16 Ω
Przetworniki 2 x 40 mm
Pasmo przenoszenia 16 Hz – 40 kHz*
Zasięg Bluetooth 15 m
Pojemność baterii 720 mAh
Parametry wejściowe 5 V – 0.65A
Czas odtwarzania 60 godzin (z wyłączonym ANC, głośność 60%)
40 godzin (z włączonym ANC, głośność 60%)
Czas ładowania 2 godziny
Formaty audio SBC, AAC
Bluetooth 5.0

– certyfikat jakości HI-Res (High-Resolution)
– ANC z podwójnymi mikrofonami
– 3 tryby ANC – transport, na zewnątrz, w środku
– łączność NFC, Bluetooth, AUX
– 5 minutowe ładowanie zapewnia 4 godziny słuchania
– bezuciskowy komfort
– dedykowana aplikacja

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Produkt otrzymujemy w lekko niebieskim pudełku. Na froncie prócz grafiki urządzenia, firmy i modelu wielkimi tłustymi literami zaznaczono, że słuchawki zostały wyposażone w wielotrybową redukcję szumów. Również oznaczono Hi-Res audio, hybrydowe ANC. Także oznaczono 40 godzinny czas grania z ANC, tryb Transparency oraz szybkie parowanie za pomocą NFC.

Na bokach znajdziemy tylko informację o wysokiej jakości dźwięku oraz zadowoloną kobietę prawdopodobnie z jakości dźwięku.

Z tyłu przedstawiono tryby aktywnej redukcji szumów w postaci:
– transport – redukuje niskie częstotliwości, na przykład emitowane przez silnik czy drogę
– na zewnątrz – ogranicza dźwięki otoczenia w czasie rzeczywistym
– w środku – eliminuje głosy i hałasy o średniej częstotliwości

Niżej wyszczególniono informacje, które opisałem pod tabelą ze specyfikacją.

W środku otrzymujemy nasze Life Q30 w etui, składaną broszurkę pt. „How do we sound?”, instrukcję Quick Start oraz dwa przewody w płóciennym woreczku USB typu C (60 cm) i AUX 3,5 mm (125 cm).

BUDOWA

Soundcore Life Q30 zostały wykonane z wysokiej klasy plastiku oraz metalu, z którego wykonano pałąk. Uświadczymy również elementy z pianki memory pokrytej skórą proteinową dla zwiększenia komfortu użytkowania. Muszle zostały umocowane w sposób umożliwiający obrócenie ich horyzontalnie oraz złożenie w stronę pałąka, zapewniając tym znacznie mniejsze gabaryty do transportu.

Sam pałąk jak wspomniałem został wykonany z metalu imitującego szczotkowane aluminium, a mechanizm wysuwania pałąka został ukryty pod ładnie wykonaną obudową ze złotym napisem Active Noise Cancelling. W górnej części pałąka została umieszczona pianka memory pokryta skórą proteinową, w celu zminimalizowania nacisku.

Pianka memory charakteryzuje się zapamiętywaniem kształtu, co sprawia, że słuchawki po dostosowaniu się do naszej głowy potrafią zapamiętać swoje ułożenie. Z kolei skóra proteinowa charakteryzuje się wysoką elastycznością i trwałością.

Muszle mają możliwość obrotu o 90 stopni do środka oraz złożenia ze stanu pionowego do poziomego. Jest również regulacja do 15 stopni w pionie, aby muszle mogło dobrze dolegać do naszej głowy.

Poduszki zostały wykonane tak jak w przypadku poduszki na pałąku z pianki memory pokrytej skórą proteinową. Same muszle wykonano z wytrzymałego plastiku, a na bokach umieszczono złote logo Soundcore.

Na lewej słuchawce umieszczono kolejno przycisk zmiany trybu redukcji szumów, diodę Led sygnalizującą dany stan stan słuchawek, przycisk włącz/wyłącz oraz port ładowania USB typu C.

Na prawej słuchawce umiejscowiono przycisk zwiększania głośności, następnie zmniejszania głośności, pauzy/wznowienia oraz port AUX. Ponadto, przykładając dłoń do boku słuchawki przełączymy się dotykowo na tryb Transparency lub z powrotem na pełnoprawną aktywną redukcję szumów.

Inne zastosowania przycisków:
– następny utwór – przytrzymanie plusa przez 1 sekundę
– poprzedni utwór – przytrzymanie minusa przez 1 sekundę
– odbieranie i kończenie połączeń – naciśnięcie przycisku włącz/wyłącz
– zawieszenie połączenie i odebranie nowego – naciśnięcie przycisku włącz/wyłącz
– odrzucenie połączenia – przytrzymanie przycisku włącz/wyłącz przez 1 sekundę
– przełączenie między połączeniem aktywnym, a zawieszonym – przytrzymanie przycisku włącz/wyłącz przez 1 sekundę
– aktywacja/przywołanie asystenta głosowe – przytrzymanie przycisku włącz/wyłącz przez 1 sekundę

Bezprzewodowe parowanie odbywa się tutaj na dwa sposoby. Pierwszy to standardowy sposób parowania przez Bluetooth z telefonem. Drugim sposobem jest parowanie za pomocą NFC – w tym celu uruchamiamy NFC w naszym urządzeniu i przykładamy do prawej słuchawki. Mamy to! Nastąpiło ekspresowe sparowanie.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie AUX, które zapewnia możliwość słuchania muzyki pomimo wyładowania akumulatorów w słuchawkach, jedynie nie będziemy mieli dostępnej aktywnej redukcji szumów.

APLIKACJA

Aplikacja pod nazwą Soundcore po uruchomieniu wyszukuje nasze sparowane słuchawki. Po znalezieniu słuchawek uzyskujemy dostęp do wielu funkcji.

Jedną z opcji jest aktualizacja oprogramowania słuchawek, co jest dosyć niecodzienną opcją.

Następnie mamy dostęp do Ambient Sound, gdzie uzyskujemy dostęp do trybów (transport, wewnątrz, na zewnątrz) aktywnej redukcji szumów, ale również możemy się przełączyć na tryb Transparency oraz na tryb normalny, jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy tego robić fizycznie na słuchawkach.

Kolejną opcją jest equalizer w którym możemy wybrać tryb domyślny, gdzie mamy do wyboru gotowe ustawienia – dla przykładu: Soundcore Signature, Acoustic, Bass Booster i wiele innych.
Drugim trybem jest custom, w którym sami sobie ustawiamy odpowiednio suwaki, a dodatkowo możemy tworzyć różne profile.

Ostatnia opcja jest nazwana jako Lepszy Sen, gdzie możemy wybrać dźwięki takie jak:

– burza
– śpiew ptaków
– wiatr
– dzwonki na wietrze
– las
– fale
– spadające krople deszczu
– pociąg
– tykający zegar
– wieś
– wiatrak

Każdy z dźwięków możemy indywidualnie ustawić pod względem głośności oraz ustawić za jaki interwał (5, 10,15, 30 min) czasu ma zostać wyłączony. Co ciekawe, dźwięki możemy łączyć, więc możemy ustawić dla przykładu dźwięk wsi oraz śpiewające ptaki.

WRAŻENIA

Soundcore Life Q30 to niezwykle wygodne nauszne słuchawki – można mieć je założone godzinami i tego absolutnie nie odczujemy. Dopasowanie do głowy jest bardzo dobre, zakładamy i praktycznie zapominamy o nich.

Obsługa przyciskami jest bardzo wygodna, jedynie trzeba się przyzwyczaić do ułożenia przycisków i co z której strony jest. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jeżeli będziemy używać ich dość często to szybko przytoczone przyciski zapamiętamy.

Brzmieniem jak i zarówno basem można się tutaj rozkoszować. W szczególności wyczujemy górę i środek, ale dół również jest bardzo fajny i przyjemny. *Do czego mogę się przyczepić to informację podane odnośnie pasma przenoszenia. Na stronie z produktem mamy podane pasmo na poziomie 16 Hz – 40 kHz, zaś w manualu podano na poziomie 20 Hz – 20 kHz. Dodatkowo dostosowując equalizerem dźwięk, możemy naprawdę bardzo dużo wyciągnąć z Life Q30.

Aktywna redukcja szumów działa dobrze, a tryby w postaci transportu, wewnątrz, na zewnątrz rzeczywiście mają wpływ na to co słyszymy. Tryb Transparency działa bardzo dobrze. Możemy rozmawiać bez problemu z drugą osobą nawet na większą odległość. Z pewnością fajną opcją jest to, że możemy jednym przyłożeniem dłoni do prawej słuchawki szybko dotykowo zmieniać z aktywnej redukcji szumów na tryb Transparency – bardzo przydatne, gdy potrzebujemy szybko zamienić słowo, a zarazem komfortowe z uwagi, że nie musimy ściągać słuchawek.

Spania, czy chociażby usypiania się w słuchawkach nausznych zbytnio sobie nie wyobrażam z uwagi na obawę przed ich uszkodzeniem oraz patrząc na sam komfort takiego leżenia, gdzie zostajemy ograniczeni do pozycji na plecach. Mimo tego tryb spania doceniam, patrząc choćby na to co oferuje.

Przywołanie asystenta głosowego działa bardzo dobrze. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce Asystent Google wymaga ręcznego odblokowania telefonu, co bardzo zmniejsza potencjał tej funkcji.

Bateria z włączoną aktywną redukcją szumów, na maksymalnej głośności wytrzymała 11 godzin. Z kolei ładowanie do pełna wyniosło niepełną godzinę z tym, że mogło być to spowodowane używaniem szybkiej ładowarki od OnePlus 6T.

Odnośnie rozmów telefonicznych jest tutaj bardzo dobrze. Rozmówce bez problemu wyraźnie rozumiemy. Również osoba po drugiej stronie bardzo dobrze nas rozumie, nawet gdy jesteśmy w środku miasta.

Pod uwagę trzeba wziąć to co chcemy robić w słuchawkach, ponieważ mocno się schylając do przodu słuchawki lubią się ześlizgnąć z głowy. Jest to spowodowane skórą na pałąku, przez co Life Q30 lubi się ześlizgnąć, gdy głowę mocno pochylimy w dół.

Etui na nasze Soundcore life Q30 zostało bardzo solidnie wykonane i czuć przy nim wysoką klasę urządzenia. Pojemność jest na tak zwany styk, dlatego trzeba się upewnić, że dobrze wkładamy – pomaga w tym przyszyta etykietka z oznaczeniami słuchawek w jaki sposób należy je umieścić.

Na zasięg również nie będziemy narzekać, ponieważ wynosi około5 metrów na otwartej przestrzeni. Czyni to słuchawki niezwykle mobilnymi, a zarazem zapewniają dużą wygodę.

PODSUMOWANIE

W podtytule nie bez powodu umieściłem słowo romans, ponieważ są to słuchawki warte chociażby 5 minutowego założenia. Wygoda jaka tutaj nam towarzyszy, brzmienie i bas, z którym można popłynąć z nutą muzyki. Innowacje takie jak parowanie za pomocą NFC, czy rozbudowana aktywna redukcja szumów w tryby, bądź wytrzymała bateria. Wszystko to bardzo nas zachęca do pozostania ze słuchawkami dłużej. Można powiedzieć, że aż chce się wejść w legalny romans, na który żona bądź dziewczyna będzie przychylnie patrzyła i cieszyła się razem z nami radością płynącą z użytkowania Life Q30. Cena nie porywa, ale myślę, że są jej warte.

Przy zakupie mamy wybór koloru, który niestety wpływa na cenę.

– czarny – 79,99 Euro, w przybliżeniu 360 zł
– niebieska północ – 89,99 Euro, w przybliżeniu 410 zł
– sakura różowy – 89,99 Euro, w przybliżeniu 410 zł

Zalety

Wady

Bateria Brak spójności informacji w specyfikacji (pasmo przenoszenia)
Brzmienie Ześlizgiwanie się przy mocnym opuszczeniu głowy
Aplikacja
Komfort

 460 total views,  2 views today

Ocena SOUNDCORE LIFE Q30
Ocena ogólna
5
  • Wygoda
  • Brzmienie
  • Aktywna redukcja szumów
  • Aplikacja (rozbudowanie)
  • Bateria
  • Zasięg
Ciekawe artykuły
Designed for all the things that cannot be measured. Wielka premiera nowego smart zegarka sportowego Suunto 9 Peak.